Ana Sayfa Haberler E-GÜVEN İnternetten Anında Zaman Damgası Satışı Başlattı

E-GÜVEN İnternetten Anında Zaman Damgası Satışı Başlattı

eguven_globaltechmagazineTürkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, www.e-guven.com adresindeki web sitesi üzerinden de online zaman damgası satışına başladı. Kredi kartı veya banka havalesi yoluyla online olarak satın alınan zaman damgaları anında kullanılabiliyor. Dijital ortamdaki işlemlerin gerçekleştirilme zamanına ilişkin değiştirilemez kanıt niteliğindeki zaman damgası e-devlet, e-ticaret ve özel sektördeki uygulamaların gerçekleştirilme ve onay zamanlarını kesin biçimde belirlemek amacıyla kullanılıyor.

Zaman damgasının bireylerin ve şirketlerin e-devletle ilgili işlemlerinde ya da dijital ortamdaki iş süreçlerinde kullanıldığını belirten E-GÜVEN İş Geliştirme, Kurumsal Satış, Kanal Yönetimi ve Pazarlamadan Sorumlu Direktörü Ayşegül Tüzün şunları ifade etti: “Türkiye’nin e-dönüşüm sürecinde zaman damgası her geçen gün daha da önemli hale geliyor ve bu ürüne olan talep de aynı şekilde sürekli artıyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını onlardan önce düşünerek biz de artan bu talepleri daha hızlı bir şekilde karşılamak için zaman damgalarının satışını internet üzerinden de daha hızlı yapmaya başladık. Satın alma işlemini takiben müşterilerimiz, zaman damgasını kullanmak istedikleri sistemlere entegre edebilmek için gereken bilgilere online ortamda otomatik olarak ulaşabiliyorlar ve süreci çok kısa sürede tamamlamış oluyorlar”

Petrol şirketleri raporlarına zaman damgası atmak zorunda 

E-devlet ve e-ticaret sürecinin gelişmesi ve genişlemesiyle birlikte zaman damgasının önemli bir uygulama haline geldiği sektörlerden birinin de petrol dağıtıcıları olduğunu vurgulayan Tüzün şöyle konuştu: “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) bayi denetim sistemini düzenlemeye yönelik kararı uyarınca petrol piyasasında dağıtıcı lisansına sahip şirketler 1 Haziran’dan itibaren uzaktan erişim sistemiyle bayilerinden aldıkları raporları 3 gün içinde zaman damgasıyla işaretleyerek EPDK’ya iletmek zorundalar. EPDK’nın petrol dağıtıcısı şirketler için getirdiği zaman damgası kullanım zorunluluğu, detaylı ve çok sayıda raporlamanın yapıldığı sektörde denetim ve kontrolün daha sağlıklı yapılmasına imkan veriyor.”

İnternet sağlayıcıların loglama işlemlerinden, şirketlerin müşterilerine bilgilendirme e-mail ve SMS’i göndermek için aldıkları izinlere kadar pek çok işlemin gerçekleşme anının belgelenmesi gerektiğine dikkat çeken Tüzün, “Zaman damgası, söz konusu işlemlerle ilgili oluşabilecek hukuki süreçlerde yetkili mercilere sunulabilecek ve kabul görecek kanıt niteliğindeki en önemli araçlardan biridir” dedi.

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika sağlayıcısı E-GÜVEN’in müşterileri, istedikleri miktarda zaman damgasını www.eguven.com web sitesinden kredi kartı veya banka havalesi yoluyla temin edebilecekler.