Cuma, Haziran 14, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Metaverse ile birlikte hangi meslekler hayatımıza girecek

metaverse-globaltechmagazineKullanıcıların internet üzerinden erişebilecekleri sanal evrenleri ifade eden Metaverse, internetten sonra en önemli buluş ve geleceğin dijital dünyası olarak nitelendiriliyor. Bireysel ve kurumsal kullanıcılara yönelik birçok yeniliği ve fırsatı sunacak olan Metaverse kavramı, ilerleyen yıllarda çeşitli alanlarda yeni iş kollarını da beraberinde getirecek. 150 yılı aşkın köklü geçmişiyle müşterilerine hizmet veren Generali Sigorta, Metaverse ile hayatımıza girecek meslekleri sıraladı.

Dijital satış uzmanı

Metaverse, bireysel kullanıcılar ve markalar için yeni bir pazar yeri fırsatı oluşturuyor. Metaverse evrenine yapılacak yeni yatırımlar sonucunda dijital satış uzmanlarına ihtiyaç olacak. Markaları Metaverse evreninde temsil edecek dijital satış uzmanları, avatarlarıyla (sanal karakterleriyle) birlikte bireysel ve kurumsal katılımcılara hizmet verecek.

Sanal gayrimenkul danışmanı

Günümüzde popüler olan ve büyük kitlelere ulaşan çeşitli Metaverse platformları bulunuyor. Mevcut Metaverse platformları bireysel ve kurumsal kullanıcıların sanal ev, arsa ve ofis gibi ihtiyaçlarına cevap vererek bir emlak ekonomisi oluşturuyor. Gelecekte Metaverse platformları üzerinden alım-satım yapacak sanal emlak uzmanları da Metaverse dünyasında yerini alacak.

Blockchain uzmanları

Son dönemlerde en az Metaverse kadar önemli ve devrim niteliğinde olan bir diğer dijital gelişme de Blockchain. Metaverse evreninde yapılan tüm işlemler blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlardan faydalanarak gerçekleştiriliyor. Gelecekte Blockchain uzmanları e-ticaret, pazarlama, finansal hizmetler ve teknolojik yatırımlar konusunda Metaverse’te kullanıcılara hizmet verecek.

Dijital finansal danışmanlar

Metaverse evreni ile birlikte kripto varlıklar ve NFT gibi yatırım araçları büyük önem ve değer kazandı. Metaverse evreninde yapılacak yatırımların içerdiği risklerin en aza indirilmesi adına özellikle iş dünyası dijital finansal danışmanlara ihtiyaç duyacak.

Siber güvenlik uzmanları

Yaşanan siber saldırılar, dijital dönüşümün dezavantajları arasında yer alıyor. Dijital gelişmelerin giderek daha da karmaşık bir hal alması sonucunda siber güvenlik bir zorunluluk haline geldi. Gelecekte siber güvenlik uzmanlarına verilen önem artacak ve siber güvenlik uzmanları Metaverse evreninde bireysel ve kurumsal kullanıcıların güvenliğini sağlayacak.

Teknoloji Makaleleri