Ana Sayfa Haberler Amazon ve Red Hat, ROSA’in genel erişime açıldığını duyurdu

Amazon ve Red Hat, ROSA’in genel erişime açıldığını duyurdu

Red-Hat-globaltechmagazineAmazon Web Services (AWS) ve Red Hat, OpenShift müşterilerinin konteynerleştirilmiş uygulamalarını AWS’te daha kolay oluşturmalarını, ölçeklendirmelerini ve yönetmelerini sağlayan yeni yönetilen hizmeti Red Hat OpenShift Service on AWS’in (ROSA) AWS Console üzerinden genel erişime açıldığını duyurdu. ROSA ile müşteriler alışık oldukları Red Hat OpenShift konsolunu, özelliklerini ve araçlarını kullanarak Kubernetes kümelerini altyapıyı manuel olarak taramadan ve yönetmeden daha kolay oluşturabiliyor. ROSA, bina içindeki Red Hat OpenShift iş yüklerinin AWS’e taşınmasını kolaylaştırıyor ve diğer AWS hizmetleriyle daha fazla entegrasyon sunuyor. ROSA aynı zamanda müşterilerinin Red Hat OpenShift’e, faturalandırma işlemlerine ve destek ekiplerine doğrudan AWS üzerinden erişmesini sağlıyor. Böylece Red Hat OpenShift on AWS çalıştıran müşteriler tek bir sağlayıcıyla çalışma deneyiminin kolaylığına sahip olabiliyor. Kullanmak için önceden yatırım gerekmeyen ROSA ile müşteriler sadece kullandığı konteyner kümelerine ve nodlara göre ödeme yapıyor.

Geliştiricilerin hızını ve uygulamaların taşınabilirliğini artırdığı için AWS ve Red Hat müşterileri arasında konteynerler çok popüler hale geldi. AWS şu anda buluttaki en geniş konteyner teknoloji portföyünü sunuyor. Bu portföy içinde AWS hizmetleriyle en derin entegrasyonu isteyen müşteriler için Amazon Elastic Containers Service (ECS) ve Kubernetes çalıştırmaya öncelik veren müşteriler için Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS) bulunuyor. Tamamen sunucusuz konteyner deneyimine önem veren AWS müşterileri, altında bulunan sunucuları veya kümeleri yönetmesi gerekmeden konteyner çalıştırabilmek için AWS Fargate’i kullanabiliyor.

Küresel Fortune 500 listesinde yer alan şirketler, devlet kurumları ve diğer kuruluşlar, tüm ortamlarda bulunan temeli ve araçları kullanan konteynerleştirilmiş uygulamaları çalıştırmak için bulut üretim yığınlarına göre geliştirilen ve temel Kubernetes’in özelliklerini artıran Red Hat’in kurumsal kullanıma hazır Kubernetes platformu Red Hat OpenShift’i kullanıyor. Birçok şirket Red Hat OpenShift kümelerini AWS’in üstünde kendi kendilerine kullanmayı tercih ediyor. AWS’in sunduğu esneklik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik Red Hat OpenShift kullanıcıları tarafından sıkça kullanılıyor ancak kümeleri kendi başına yönetmek için müşterilerin çaba sarf etmesi ve harcama yapması gerekiyor. Aynı zamanda destek ve faturalandırma için de iki sağlayıcıyla çalışıyor. Bu kullanıcılar, Red Hat OpenShift için diğer AWS hizmetleriyle geniş ölçekte sorunsuz çalışan, destek ve faturalandırmayı AWS kullanıcı deneyimine entegre eden ve AWS tarafından yönetilen hizmet istedi.

ROSA ile müşteriler Kubernetes kümelerini alıştıkları Red Hat OpenShift programlama arayüzünü (API) kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabiliyor. ROSA aynı zamanda karmaşık, uzun süreli sözleşme ihtiyacını ortadan kaldıran ve müşterilerin AWS’teki Red Hat OpenShift tüketimini iş ihtiyaçlarıyla uyumlu hale getirmesine olanak tanıyan yeni bir Red Hat aboneliği üzerinden Red Hat OpenShift’e kullandığın kadar öde esnekliğini sunuyor. ROSA ile kullanıcılar artık doğrudan AWS üzerinden faturalama ve destek ile Red Hat OpenShift aboneliğine erişebiliyor. Böylece tek bir sağlayıcı deneyiminin kolaylığıyla müşteriler iki ayrı sağlayıcıyla çalışmanın satın alma ve operasyonel karmaşıklıklarından kurtuluyor. ROSA, aynı zamanda SOC-2, ISO-27001 ve PCI gibi temel uyumluluk doğrulamalarını da sunmaya devam ediyor.

AWS Kubernetes Genel Müdürü Bob Wise, konuyla ilgili şunları söyledi: “Uygulamalarının hızını ve taşınabilirliğini artırmak için konteyner kullanan şirket sayısı gün geçtikçe artıyor ve konteynerleştirilmiş uygulamalarını kullanıma daha kolay almalarını sağlayan Red Hat OpenShift ve AWS gibi teknolojileri kullanıyor. ROSA bu kullanıcılara konteynerlerini alıştıkları Red Hat OpenShift API’larını ve araçlarını kullanarak sorunsuz bir şekilde AWS’te çalıştırma imkanı sunuyor. ROSA aynı zamanda iş yüklerini oluşturmak, ölçeklendirmek ve yönetmek için AWS hizmetlerine eksiksiz bir şekilde entegre oluyor.”

Red Hat Ana Makinadaki Platformlar Başkan Yardımcısı Sathish Balakrishnan ise “Red Hat OpenShift müşterinin fiziksel veri merkezinden AWS’deki işlemlerine kadar hibrit altyapıyı kapsayan ortak, açık ve kurumsal düzeyde bir Kubernetes platformu sunuyor. ROSA, ayrı teknoloji akışlarını yönetmek zorunda kalmadan AWS’de Red Hat OpenShift’in gücünü genişletmek isteyen kuruluşlar için kolaylaştırılmış bir süreç sağlıyor. Böylece BT ekipleri altyapıyı yönetmeye değil değer sağlamaya odaklanabiliyor” dedi.