Çarşamba, Şubat 28, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin yeni haftaya 17.300$ seviyesinde başladı

bitcoin-globaltechmagazineBir süredir yatay seyrine devam eden Bitcoin, hafta sonu boyunca 17.000$ seviyelerinde ilerleyerek güne 17.300$ civarında başladı açıklamasında bulunan Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, Bitcoin ve Ethereum’un hafta sonu seyrini, piyasaları etkileyebilecek gelişmeleri değerlendirdi.

Piyasa Notları

  • ABD’de Tarım Dışı İstihdam verisi Kasım’da 263 bin kişi ile piyasa beklentilerinin (200K) üzerinde artarken, işsizlik oranı %3,7 seviyesinde yatay seyretti. Bu dönemde ortalama saatlik ücretlerdeki yükseliş de aylık bazda %0,6 ve yıllık bazda %5,1 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Verinin açıklanmasının ardından Chicago Fed Başkanı Evans, faiz artış hızı yavaşlasa da tepe seviyenin daha yüksekte olması gerektiğine yönelik açıklamalarda bulundu.
  • ABD borsalarında haftanın son işlem gününde karışık bir görünüm hakimdi. Çin’de ise Covid-19 uygulamalarının gevşetilmesiyle bu sabah Asya borsalarında alıcılı bir seyir izlendiği gözlemlendi.
  • Dolar Endeksi (DXY) ise gerilemeye devam ediyor, gün içerisinde 104.50 seviyelerine geldi.
  • Bugün TÜİK tarafından Kasım ayı enflasyon verisi %84.39 olarak açıklandı.
  • Bu haftayı etkileyebilecek en önemli verilerden biri Cuma günü ABD’de açıklanacak Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ÜFE ile ilgili beklenti %7.2 olacağı yönünde.

“İstanbul BTC” adıyla faaliyet gösterecek olan “İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Blok Zincir Teknolojileri ve İnovasyon Merkezi” açıldı. İktisat Fakültesi Dekanı yaptığı açıklamada, tüm gençleri blok zinciri alanında eğitmeyi amaçladıklarını ve proje geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri Alibaba, Avalanche ile ortaklığını duyurdu.

Kripto odaklı FinTech şirketi Galaxy Digital, iflas başvurusunda bulunan Celsius’tan saklama platformu olan GK8’i satın aldığını duyurdu.

İnternet tarayıcısı Firefox olarak bilinen web geliştiricisi Mozilla, Web3 ve Metaverse geliştirme alanına adım attı.

Kripto para borsalarından Gemini’nin 900 milyon dolarlık varlığının iflasın eşiğinde olan Genesis’te kaldığı belirlendi.

5 ARALIK BITCOIN TEKNİK ANALİZ

Cuma günü ABD’den beklenti üstü gelen Tarım Dışı İstihdam verisi sonrası ufak geri çekilmeler görülse de verdiklerini geri alan Bitcoin sabah saatlerinde 17300$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Bitcoin’in hafta sonu birçok kez 17000$ seviyelerini test ederek gün içerisinde bu seviyenin üzerinde fiyatlanması oldukça olumlu gözüküyor.

Yukarı yönlü hareketliliğin devamında karşılanacak ilk direnç seviyesi 17500$ ardından ise 17815$ olarak karşımıza çıkıyor. Aşağı yönlü bir geri çekilme olması halinde ise ilk destek seviyesi 17000$ ardından ise minör yükselen trend olan (sarı çizgi) 16550$ karşılanabileceğini söyleyebiliriz.

5 ARALIK ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

Bitcoin önderliğinde yükseliş yaşayan Ethereum önemli bir direnç seviyesinin üzerinde 1300$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Yukarı yönlü hareketliliğin devamında ilk olarak 1324$ ardından da oldukça önemli bir direnç seviyesi olan majör düşen trend (1370$) seviyesi karşılanabilir.

Düşüş yönünde bir hareketlilik göstermesi halinde ise ilk destek seviyesi 1280$ ardından ise minör yükselen trend (sarı çizgi) olan 1260$ seviyesi test edilebilir. Bu seviyelere tutunamaması halinde ise 1155$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Teknoloji Makaleleri