Cuma, Temmuz 12, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Bitcoin bu yılın en yüksek seviyesini test etti

bitcoin-globaltechmagazineSektör içi hareketlilikten etkilenmeyen Bitcoin bu sabah saatlerinde 2023 yılının rekoru olan 29.180$ seviyesini test etti. Gün içinde de 28.700$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ethereum da 1.800$ seviyelerinden alıcı buluyor. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz kripto gündemini değerlendirdi.

Makro gündemin sakin olduğu bu hafta Binance davasıyla başlayan süreç ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’ın kripto piyasasına yaptığı benzetmelerle devam ediyor. Gensler dün yaptığı açıklamada, insanlar kazandıkları paraları spekülatif ve riskli varlıklar olan kriptolara yatırıyor diyerek kripto piyasasına düzenleme gerektiğini söyledi. Ardından kripto piyasasına “Vahşi Batı” benzetmesi yaptı. Kripto piyasasına bakıldığında Binance davası dahil birçok yetkilinin konuşmalarından etkilenmemiş gözüküyor. Öyle ki bu sabah saatlerinde Bitcoin 29.180$ seviyelerini test ederek 2023 yılında ilk kez 29.000$ seviyesini aştı. Bu yazı hazırlanırken Bitcoin 28.700$ seviyelerinde hareketlilik gösterirken, Ethereum 1.800$ seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinlerde ise karışık bir görünüm hakim.

Ayrıca dün FED Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Barr’ın açıklamaları da piyasaları olumlu etkiledi. İlerleyen dönemde olası iflasları önlemek için bankacılık sistemini güçlendirecek adımlar atılacağını ifade etti. Küresel piyasalara bakıldığında da risk iştahının artış gösterdiği bir günü geride bırakırken bu sabah vadeli endekslerde de pozitif seyir devam ediyor. Kripto piyasasının toplam değeri %0,50 civarında toparlanmasıyla birlikte psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde 1,15 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Bitcoin’in dominasyonu %47.9, Ethereum dominasyonu ise %19 seviyelerinde yer alıyor. Bugün SXP %60 kazançla ilk sırada yer alırken, PORTO, STRAX ve C98 çift haneli kazançlarla Bitay’da en çok yükselen kripto paralar olarak öne çıkıyor.

Bugün makro gündemde radarımızda ABD’den 4. çeyrek büyüme verisi, çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi olacak. Ayrıca akşam saatlerinde FOMC Üyesi Thomas Barkin’in ve Hazine Bakanı Yellen’ın konuşması olacak.

Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin, iki günde %5 civarında artış göstererek bu sabah saatlerinde 2023 yılının rekor seviyesi olan 29.180$ seviyelerine kadar artış gösterdi. Bu sabah saatlerinde­ 28.700$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.

Yaklaşık on üç gündür yükselen bir kanal içerisinde hareketlilik gösteren Bitcoin, kanalın orta bandının üzerine tutunması pozitif hareketliliğini desteklemeye devam ediyor. Olumlu havanın devam etmesi halinde tekrar 29.180$ seviyesini test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde 29.350$ seviyelerine kadar bir yükseliş beraberinde gelebilir.

Olası bir geri çekilme halinde ise 28.360$-28.285$ bandı önemli bir destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bant aralığının kırılması halinde ise 27.770$ ardından da kanalın alt bandı olan 27.330$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

SXP Teknik Analiz

Altcoinler arasında parlayan yıldızlardan olan SXP, dün %70 civarında artış gösterdi. Bu sabah saatlerinde ise 0.5070$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor.

Sxp, uzun süredir düşüş hareketliliğine dün yaşadığı yükselişle son vermiş gözüküyor. Bu yükselişle birlikte kar satışlarına maruz kalması muhtemel olabilir. Olası aşağı yönlü bir harekette 0.5018$ seviyesine tutunamaz ise 0.4433$ seviyelerine kadar bir geri çekilme görülebilir.

Olası yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi için 0.5018$ üzerinde kalıcılık sağlaması önemli olacaktır. Ardından bugün test ettiği 0.5900$ seviyesini tekrar test etmesi beklenebilir. Bu seviyenin kırılmasıyla en son 4 Haziran 2022’de görülen zirve seviyelerden biri olan 0.6100$ seviyelerine kadar bir yükseliş gözlemlenebilir.

Teknoloji Makaleleri