Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Cep telefonu alımlarında yeni düzenlemenin etkisi

easycep-globaltechmagazineBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) taksitli cep telefonu alımlarına getirdiği yeni düzenleme ile yenilenmiş cep telefonlarında herhangi bir tutar sınırlaması olmaksızın kredi kartına 12 taksit imkânı sunulacak. Konuyla ilgili açıklama yapan EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir, döngüsel ekonomiyi destekleyen bu kararın pazarı hızla büyüteceğine inandıklarını söyledi.

Yenilenmiş cep telefonlarının taksitlendirilmesinde 2023’e geçiş ile birlikte güncelleme yapıldı. Bankacılık Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından açıklanan karara göre yenilenmiş cep telefonu alımında daha önce 12 taksit imkânı için uygulanan 5 bin TL fiyat sınırı kaldırıldı. Tüketiciler artık herhangi bir fiyat sınırlaması olmaksızın kredi kartına 12 taksit avantajından yararlanarak yenilenmiş cep telefonu alabilecek. Karara göre sıfır cep telefonlarında ise daha önce uygulanan 5 bin TL fiyat sınırı 12 bin TL’ye çıkarıldı. Buna göre sıfır telefon alımlarında ise 12 bin TL altına 12 ay, 12 bin TL üstüne 3 ay vadeli tüketici kredisi fırsatı sunuldu.”

Yeni düzenlemenin tüketiciler açısından son derece olumlu bir gelişme olduğuna değinen EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir, “Yenilenmiş ürün niteliğinde olan cep telefonu alımlarında, kredi kartlarında taksitlendirme süresi herhangi bir tutar sınırı olmaksızın 12 ay olarak belirlenmesinin ardından pazarda ciddi hareketlenme bekliyoruz. EasyCep olarak sunduğumuz peşin fiyatına 6 taksit kampanyamıza da devam ediyoruz” dedi.

Ekim 2021’de Türkiye’de yürürlüğe giren düzenleme ile yenileme merkezleri tarafından satışa sunulan yenilenmiş cep telefonlarında KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldüğünü de hatırlatan EasyCep CEO’su Özdemir şunları söyledi, “KDV indiriminin olumlu etkisi ile kayıt dışı olarak el değiştiren cep telefonlarının kayıt altına alınarak ekonomiye kazandırıldı. Şimdi yeni kararla birlikte, yenilenmiş cep telefonlarında fiyat sınırı olmaksızın kredi kartına 12 taksit uygulanmasının uygun fiyata ve güvenli bir şekilde cep telefonu sahibi olmak isteyenleri harekete geçireceğini öngörüyoruz. Alımların çok daha kolaylaşacağı bir ortamda yenilenmiş elektronik cihaz pazarının 2026 yılına kadar 1,5 milyar doları aşacağını öngörüyoruz.”

KDV indirimi ve taksit avantajı ile pazar hareketlenecek

2021 yılında dünya çapında 251 milyon adet yenilenmiş akıllı cep telefonu satılırken yenilenmiş telefon pazarının 2021 yılında yakaladığı yüzde 15 oranındaki büyümeye bakıldığında bu rakamın 2027 yılında 460 milyonu bulması öngörülüyor. Türkiye’de yenilenmiş cep pazarı hızlı büyürken, sektörün gelecek yıl 3 milyon adedi yakalayacağı tahmin ediliyor. Sektör ülkemizde yılda yüzde 25’lik büyüme gösteriyor. Yüksek ithalat rakamları nedeniyle her geçen gün daha da önem kazanan yenilenmiş cep telefonu pazarı henüz 20 milyon dolarlar seviyesinde. KDV indirimi ve son çıkan taksit avantajı gibi teşviklerle tüm dünyada döngüsel ekonomiye geçişin önem kazandığı şu günlerde yenilenmiş cep telefonu pazarının hızla büyüyeceği tahmin ediliyor.

Teknoloji Makaleleri