Çarşamba, Haziran 19, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin madenciliği zorluğu ATH’yi vurdu

bitcoin-globaltechmagazineHaftanın bu iş gününde Bybit tarafından yapılan piyasa değerlendirmesinde ABD hisse senedi piyasası, politika sıkılaştırma beklentisinin Perşembe günkü enflasyon verileri art arda dördüncü gün düştü. Geçen haftaki güçlü iş gücü baskısı ile birleşen sıcak enflasyon okuması, muhtemelen Federal Rezerv’in elini agresif oran artışlarını bu yılın ötesine taşımaya zorlayacaktır. Bu arada, artan jeopolitik gerilimler nedeniyle dolar aylık en yüksek seviyeye ulaştı.  Başlıca kripto para birimleri Salı gününün erken saatlerinde (Asya işlem saatleri) düştü. Değerlendirme hazırlandığı sırada Bitcoin, son 24 saatte %2’lik bir düşüş gördükten sonra 19 bin doların üzerinde tehlikeli bir şekilde işlem görüyor. Bitcoin’in saatlik grafiğinde 19,2 bin dolara yakın dirençli bağlantılı bir düşüş trendi çizgisi oluşuyor. Bu seviyenin üzerine çıkılmaması, fiyatın 18,5 bin dolarlık bölgedeki destek seviyelerini tekrar ziyaret etmesine neden olacaktır. Bu arada Bitcoin madenciliği zorluğu, hash oranı yeni zirvelere yükselmeye devam ederken 14 ayın en büyük ayarı olan %13,5 arttı. Ardışık pozitif ayarlamalar, Bitcoin madencilerinin kar marjları üzerinde baskı oluştursa da ağın güvenliği için olumlu kabul ediliyor.

Bitcoin’e benzer şekilde, Ethereum aynı dönemde %3.1 düştükten sonra 1.300 doların altına geriledi. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi beklentisi, 1.280 dolarlık bölgedeki ayılar daha fazla baskı uygulayarak fiyatı 1.200 ila 1.250 dolarlık bölgedeki destek seviyelerini yeniden test etmeye zorlayabileceğinden daha az iyimser. Ortadan büyüğe altcoinler çoğunlukla kırmızıya dönerken, ETC ve CHZ, çift haneli yüzde kayıpları üzerinde aşağı yönlü düzeltmeye öncülük etti.

Pazartesi günü, Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dijital varlıklarla ilgili raporlama ve bilgi alışverişi sağlamak için yeni bir küresel vergi şeffaflığı çerçevesi sundu. Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi (CARF), G20’nin dijital varlıklar hakkında ülkeler arasında otomatik bilgi alışverişini kolaylaştıran bir çerçeve talebine bir yanıttır. CARF, 12-13 Ekim tarihlerinde Washington D.C.’de yapılacak bir sonraki toplantıda tartışılmak üzere kripto dolandırıcılığı ve vergi kaçakçılığına karşı yapılacaklar, G20 maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine sunulacak.

Teknoloji Makaleleri