Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Çok kanallı stratejinin anahtarı ödeme sistemleri

paynet-globaltechmagazinePerakende sektöründe başarının yolu çok kanallı alışveriş deneyimi yaratmaktan geçiyor. Birden fazla dijital ve fiziksel temas noktası üzerinden müşteriyle etkileşim kurulan çok kanallı perakendecilik asıl gücünü sunduğu konfor ve kolaylıktan alıyor. Müşteriler hem çevrimiçi hem mağazadan alışverişlerde entegre bir çoklu kanal stratejisiyle kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaşayabiliyor. Birden fazla dijital temas noktası daha güçlü bir marka deneyimi ve daha verimli bir müşteri hizmeti sağlıyor.

Çok kanallı strateji gelişmiş envanter görünürlüğü ve daha etkin bir stok yönetimi de sunuyor, çok kanaldan elde edilen veriler perakendecilerin müşteri ihtiyaç ve tercihlerini daha iyi anlamasına olanak tanıyor.

Yapılan araştırmalar da çok kanallı alışverişin tek kanallı alışverişe göre daha etkili olduğunu kanıtlıyor.  Omnisend verileri, en az üç kanal kullanan pazarlama kampanyalarının yalnızca bir kanalda başlatılanlara kıyasla yüzde 500 daha yüksek sipariş oranına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Her kanalda hızlı ve kolay ödeme

Perakendede çok kanallı stratejinin başarı hikayesine dönüşmesinde ödeme sistemleri de önemli bir rol oynuyor. Çok kanallı stratejiye uygun ödeme sistemleriyle müşteriler ihtiyaç duydukları her an en hızlı, en kolay ve en güvenilir şekilde istedikleri cihaz üzerinden ödeme deneyimi yaşayabiliyor.

Çevrimiçi alışveriş sepetine eklenen bir ürün müşterinin mobil uygulamasında veya SanalPOS ya da satış destek sistemleri gibi mağaza içi platformlarda görünür hale geliyor. Müşteri, mağaza içinde herhangi bir noktada mobil uygulama veya self servis kiosklar aracılığıyla ödeme işlemini gerçekleştirip satın alma sürecini tamamlayabiliyor. B2B ve B2B2C ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet, perakendede çok kanallı stratejiyi destekleyen çözümler sunuyor.

Perakendeciler; mağaza, e-ticaret ve markaya özel mobil uygulaması gibi farklı satış kanallarında, aynı ödeme deneyimini sunabiliyor. QR kod, e-cüzdan, sanal POS, PayPortal, link ile ödeme (Paylink) ve Çoklu Ödeme yöntemleriyle ödemeyi hızlı, kesintisiz ve güvenli hale getirirken daha kolay tahsilat sağlıyor. Paynet’in kartlı ödeme ve temassız ödeme çözümleri, kredi ile ödeme alma ürünü ve dijital cüzdanla ödeme seçenekleri de ticaretin gerek online gerek yüz yüze her kanalda kesintisiz sürmesini destekliyor.

QR kod ile ödeme yönteminde müşteri akıllı telefonunun kamerası ile kodu okutuyor, karşısına çıkan ödeme sayfasında kart bilgilerini girerek ödemeyi onaylayabiliyor ve alışveriş süreci sonlanıyor. Müşteri kartlarını daha önce PaynetPass veya MasterPass gibi bir kart saklama uygulaması ile kaydetmişse sadece telefonuna gelen kodu girerek ödeme işlemini tamamlayabiliyor.

Birden fazla cihaz veya POS taşınmasına gerek kalmadan, tek bir Android cihazla ödeme alma özgürlüğü sunan PayPOS; NFC özelliği bulunan tüm Android cihazları bir POS cihazına dönüştürüp saniyeler içinde istenilen yerden temassız ve hızlı ödeme almayı sağlıyor. PayPOS ile ödeme yapıldığında, kredi veya banka kartının fiziksel güvencesinden yararlanılabiliyor. Yani kullanıcının ödeme için satış görevlisine kart bilgilerini iletmesine gerek kalmadan güvenli alışveriş deneyimi yaşanıyor. Buna ek olarak işlemler oldukça pratik bir şekilde gerçekleşiyor ve temassız işlem limitleri içerisinde kalındığında şifresiz olarak ödeme yapılabiliyor. Temassız ödeme sınırı aşıldığındaysa ödeme onayı için müşterinin, kart şifresini girmesi gerekiyor.

Çoklu Ödeme yöntemiyle Paynet üye iş yerleri, müşterilerine aynı alışverişte birden fazla karttan ödeme seçeneği sunuyor. Özellikle müşterilerin kredi veya banka kart limitlerinin yetersiz kaldığı durumlarda Çoklu Ödeme ile birden fazla karttan kolayca ödeme alınabiliyor.

Paynet’in link ile ödeme alma çözümü Paylink aracılığıyla Paynet üyeleri, müşterileri nerede olursa olsun SMS veya e-posta yoluyla link gönderip ödeme alabiliyor. Müşteri linkten ulaştığı ödeme sayfasında bilgilerini doldurup onayladıktan sonra da tahsilat kolayca gerçekleşiyor.  Link ile ödeme çözümü markaların mağaza içerisinde herhangi bir yerde, kasada, reyonda veya kabinde müşterilerinin hızlı ödeme yapabilmelerini sağlıyor.

Kesintisiz deneyim yaratıyoruz

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, son dönemde perakendeye yönelik geliştirdikleri bütünleşik ödeme çözümlerinde daha iyi bir müşteri deneyimi ve güvenliğine odaklandıklarını belirtiyor. Çok kanallı ödeme sistemleriyle markalarla müşteriler arasında kesintisiz bir alışveriş deneyim yarattıklarını ifade eden Ertürk, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hem yüz yüze hem çevrimiçi ortamda en yüksek güvenlikli ödeme çözümleriyle müşterilerimizin çok kanallı alışveriş stratejilerinin en önemli tamamlayıcısı oluyoruz. Sunduğumuz çözümlerle müşteri deneyimini kişiselleştirmek mümkün hale geliyor. Çok kanallı yapıda hem perakendecilerin hem müşterilerinin istedikleri yenilikçi alışveriş deneyimine ulaşılmasını sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde de yenilikçi çözümler ve iş birliklerimizle perakendenin çok kanallı büyümesine destek olmaya, müşteri deneyimini her noktada iyileştirmeye devam edeceğiz.”

Teknoloji Makaleleri