Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Fidye yazılımı saldırıları ilk çeyreğe göre yüzde 8 arttı

kaspersky-globaltechmagazineFidye yazılımlarıyla mücadele etmek ve bu saldırılardan etkilenenlere yardımcı olmak için Hollanda Ulusal Polisi Ulusal Yüksek Teknoloji Suçları Birimi, Europol’ün Avrupa Siber Suç Merkezi, Kaspersky ve diğer ortaklar 2016 yılında ortaklaşa No More Ransom girişimini başlattı. Resmi web sitesinde katılımcılar, olayın gerçekleştiği yerden bağımsız olarak şifre çözme araçları, yönergeler ve siber suçları bildirme talimatları sağlıyor. Bu paha biçilmez kaynaklar, 173 fidye yazılımı ailesinin kurbanlarının herhangi bir ödeme yapmadan verilerini geri almalarına yardımcı oldu. Girişim ayrıca fidye yazılımları ve enfeksiyonlardan kaçınmak için önleyici tedbirler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. No More Ransom’ın kurucu üyesi olan Kaspersky, girişimin başlangıcından bu yana oluşuma önemli katkılarda bulunuyor.

Kendinizi ve işletmenizi fidye yazılımı saldırılarından korumak için Kaspersky şunları öneriyor:

 • Kesinlikle gerekli olmadıkça uzak masaüstü/yönetim hizmetlerini (RDP, MSSQL vb.) genel ağ erişimine açmayın ve bunlar için her zaman güçlü parolalar, iki faktörlü kimlik doğrulama ve güvenlik duvarı kuralları kullanın.
 • Uzak çalışanlar için erişim sağlayan ve ağınızda ağ geçidi görevi gören ticari VPN çözümleri için mevcut yamaları derhal yükleyin.
 • Fidye yazılımlarının güvenlik açıklarından yararlanmasını önlemek için kullandığınız tüm cihazlardaki yazılımları her zaman güncel tutun.
 • Savunma stratejinizi yanal hareketleri ve internete veri sızıntısını tespit etmeye odaklayın. Siber suçluların bağlantılarını tespit etmek için giden yöndeki trafiğe özellikle dikkat edin.
 • Çevrimdışı yedekleme stratejilerine özel önem verin ve verilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Gerektiğinde acil bir durumda bu yedeklere hızlı bir şekilde erişebileceğinizden emin olun.
 • Korsan yazılım veya bilinmeyen kaynaklardan yazılım indirmekten ve yüklemekten kaçının.
 • Tedarik zincirinizi ve yönetilen hizmetlerinizin ortamınıza erişimini değerlendirin ve denetleyin.
 • Talihsiz bir veri hırsızlığı durumunda verilerinizin maruz kalacağı itibar riski için de bir eylem planı hazırlayın.
 • Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert ve Kaspersky Managed Detection and Response hizmeti gibi, saldırganlar nihai hedeflerine ulaşmadan önce saldırıyı erken aşamalarda tespit etmeye ve durdurmaya yardımcı olan çözümleri kullanın.
 • Kurumsal ortamı korumak için çalışanlarınızı eğitin. Kaspersky Automated Security Awareness Platform’da sağlananlar gibi özel eğitim kursları bu konuda yardımcı olabilir.
 • İstismar önleme, davranış algılama ve kötü amaçlı eylemleri geri alabilen bir düzeltme motoruyla desteklenen Kaspersky Endpoint Security for Business gibi güvenilir bir uç nokta güvenlik çözümü kullanın. KESB ayrıca siber suçlular tarafından kaldırılmasını önleyebilecek kendi savunma mekanizmalarına da sahiptir.
 • Tehdit aktörleri tarafından kullanılan gerçek TTP’lerden haberdar olmak için en son Tehdit İstihbaratı bilgilerini kullanın. Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, Kaspersky tehdit istihbaratı için ortak erişim noktasıdır ve 25 yılı aşkın süredir Kaspersky ekibi tarafından toplanan siber saldırı verilerini ve içgörüleri sağlar.

Teknoloji Makaleleri