Ana Sayfa Haberler HPE uzaktan çalışanlar için optimize edilmiş çözümler sunuyor

HPE uzaktan çalışanlar için optimize edilmiş çözümler sunuyor

hpe-globaltechmagazineHewlett Packard Enterprise (HPE), kurumların artarak devam eden uzaktan çalışan iş güçlerini destekleyen  ve temel iş sürekliliğini sağlayan Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) için yeni HPE GreenLake bulut hizmetlerini ve  iş birliklerini duyurdu. VDI bulut hizmetleri için geliştirilen yeni HPE GreenLake, kuruluşlara, hızla büyüyen uzaktan çalışan personelinin, uyum sağlamalarına yardımcı olacak, kolay yönetilebilen kanıtlanmış bir teknoloji seti sunuyor. Böylelikle kuruluşlarda, daha hızlı üretkenlik, daha fazla güvenlik, kontrol ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Yeni bulut hizmetleri ayrıca Citrix, Nutanix, NVIDIA ve VMware gibi önemli HPE iş ortaklarının teknolojilerinden de yararlanıyor.

IDC’ye göre COVID-19 öncesinde kuruluşların sadece yüzde 20’si uzaktan çalışma imkanı sunuyordu. Değişen koşullarla birlikte kuruluşların yarısından fazlasının, 2020’nin sonunda evden çalışma imkânı sağlaması bekleniyor. Gartner tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, işverenlerin neredeyse yarısının artık uzaktan çalışmayı ileriye dönük iş modellerinin bir parçası olarak gördüğünü ortaya koyuyor. COVID-19’dan önce bu oran şirketlerin üçte birinden daha azdı. Ayrıca çalışanların yaklaşık yüzde 80’i bazı durumlarda uzaktan çalışma olanağına sahip olmak istiyor.

HPE çalışanlara güvenli, üretken, özelleştirilmiş ve olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunarak, evden ve mobil cihazlardan çalışma da dahil olmak üzere kuruluşların çalışma şekillerini yeniden tasarlamalarını sağlayan sektör lideri bulut hizmetleri ve çözümler sunuyor. Nisan ayında HPE, kuruluşların büyüyen uzaktan çalışan iş gücüne uyum sağlamasına olanak tanıyan bir dizi VDI teklifini duyurmuştu. Bugün HPE, Kern County ve Petsure ile yakın zaman önce duyurduğu anlaşmalar da dahil olmak üzere, VDI çözümleri için çeşitli sektörlerde önemli sayıda yeni müşteri kazandığını açıkladı. HPE’nin yeni duyurusu bu ivmeyi daha ileri taşıyarak, özelleşmiş rolleri ve kullanım senaryolarını desteklemek üzere müşterilerine eksiksiz çözümler sağlayacak özel VDI çözümlerinin sunulmasını ve bu yönde genişletilmiş iş ortaklıklarını kapsıyor.

HPE GreenLake for VDI ile kuruluşlar organizasyonda desteklemek istedikleri çalışan tipini ve uzaktan çalışan iş gücü boyutunu seçebiliyor. Bu bilgiler ışığında HPE müşterilerine, doğru bilgisayar ve cihaz kombinasyonlarının yanı sıra her kullanıcı türü için optimize edilmiş modüller halinde bir hizmet bütünü sunuyor. Yeni tasarlanmış VDI yapılandırmaları, bilgi odaklı çalışanlar, rutin kullanıcılar, uzman kullanıcılar ve mühendislik kullanıcıları dahil olmak üzere farklı uzaktan çalışan türleri için optimize ediliyor. Sistem önceden tanımlı 100-300-500-1000’li paketler şeklinde fiyatlandırılıyor, hazırlanıyor ve gönderiliyor. Müşteriler kullanıma göre aylık olarak faturalandırılıyor ve gerektiğinde hizmet büyütülüp küçültülebiliyor.

Yeni VDI hizmeti farklı çalışan türleri için şu olanakları sunuyor:

  • Uzman kullanıcılar: Ofis uygulamalarının yoğun kullanımına ihtiyaç duyan uygulama geliştiricileri kapsıyor. Bu kullanıcılar orta seviye grafik gereksinimleri veya birden çok ekrana ihtiyaç duyuyor. Bu çalışanlar HPE ProLiant sunucuları, NVIDIA Virtual PC yazılımı ile eşleştirilmiş NVIDIA GPU’ları eşliğinde ve HPE Nimble Storage dHCI hiper bütünleşik sistemleriyle uygulamalarını kalıcı veya kalıcı olmayan modelde teslim edebiliyor.
  • Mühendislik kullanıcıları: Bu kullanıcılar CAD/CAE kullanıcıları veya finans çalışanları gibi yoğun grafik veya veri analizi gereksinimleri olan profesyonellerden oluşuyor. Bu gruptakiler GPU destekli işlem gücüne ve gecikmeyi en aza indirmek üzere bilgi işlem birimlerinin hemen yakınında yer alan yüksek performanslı veri depolama kaynaklarından yararlanmaya ihtiyaç duyuyor. HPE ProLiant sunucuları, NVIDIA Virtual PC yazılımı ile eşleştirilmiş NVIDIA GPU’ları ve HPE Nimble Storage dHCI hiper bütünleşik sistemleri, bu ihtiyacı karşılıyor.
  • Bilgi odaklı çalışanlar: Bu kullanıcılar, cihazlarını ağırlıklı olarak ofis, üretkenlik uygulamaları ve görüntüleme odaklı kullanan çalışanlardan oluşuyor. Bu kullanıcılara dair ihtiyaçlar HPE ProLiant sunucuları, HPE Nimble Storage dHCI veya HPE SimpliVity hiper bütünleşik sistemleri kullanılarak yüzbinlerce kullanıcıya ölçeklenebiliyor.
  • Rutin kullanıcılar: Çağrı merkezi çalışanları gibi az sayıda düşük bilgi işlem yoğunluklu uygulama kullanan rutin çalışanlar, HPE ProLiant sunucuları veya HPE Nimble Storage dHCI hiper bütünleşik sistemlerini kullanabiliyor.

HPE GreenLake Bulut Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Keith White, “Müşterilerimiz, COVID-19 salgınının neden olduğu ani evden çalışma talebiyle mücadele halinde” diyor. “Hepimizin alması gereken ilk önlemlerin ötesinde, kuruluşlar artık salgın sonrası çalışma dünyasında daha stratejik düşünüyor. Gelecekteki işyerlerini şekillendirmek için bizim yardımımızı istiyor. HPE GreenLake for VDI ile kuruluşlarda güvenliği ve üretkenliği artıran standardize ve kanıtlanmış çözümleri servis olarak sunuyor, maliyetleri düşürüp yönetimi basitleştiriyoruz.” 

HPE İş Ortakları Ekosistemi genişliyor

HPE, iş ortakları ekosistemi aracılığıyla müşterileri için HPE GreenLake for VDI’in satın alma şeklini genişletiyor. Citrix aracılığıyla sunulan VDI’in yanı sıra, HPE artık birçok müşterinin bir veya birkaçını standart hale getirdiği VMware Horizon’u ve daha zorlu iş yükleri için NVIDIA sanal GPU (vGPU) teknolojisini sunabiliyor. Müşteriler ayrıca HPE GreenLake ile VDI hizmetleri sunmak için popüler Nutanix hiper birleşik (HCI) yazılımından yararlanmayı da seçebiliyor. HPE ProLiant sunucu ailesinin bir parçası olan Nutanix yazılımıyla desteklenmiş HPE ProLiant DX, müşteriler için basitleştirilmiş altyapı yönetimine ve HPE GreenLake’in tüketim esnekliğine ek olarak müşterilerin özel ve hibrit bulutlarını oluşturmalarına olanak tanıyor.

“Çok sayıda çalışan evlerinde, kamusal alanlarda ve gerektiğinde sosyal açıdan uzak ofislerde üretken bir şekilde çalışmaya devam ettiği için artık işyeri tek bir yerden ibaret değil” diyor Citrix Alliance Pazarlama Başkan Yardımcısı Liz Fuller. “Nerede olurlarsa olsunlar, çalışanların güvenli ve güvenilir erişime ihtiyacı var. Biz çalışanların işlerini yapabilmeleri için ihtiyaç duydukları sistemler ve uygulamaların yanı sıra, dikkat dağıtıcı unsurları ve kesintileri en aza indiren tutarlı bir deneyim eşliğinde en iyi performansı ortaya koymalarına yardımcı oluyoruz. HPE, müşterilerinin HPE GreenLake ile esnek, kullanım başına ödemeli hibrit çalışma modeliyle her iki dünyanın en iyisini elde etmelerine yardımcı olmak istiyor. Bunun için Citrix Virtual Apps and Desktop hizmetini lider çözüm olarak seçti.”

VMware Ürün Yönetiminden Sorumlu Bilgi İşlem Başkan Yardımcısı Bharath Rangarajan, “Uzaktan çalışanların barındırılmasına yönelik artan ihtiyaç VDI’nin cazibesini ve gerekliliğini öne çıkardı” diyor. “HPE ile kurduğumuz ortaklıkla müşterilerin VMware Horizon ile sanal masaüstü ortamlarının daha akıllı olmasını sağlıyoruz. Ayrıca basitleştirilmiş yönetim, daha fazla güvenlik, daha iyi maliyet verimliliği ve her zamankinden daha iyi bir kullanıcı deneyimi eşliğinde bu gereksinimleri desteklemekten gurur duyuyoruz. Kuruluşların en güvenlik odaklı iş gereksinimlerini bile karşılamaları için yenilikçi VDI çözümlerinden yararlanmalarına yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.”

Nutanix Ticari Direktörü Tarkan Maner, “Nutanix’in güvenlik, performans, güvenilirlik ve esneklik sunan yenilikçi Hybrid Cloud Infrastructure yazılım mimarisi, binlerce kuruluş ve milyonlarca son kullanıcı için sanal masaüstü altyapısı (VDI) merkezli Dijital Çalışma Alanlarını güçlendirmeye yardımcı oldu” diyor. “Nutanix’in hibrit ve çoklu bulut çözümleri, HPE GreenLake ile birlikte işletmelerin salgın sırasında ve sonrasında faaliyetlerine devam etmesine olanak tanıyan kullanım ve işletim modellerini oluşturmalarında eksiksiz bir seçenek sunuyor. HPE ile geçtiğimiz yıllarda güzel bir iş birliğine imza attık ve önümüzde muazzam bir büyüme fırsatı olduğuna inanıyoruz.”

NVIDIA’da GPU Sanallaştırma Yazılımı Ürün Pazarlama Kıdemli Direktörü Anne Hecht, “Uzman kullanıcılar ve yaratıcı teknik profesyoneller için grafik yoğun çalışmayı mümkün kılan VDI çözümlerine artık her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuluyor” diyor. “Hizmet olarak sunulan HPE GreenLake VDI, kullanıcılara her yerden çalışmak için ihtiyaç duydukları performansla sanal masaüstlerine ve iş istasyonlarına erişim sağlamak için NVIDIA vGPU’yu destekliyor.”

HPE ekosistemi, hizmetlerini HPE GreenLake kullanarak uyarlamayı tercih eden önde gelen sistem entegratörlerini de içeriyor. Wipro ve Accenture gibi iş ortakları, HPE GreenLake’den yararlanarak kendi gelişmiş iş yeri hizmetlerini sunuyor. HPE, HPE GreenLake aracılığıyla hibrit bulut ve VDI çözümlerini hizmet olarak sunmak için Wipro ile ortaklık kurduğunu da duyurdu.

HPE GreenLake Bulut Hizmetleri kuruluşlara şirket içinde, uçta veya barındırma servislerinde çalışabilen bir hizmet platformu olarak esnek bir şekilde dijital dönüşümü sürdürmeleri için güçlü bir temel sağlıyor. HPE GreenLake, bulutun basitliğini ve çevikliğini hibrit BT ile gelen yönetişim, uyumluluk ve görünürlükle birleştiriyor. HPE GreenLake, bilgi işlem, konteyner yönetimi, veri koruma, HPC, makine öğrenimi operasyonları, ağ oluşturma, SAP HANA ve depolama, VDI ve VM’ler dahil olmak üzere yeniliği hızlandıran bir dizi bulut hizmeti sunuyor. HPE GreenLake Bulut Hizmetleri iş kolu, HPE GreenLake satan 700’den fazla iş ortağı eşliğinde sözleşme değeri 4 milyar ABD dolarının üzerinde olan, Fortune 500 şirketleri dahil olmak üzere tüm sektörler ve çeşitli büyüklükte 1000’den fazla müşteriyle hızlı bir şekilde büyüyor.