Çarşamba, Haziran 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Dijital ortamdaki kişisel verilerinizi 10 adımda koruyun

Siberasist-globaltechmagazineDijital dünyaya adım atıldıkça kişisel verilerin korunması da bir o kadar önem kazanıyor. Siber suçlular tarafından elde edilen kişisel veriler, kullanıcıların maddi ve manevi zararlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu tarz saldırıların kurbanı olmamak adına kullanıcıların dijital ortamda gerekli koruma adımlarını uygulaması gerektiğini aktaran Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verilerini korumak isteyenler için dikkat edilmesi gereken 10 noktayı sıralıyor.

1. Parolaları düzenli olarak değiştirmeyi göz ardı etmeyin. Çok basit bir güvenlik önerisi olsa da parolaları düzenli olarak değiştirmek, değeri paha biçilemez olan kişisel verilerin korunması için en önemli adımlardan birini oluşturuyor. Özellikle online bankacılık hizmetlerinde ve sosyal medya hesaplarında kişilerin en çok zarar gördüğü noktayı, sürekli kullandıkları basit şifreler oluşturuyor. Buna karşı alınabilecek en önemli ve basit yöntem şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmek görünüyor.

2. Sosyal medya hesap ayarlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Sosyal medya hesaplarınızı gizli tutmanız son derece önemli. Özellikle neyi ve kiminle paylaştığınızı netleştirmek için gizlilik ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden emin olun. Hackerler, sizinle ilgili gizli verilere kolayca erişebilir ve bunları, sahte online hesaplar oluşturmak veya kimlik avı saldırısı gerçekleştirmek için kullanabilir. Özel verilerinizi paylaşmayın, iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın ve sosyal medya profil sayfanızda erişime sağladığınız bilgileri en aza indirin.

3. Herkese açık Wi-Fi hizmetlerini kullanırken dikkatli olun. Siber suçlular için verilerinizi çalmak adına sahte, ücretsiz Wi-Fi ağları kurmak hackerler için çok kolaydır. Kablosuz ağ ayrıntılarını her zaman hizmeti aldığınız yerden doğrulamayı ve VPN kullanarak kendinizi daha da koruma altına alabileceğinizi unutmayın.

4. Basit güvenlik sorularını kesinlikle kullanmayın. Özellikle şifrelerin unutulması durumunda kullanıcıya bilgi verilmesi veya şifresini yeniden sıfırlaması için kullanılan bu yöntem için basit sorular ve cevaplar kullanmaktan kaçının.

5. IP adresinizi gizlemeyi unutmayın. IP adresiniz kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerdir. Bu nedenle, online trafiğinizi hedefe ulaşmadan önce güvenli sunucular üzerinden yeniden yönlendirmek adına bir VPN üzerinden gerçekleştirebileceğinizi göz ardı etmeyin.

6. Cihazınızı dikkatlice seçtiğinizden emin olun. Herhangi bir tür özel hesaba giriş yaparken, kendi cihazınızı kullandığınızdan emin olun. Banka hesaplarına veya sosyal medyaya erişmek için genel erişimli bilgisayarları kullanmaktan kaçının. Giriş bilgilerinizi veya kişisel verilerinizi çalabilecek kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilen genel kullanıma açık cihazlara dikkat edin.

7. Adresinde yalnızca HTTPS bulunan web sitelerini kullanmaya özen gösterin. Online alışveriş, genellikle kişisel verilerin web siteleriyle paylaşılmasıyla gerçekleşiyor. HTTP bağlantılar üzerinden gönderilen verilerin şifrelenmediğini ve bu yüzden online alışveriş yaptığınız sitede HTTPS yoksa hackerlerin verilerinizi çalabilme riski yüksek olacaktır.

8. Oturumu mutlaka kapatın. Web’deki herhangi bir hesaba eriştiğinizde, işinizi bitirdiğinizde oturumu kapatmayı unutmayın. Kendi ağınıza sahip olmayan bir kablosuz ağ kullanıyorsanız, yaptığınız işi bitirdikten sonra cihazınızda “Bu ağı unut” seçeneğini seçin.

9. Kimlik avı dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun. Son zamanlarda gerçekleşen kimlik avı girişimleri genellikle güvenilir bir markadan ya da bankadan gelmiş gibi görünüyor. Yazım hatalarına, gereksiz eklere, garip selamlara, bulanık logolara, size aşina olmayan ve fark edilir derecede belirsiz içeriklere özellikle dikkat edin. En önemlisi, herhangi bir bağlantıyı veya düğmeyi tıklamadan önce URL’leri ön izleyin.

10. Güvenlik çözümüne sahip olun ve kullanın. Virüsten koruma yazılımınızın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Bu çözümler; casus yazılım, truva atı, virüs ve diğer kötü amaçlı programların cihazınıza başarıyla saldırmasını önlemenize yardımcı olurken sizin de kişisel verilerinizi koruma altında tutacaktır.

Teknoloji Makaleleri