Ana Sayfa Haberler Kripto para dünyası için çok kritik bir ay başladı

Kripto para dünyası için çok kritik bir ay başladı

kripto-para-globaltechmagazineHuobi Global Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, haftanın ilk gününde yaptığı değerlendirmede: “Yeni bir haftaya ve aya başlarken, bu hafta ve şubat ayı genelinin kritik olacağını söyleyebiliriz. Fakat şubat ayını ikiye ayırmamız gerekecek.

İlk olarak Başkanlık emri ile ABD’de Hazine Sekreterine devasa yetkiler gelebilir ve ikinci olarak ise SEC tarafından ABD’li bankalara kripto paralarda hizmet vermek için yetki tanımlanabilir. Bu nedenle ay genelinde tek bir strateji uygulamak zor ve yanlış olabilir. Yine de bu yetki haberi sonrasında fiyatlamalar güzel tutunsa da Bitcoin önderliğinde altcoinlerdeki zayıflık devam ediyor. Bitcoin yine 38.000$ seviyesini kıramayınca 36.000$ bölgesine geri çekildik. Aynı zamanda Bitcoin-ABD ana endeksler arasındaki korelasyon kuvvetli.

Fed’in Mart ayı toplantısında faiz artıracağı ve bunun 25bp yerine 50bp olacağı beklentileri hem endeks – Bitcoini olumsuz etkiliyor hem de bu belirsizlikte spot hacmi düşüyor. Hacim öylesine geriledi ki tarihte ilk kez NFT hacmi Bitcoin hacmini geride bıraktı.

Piyasaya para girişi devam etse de kaldıraçlı işlem hacimleri halen daha çok yüksek. Bu nedenle Bitcoin ilk olarak 38.000$ seviyesini sonrasında ise 200 günlük basit ortalamasının geçtiği 40.600$ seviyesini kırmadan net bir yön işlemine girmek küçük yatırımcı açısından fazla volatil olabilir. Haftalık periyotta Bitcoin alt destek 32.600$ seviyesinden geçiyor. Stoplar bu çevrede konularak düşüşler alım yönlü değerlendirilebilir.” sözlerine yer verdi.