Çarşamba, Nisan 17, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Dogecoin yükselişi Elon Musk haberiyle alevlendi

dogecoin-globaltechmagazineBugünün yıldızı şüphesiz, Dogecoin. Bitcoin liderliğinde kripto paralarda geri çekilmelerden pozitif ayrışan Dogecoin, Elon Musk’un Twitter biosuna Dogecoin sembolü eklemesi ile dün yatırımcısına %3,3 kazandırırken yeni güne de %4 yükselişle başladı. Lider kripto para Bitcoin dünkü geri çekilmenin ardından 29.135$, Ethereum ise 1.850$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz gelişmeleri değerlendirdi.

Dün öğlen saatlerinde Elon Musk, sosyal medya platformu olan Twitter’ın logosunu X sembolü ile değiştirdi. Elon Musk’ın, Twitter biosuna Dogecoin sembolünü de eklemesiyle Dogecoin’de hızlı bir yükseliş oldu. Haber akışıyla birlikte her ne kadar Bitcoin başta olmak üzere kripto piyasasında düşüş olsa da Dogecoin’de %11’lere varan bir yükseliş oldu. Bu yükselişle Dogecoin son üç ayın en yüksek seviyesini test etti.

Lider kripto para birimi Bitcoin ise dün, uzun süredir gösterdiği yatay hareketliliğe dün son vererek %3 geri çekildi ve 28.860$ seviyesini test etti. Bu sabah saatlerinde ise ufak toparlanmalarla 29.135$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ethereum da 1.850$ bandında alıcı buluyor. Bitcoin’deki bu hızlı düşüş ile birlikte tüm kripto para piyasası bir günde %2.55 değer kaybetti.

Coinshares verilerine göre geçtiğimiz son bir ayda kripto para piyasasına 742 milyon doları bulan girişin ardından geçtiğimiz hafta net 6,5 milyon dolar civarında çıkış oldu. Bitcoin’den 13 milyon dolarlık çıkış olurken, Ethereum’da ise geçtiğimiz hafta 6,6 milyon dolarlık girişle en yüksek girişle zirveye oturdu. Altcoinler arasında Solana, Uniswap ve Polygon’a sırasıyla 1,1 milyon dolar, 0,7 milyon dolar ve 0,7 milyon dolar tutarında girişler mevcut.

Gün itibariyle baktığımızda kripto piyasasının toplam değeri 1.13 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde karışık bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan KNC %13’lük yükselişle liderliği alırken, %12 artışla AMP ikinci ve %8’lük hareketiyle onu takip eden TOMO ise üçüncü sırada en çok kazandıran kripto varlıklar olarak yerlerini aldılar.

Makro gündeme bakıldığında ise yarın FED faiz kararı beklenirken piyasanın FED’den beklentisi 25 baz puanlık faiz artışına gitmesi. FED’in faizi sabit tutması halinde piyasalarda bir bahar havası yaşanabilir fakat Powell’ın yapacağı konuşma ise oldukça önemli olacaktır. Faiz kararına kısa bir süre kala piyasalarda volatilitenin artması beklenebilir.

Bitcoin (BTC) Teknik Analiz

Bitcoin’de son dönemdeki hacimsiz ve fiyat seviyesinin güçsüz durumda kalması sonrası beklenen geri çekilme geldi. Son 1 hafta ila 10 gün içerisinde 30.000$ desteğinin dirence dönüşmesi sonrası satıcıların çoğaldığı lider kripto para biriminde 2 aylık destek seviyesi olan 29.600$ seviyesi kırıldı ve sert gün içi satışlar görüldü. Günü %3 satışla kapatan Bitcoin altcoinlerde daha geniş çaplı düşüşlere sebebiyet verdi. Bitcoin sabah saatlerinde 29.100$ düzeylerinden alıcı bulurken son günlerde oldukça düşük seyreden hacimler sonrasında düşük kaynaklı olarak bugün hacimler günlük 34 milyar dolara ulaştı. Kısa vadede haber akışına ve yeni bir hikâyeye ihtiyaç duyan Bitcoin için 29.600$ üzeri seviyeler önemli hale gelirken aşağıda 29.000$ ve 28.800$ seviyeleri önemli destek noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Dogecoin (DOGE) Teknik Analiz

Kripto para piyasasının 2021 yılında yükselişine öncülük eden en önemli meme coinlerden birisi olan Dogecoin (DOGE), temmuz ayındaki olumlu fiyatlamasıyla göze çarpıyor. Bitcoin’in zayıf bir performans gösterdiği temmuz ayı içerisinde hemen hemen %30’a yakın bir yükseliş yaşayan Dogecoin, son 2 günde Elon Musk’ın Twitter hesabına sitenin yeni logosu X ve Dogecoin logosunu birleştirerek “XD” yazmasının ardından %8’e yakın bir yükseliş yaşadı. Şu sıralar son 2,5 ayın en yüksek seviyesi olan 0,077$’ı test eden Dogecoin için 0,0784$ ilk direnç seviyesi olurken, aşağıda trend desteği olan 0,074$ ve 0,072$ yatay desteği önemini korumakta.

Teknoloji Makaleleri