Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

2014 Yılının Online Müzik ve Video Verileri

medianova_globaltechmagazineTürkiye’nin önde gelen online müzik platformları ile TV kanallarına müzik ve video altyapı hizmeti sunan Medianova, 2014 yılı verilerini açıkladı. Yıl boyunca Medianova altyapısı ile internetten müzik dinlenen süre 120 milyon dakikayı yani 2 milyon saati buldu. 2013’te 3,3 milyar olan dinlenen parça sayısı ise 3,5 milyar adede ulaştı.

İnternet üzerinden en çok müzik dinlenen ilk 3 ay sırasıyla eylül, kasım ve ekim olurken, en az müzik dinlenen aylar ise temmuz, ağustos ve nisan olarak sıralandı. Online müzikte mobil cihazların üstünlüğü de dikkat çekti. Akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla dinleme oranı yüzde 94’e yaklaşırken, Web’in oranı yüzde 6’da kaldı.

Türkiye ilk sırada

2014 yılında Medianova altyapısıyla izlenen videoların toplam büyüklüğünün 33 Petabayt’a ulaştığını belirten CEO Serkan Sevim, “Hem canlı yayınları hem de seç-izle videoları içeren bu veri, bir son kullanıcının 1 Terabayt kapasiteye sahip sabit disklerden 33 bin adet kullanarak saklayabileceği bir büyüklüğü ifade ediyor. 2014’te toplamda 3 milyarı aşkın video içeriğin internet kullanıcılarına ulaşmasını sağladık. Verilerimiz, ülkemizdeki kullanıcıların internetten video seyretmeyi gerçekten çok sevdiğini açıkça ortaya koyuyor. En çok video içeriği izlenen ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada bulunuyor. Türkiye’yi Almanya, Hollanda, Avusturya ve Azerbaycan takip ediyor” diye konuştu.

Serkan Sevim, Medianova’nın, 2011, 2012 ve 2013 yıllarının ardından 2014’te de Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin belirlendiği Deloitte Teknoloji Fast50 Programı’nda yer aldığını hatırlattı. Sevim ayrıca, tüm planlarının küresel bir şirket olma vizyonuna dayandığını söyledi.

Medianova verileri ile Türkiye’de 2014 yılında online müzik ve video

120 milyon dakika müzik dinlendi.
Dinlenen parça sayısı 3,5 milyarı buldu.
En çok müzik dinlenen aylar: Eylül, kasım, ekim.
En az müzik dinlenen aylar: Temmuz, ağustos, nisan.
Müzik platformları üzerinden izlenen kliplerin süresi 78 bin dakikayı buldu.
İzlenen videoların toplam büyüklüğü 33 Petabayt’a ulaştı.
Toplamda 3,1 milyar video izlendi.
En çok video izlenen ülkeler sıralamasında Türkiye ilk sırada yer aldı.
Yıl boyunca izlenen toplam videonun yüzde 43,7’si, 2014’ün son 3 ayında izlendi.
En çok video izlenen ay yüzde 16 ile ekim, en az video izlenen ay ise yüzde 4,7 ile temmuz oldu.

Teknoloji Makaleleri