Pazar, Haziran 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kripto piyasası Ethereum birleşmesi sonrası düşüşte

ethereum-globaltechmagazineBybit tarafından haftanın son iş gününde yayınlanan değerlendirmede BTC ve ETH’da son 24 saatte yaşanan gelişmelere ve Ethereum birleşmesinin piyasaya etkilerine değiniliyor.

Merge’ün tamamlanmasından saatler sonra kripto piyasasında düşüş yaşandı. Değerlendirmenin hazırlandığı saat itibari ile , BTC, son 24 saatte %1.3’lük bir kayıpla 20 bin dolar eşiğinin ve 100 saatlik hareketli ortalamanın altında el değiştiriyor. 20 bin dolarlık psikolojik sınır, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi için kilit bir direnç bölgesi olmaya devam ediyor. Saatlik grafikte 20 bin dolarlık tutamağa yakın direnç gösteren büyük bir düşüş trendi çizgisi şekilleniyor. Bu direncin üzerine çıkılmaması, fiyatı muhtemelen 19,5 bin dolarlık bölge yakınlarındaki önceki destek seviyelerini tekrar ziyare işaret ediyor. .

Benzer bir şekilde, ETH, birleşme sonrasında değerinin %7’sini kaybettikten sonra şu anda 1.500 doların altında işlem görüyor. Birleşmeme söz konusu olduğunda, kaçırılan blokların oranı ve blok aralığı dahil olmak üzere zincir üstü göstergeler başarılı bir tamamlamayı gösterir. Birleşme başarılı bir şekilde tamamlanmadan önce bile Merge çılgınlığından gelen yükseliş duyguları azalma belirtileri göstermeye başlamıştı. Merge’den 24 saat sonra, büyük merkezi borsalardaki fonlama oranları tüm zamanların en düşük seviyelerine indi, ancak bu yazının yazıldığı an itibariyle fonlama oranları bir şekilde toparlanmaya başladı. Bu arada, opsiyon piyasasında hem BTC hem de ETH için zımni oynaklık gerçekleşen oynaklıkla birleşti ve volatilitenin en azından ABD Merkez Bankası’nın Eylül toplantısının sonuna kadar artmaya devam edeceği beklentisine meydan okudu. Son 24 saat içinde %9 ve %5 artışlar gören ATOM ve LINK hariç, çoğu büyük altcoin kırmızının derinliklerinde.

Tarihi birleşme tamamlandı ve Ethereum’un yıllarca süren geliştirmeden sonra enerji verimi çok daha yüksek bir hisse kanıtı sistemine geçişi gerçekleşti. Güncelleme, ağın enerji yoğun kripto madenciliğine olan bağımlılığını sona erdiriyor ve daha önce blok zincirini kullanan madencileri aşamalı olarak devre dışı bırakıyor. Ağın karbon ayak izini azaltma vaadine rağmen, birçok analist, ağın giderek merkezileşen doğası konusunda şüpheci olmaya devam ediyor, çünkü artık blok zincirinin altında yatan PoS mekanizmasına nispeten az sayıda varlık hakim.

Teknoloji Makaleleri