Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Artık Şarkı Sözlerini Kaçırmak Yok

deezer_globaltechmagazineGlobal dijital müzik servisi Deezer, evde kendi Beyonce ve Lady Gaga performanslarını ortaya koymak isteyenlere sevdikleri şarkıların sözlerine ulaşma imkanı veren yeni “Lyrics” (Şarkı Sözleri) özelliğini uygulamaya koydu. Kullanıcılar, ilk defa, milyonlarca şarkıya ait tüm sözleri Deezer müzik çalarda tek bir butona dokunarak görebilecek.

Bugün itibariyle hayata geçen servis sayesinde kullanıcılar; sözcükleri telaffuz edildiği anda otomatik olarak renklendiren senkronize sistemle, şarkıyı eş zamanlı olarak söyleme imkanı veren “Sing-a-long” (Birlikte söyle) modu ya da bir seferde şarkı sözlerini tek sayfada gösteren ‘Score mode’ olmak üzere sunulan iki seçenekten birini tercih edebilecek. Deezer’ın yeni ‘Lyrics’ özelliği, evde arkadaşlarınızla, dinlediğiniz bir şarkıyı mırıldanırken ya da zor bir iş günü öncesinde motivasyon ararken bir şarkının tam sözlerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlıyor.

Müzikseverlerin her gün Google’da 1 milyonu aşkın arama gerçekleştirilen şarkı sözlerine eksiksiz ve doğru biçimde ulaşma ihtiyacı, her zamankinden daha da fazla. Deezer’ın benzersiz ‘Lyrics’ özelliği, şarkı sözlerine erişimi çok daha basit ve eğlenceli bir hale getiriyor.

Deezer; senkronize şarkı sözlerini bünyesinde barındıran dünyanın ilk dijital müzik servisi olmak için, yasal şarkı sözü çözümlerinde dünya lideri LyricFind ile ortaklığa gitti. LyricFind kayıt ekibinin yıllardır şarkı sözlerini depolayıp yayınlandığı tarihe göre kodladığını belirten LyricFind CEO’su Darryl Ballantine; “Bizim gibi uluslararası bir markayla böyle bir işbirliğine gitmekten dolayı heyecanlıyız. Bu, müzikseverler için büyük bir gün” dedi.

Deezer Lyrics’in temel özellikleri:

·        ‘Sing-a-long’ (Birlikte söyle) modu: Kullanıcılara şarkı boyunca rehberlik eden senkronize sözler… Şarkının sözleri, söylendikleri anda ekranda beliriyor.

·        ‘Score’ modu: Tek seferde tüm sözleri görebilmeyi sağlayan sabit şarkı sözleri… Böylece, kullanıcılar şarkı sözlerini kendi hızlarında öğrenebiliyor.

·        Müzik çalarda şarkı sözlerine tek tık’la erişim sağlayan yerleşimi kolay mikrofon.

Deezer Ürün Başkan Yardımcısı Alexandre Croiseaux; “Herkesin, sevdiği ama sözlerini bir türlü tam olarak anlayamadığı bir şarkı mutlaka vardır. ‘Lyrics’ ile bir ilki gerçekleştirerek; en sevdiğiniz şarkının sözlerine Deezer üzerinde erişimi hızlı ve kolay hale getirdik. Bu, 16 milyonu aşkın kullanıcımız için heyecan verici bir deneyim yaratmak ve onlara sevdikleri müzikleri ulaştırmak üzere durmaksızın sürdürdüğümüz çalışmalardan sadece biri” dedi.

Deezer kullanıcılarına sunulan yeni ‘Lyrics’ servisi, hem ücretsiz hem de Premium+ kullanıcıların erişimine açık.

Teknoloji Makaleleri