Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Güvenli masaüstlerinin yolu DaaS güvenliğinden geçiyor

citrix-new-globaltechmagazineHibrit çalışma ve sanal masaüstlerinin şirketlerde her zamankinden daha fazla kullanılmasıyla birlikte, daha çok şirkette, BT liderleri ağlarını ve hassas verilerini güvence altına almakta zorlanıyor. Bu, özellikle kendi cihazını getir (BYOD) programlarını uygulayan ve çalışanların genel ağlara bağlanmasına izin veren kuruluşlar için geçerli, çünkü hem onaylanmamış cihazlar hem de ağlar arasında güvenliği standart hale getirmek son derece zor bir iş. Uzak ortamlarda sanal masaüstü altyapılarını (VDI) yönetmek daha karmaşık hale geldikçe, siber suçlular güvenlik açıklarından yararlanmak ve hassas verileri çalmak için beklemekteler.

Bununla birlikte, bir hizmet olarak masaüstü (DaaS) yetenekleri ve bulutta gelişmiş DaaS güvenliği ile kuruluşlar, güvenli uzak masaüstlerini kolayca dağıtabilir – çalışanların nerede çalıştığı veya hangi cihazlarda çalıştığı önemli değil, sanal yazılım uygulamalarına güvenli ve yönetilen erişime izin verir. .

Citrix tarafından yönetilen DaaS çözümleri ile BT ekipleri, kurumsal verileri koruyabilir ve uzak veya mobil çalışanlar için kolayca erişilebilir sanal masaüstleri sağlayabilir. Tüm kurumsal veriler, bireysel cihazlarda değil, bulutta güvenli bir şekilde depolandığından, son kullanıcılar herhangi bir yerden, herhangi bir cihazla, herhangi bir ağda güvenli bir şekilde çalışabilir. Uç noktaları ve kurumsal verileri ayırarak, cihazların güvenliği ihlal edilse bile kuruluşunuzun kaynakları korunur.

Tam kontrol sahibi olun

DaaS, şirket içinde barındırılan sanal masaüstü altyapısının (VDI) aksine, bulutta barındırılan sanal masaüstlerindeki yazılımlara, uygulamalara ve verilere güvenli uzaktan erişim sağlar. BT ekiplerinin DaaS güvenliğiyle ilgili temel endişelerinden biri, şirket içi sunucular yerine bulutta depolanan şirket verilerinin kontrol eksikliği algısı. İyi haber şu ki, genel bulutlar aslında çok güvenli. Yönetim artık bulut sağlayıcıları tarafından yürütülüyor olsa da, büyük genel bulutlar son derece uyumlu olduğundan ve yılların deneyimine sahip geniş ekipler tarafından yönetildiğinden hata riski çok daha az. Ek olarak, sağlam DaaS çözümleri, kurumsal verilere ve programlara kimlerin erişimi olduğu ve bunların ne zaman eriştiği üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

DaaS Güvenliğinin Bazı Temel Faydaları

Yönetilmeyen ve BYOD koruması: Doğru DaaS çözümüyle, her oturumu izole etmek için güvenli bir tarayıcı kullanabilir ve tarayıcı tabanlı saldırıların son kullanıcı cihazına devredilmesini sağlayabilirsiniz. Ve güçlü bir sıfır güven güvenlik yaklaşımıyla, yönetilmeyen ve BYO cihazları da dahil olmak üzere ağdaki tüm cihazların kötü amaçlı yazılımlardan, kötü amaçlı URL’lerden ve tuş kaydedicilerden korunmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamalar ve API’ler için koruma: Uygulamalar ve API’ler için katmanlı koruma sayesinde, web uygulaması güvenlik duvarları, dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) koruması, bot yönetimi ve kimlik doğrulama yoluyla tüm çoklu bulut ağınızda tutarlı güvenlik yönetimi sağlayabilirsiniz.

Erişim kontrolü ve takibi

Oturum açma işlemlerini basitleştirin: SSO ile son kullanıcılar, daha güçlü parolaların kullanımını teşvik eden ve oturum açma kimlik bilgilerinin aşırı kullanımını ve açığa çıkmasını ortadan kaldıran tüm sanal uygulamalara erişmek için tek bir parola kullanabilir. Çok faktörlü kimlik doğrulamanın (MFA) entegrasyonu ve çeşitli erişim kontrolleri de yalnızca yetkili kullanıcıların oturum açabilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Güvenli işbirliği: Günümüzün DaaS çözümleri, kuruluşunuzdaki ortak çalışanlar arasında paylaşılan verilerin AES 256 şifrelemesi ile güvence altına alındığından emin olmanızı sağlar.

Sürekli ve otomatik güncellemeler: En iyi DaaS çözümleri ayrıca BT departmanınızı tüm sistemi güncel tutmaktan kurtarır.

Citrix DaaS, DaaS güvenliğini VDI’niz için bir öncelik haline getirir ve bu da BT ekibinizin hibrit iş gücünüze yönelik güvenlik tehditlerine ilişkin korkularını azaltmanıza yardımcı olur. Citrix DaaS, iş gücünüze DaaS güvenliği sağlamanın yanı sıra daha düşük maliyet, zamandan tasarruf, kolay yönetim imkanı da sağlar.

Teknoloji Makaleleri