Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Mehmet Sezgin PayTR Yönetim Kuruluna katıldı

PayTR-Mehmet-Sezgin-globaltechmagazineTürkiye’nin en büyük özel sermaye fonu Actera’dan yatırım alan Türkiye’nin en köklü ödeme kuruluşu PayTR, ödeme sistemlerinde farklı pazarlarda 30 yılı aşkın deneyime sahip olan ve Türkiye’de pek çok ilki gerçekleştiren Mehmet Sezgin’i yönetim kuruluna katarak yönetim kadrosunu da kuvvvetlendiriyor.

Sektörde 12 yıldır başarılara imza atan ve aldığı yatırımla daha da güçlenen PayTR’ın yönetim kuruluna, ödeme sistemleri denince akla ilk gelen isimlerden Mehmet Sezgin katıldı.

Sezgin, bundan böyle PayTR’ın stratejik kararlarının alınması ve yeni ürün/hizmetlerinin hayata geçirilmesi konularında tecrübesiyle PayTR üst yönetimine katkı sağlayacak.

Mehmet Sezgin kimdir?

1984 yılında Price Waterhouse’da danışmanlık göreviyle iş hayatına başlayan Mehmet Sezgin, 1990’da Pamukbank’ta Bank24 (ATM) bölümünü kurdu, daha sonra kredi kartlarına geçerek hem Pamukbank’ın ilk Visa ve MasterCard’larını hem de Türkiye’nin ilk resimli kartlarını çıkardı.

1993’te Europay/MasterCard’ın Türkiye ve Orta Asya ofisini açarak ödeme sistemlerinde bir dizi yeniliğin Türkiye’ye gelmesine öncülük etti.  1999 tarihinde Garanti Ödeme Sistemleri AŞ’nin kurucu genel müdürü oldu. İlk çipli kredi kartı, ilk EMV kart, ilk havayolları mil programı, ilk temassız kart, ilk dijital cüzdan gibi yeniklerin yani sıra “Bonus” kartı markalaştıran Sezgin, Garanti dışında 10 bankaya daha bonus lisansı verdi ve Romanya’da da bonus markasını üç yılda yüzde 5’lik bir pazar payına getirdi.

2012 yılında Garanti Bankası’nın ortağı olan BBVA’nın küresel ödeme sistemlerini biriminin başına geçen Sezgin, 67 milyon kart ve 700 bin POS terminaliyle aldığı 13 ülkeyi (İspanya, Portekiz, Türkiye, Romanya, ABD, Meksika, Şili, Arjantin, Peru, Uruguay, Paraguay, Kolombiya ve Venezuela), dört yılda 80 milyon kart ve 1,4 milyon POS’a getiren Sezgin, dünyanın en büyük dijital cüzdanı olan BBVA Wallet’ı altı ülkede (İspanya, ABD, Şili, Meksika, Kolombiya ve Türkiye) 10 milyondan fazla kez indirterek önemli bir mobil ödeme dönüşümüne imza attı.

Mehmet Sezgin Garanti Ödeme Sistemleri’nin Eş Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürürken, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve MasterCard Avrupa Yönetim Kurulu üyeliklerini de yapıyordu. Sezgin, bir dönem Kredi Kayıt Bürosu AŞ’nin ve Bankalar Birliği Risk Yönetim Merkezi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlendi.

Aynı zamanda Amerika’da “myGini, Inc” isimli ödeme sistemleri şirketini kuran Mehmet Sezgin, bundan böyle PayTR’ın stratejik kararlarının alınması ve yeni ürün/hizmetlerinin hayata geçirilmesi konularına katkı sağlayacak.

Teknoloji Makaleleri