Pazartesi, Haziran 24, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

IBM ve Aselsan’ın büyük işbirliği

ibm_globaltechmagazineASELSAN ve bilgisayar sistemleri devi IBM, elektrikli otomobil pillerinin şarj kapasitesini artırmayı hedefleyen yeni nesil piller üzerinde araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yürütüyor.

İki kuruluşun ortak Ar-Ge çalışmasıyla, elektrilki araç pil şarj ömrünün 800 kilometreye çıkarılması hedefleniyor.

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, şirketin yurt içinde yürüttüğü araştırma çalışmalarını, uluslararası düzeyde lider araştırma şirketleri ve kurumları ile işbirliği yaparak daha da artırmayı hedeflediği belirtildi ve “ASELSAN, bu hedef doğrultusunda dünyanın en büyük araştırma merkezlerine sahip IBM ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzaladı” denildi.

ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve IBM Genel Müdür Yardımcısı Kenneth J. Keating Jr. tarafından imzalanan sözleşmeye göre başlangıç olarak metal-hava pil teknolojileri ve milimetre dalga tümleşik devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, geliştirilecek metal-hava (Metal-Air) pilleri, mevcut Li-ion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Söz konusu yeni piller, bu niteliği ile elektrikli araçların menzil sorununu tümüyle çözen kritik bir yapıtaşı olacak.

Mevcut Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 km (100 mil) gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 km (500 mil) mesafeyi alabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan elektrikli otomobil, tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul’dan Kayseri’ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

ASELSAN ve IBM işbirliğinde yürütülecek ortak araştırma faaliyetleri sadece Metal Hava Pilleri ile sınırlı değil. IBM teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek ASELSAN teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı kazanılıyor.

Proje kapsamında geliştirilecek Milimetre Dalga Tümleşik Devreler; araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

IBM gibi dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından biri ile oluşturulan işbirliği başka alanlarda da genişleyerek devam edecek ve ASELSAN’a kritik teknolojileri geliştirme konusunda önemli avantajlar sağlayacak.

Teknoloji Makaleleri