Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Sparkle Global Carrier Ödülleri’nde yılın projesi ödülünü aldı

sparkle-globaltechmagazineİtalya’nın ilk uluslararası ve dünyanın en büyük 10 operatöründen biri Sparkle, Londra’da gerçekleşen Capacity Europe 2021 organizasyonu kapsamında düzenlenen ve tüm telekom sektöründe geçtiğimiz yılın en iyilerini belirleyen Global Carrier Awards (GCA) töreninde karasal bağlantı kategorisinde “Yılın Projesi” ödülünü aldı.  Bu yıl 17. kez düzenlenen GCA ödülleri dünya çapında telekomünikasyon sektörünün en büyük ve prestijli ödül etkinlikleri arasında başı çekiyor.

Sparkle’a yılın projesi ödülünü getiren Nibble, şirketin “Yazılım-Tanımlı” teknolojiye dayanan yeni Avrupa ağı. 12 bin 800 km’lik bir fotonik omurga üstüne inşa edilen ağ, Sparkle’ın Sicilya’daki iki büyük denizaltı iniş istasyonu olan Palermo ve Catania’yı, batıda Milano, Marsilya, Amsterdam, Brüksel, Frankfurt ve Paris ile doğuda Atina, İstanbul ve Tel Aviv ile birbirine bağlayarak Akdeniz havzasından Avrupa’ya kesintisiz bağlantı için yedekli bir ağ mimarisi sunuyor.

Farklı fiber optik omurgalar üzerine kurulu bağlantı, 400G’ye kadar ölçeklenebilir ve garantili hizmetlerle maksimum güvenilirlik, yüksek performans, düşük gecikme süresi ve piyasadaki en yüksek hızları sağlıyor. Nibble ayrıca; ağ, altyapı, hizmetler ve müşterilerin entegrasyonunu sağlayan Sparkle’ın Global Ağ Yönetim Merkezi tarafından 7/24 denetleniyor.

Nibble entegrasyonu ile birlikte yakın gelecekte Blue & Raman Denizaltı Kablo Sistemleri’nin inşasının da tamamlanması, Sparkle’ın İstanbul’daki veri merkezinde barındırılan işletmeler ve telekom operatörleri için bağlantı teklifini zenginleştireceği gibi, Türkiye’nin Avrupa ve Orta Doğu arasında stratejik konumunun önemini bir kez daha teyit etmiş olacak.

Yenibosna’da 4 bin 350 m2’lik bir alana yayılan Sparkle’ın İstanbul veri merkezi, toplamda 600 kabin ve 2 MW güç kapasitesi yanında sunduğu gelişmiş teknolojiler ve izleme sistemleri ile Türkiye’nin en büyük ve en önemli açık barındırma tesislerinden biridir. Veri merkezi en katı anti-sismik kriterlere göre inşa edilmiştir ve son teknoloji ürünü enerji tasarruflu güç ve soğutma sistemlerinin kullanılması ile çevresel sürdürülebilirlik ve verimlilik açısından güvenilirliğini artırmak için tasarlandı.

Sparkle’ın Tier-1 düzeyindeki global IP Transit servisi Seabone’un yanı sıra Nibble ile olan entegrasyonu, yüksek hızlı bağlantı hizmetleri sunmasına ve büyük bulut sağlayıcılarına erişim sağlamasına olanak tanıyor. Ayrıca, açık ve esnek yapılandırmaları sayesinde Sparkle’ın veri merkezi, yerel ve uluslararası bağlantılar için birbirine bağlı oyunculardan oluşan zengin bir ekosistem sunuyor. Tesis, 2024 yılına kadar Blue ve Raman Denizaltı Kablo Sistemlerine de bağlanacak ve Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya’ya yönelik internet erişimi ve kapasite hizmetleri açısından yeteneklerini daha da artıracak.

GCA’da kazandıkları ödül hakkında konuşan Sparkle CEO’su Elisabetta Romano, “Nibble’ı ilk pan-Akdeniz optik ağı olarak tanıyan ve Sparkle’ın küresel telekom endüstrisindeki rolünü yeniden teyit eden bu prestijli ödülü almaktan onur duyuyoruz” dedi.

Teknoloji Makaleleri