Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Intel’den Nesnelerin İnterneti Pazarına Devrim Niteliğinde Destek

intel_globaltechmagazineTürkiye, trilyon dolarlık pazarın yeni mucitlerini Intel desteğiyle çıkaracak

Teknoloji lideri Intel, Türkiye’den milyar dolarlık şirket çıkması için gerçekleştirdiği çalışmalarına devam ediyor. Gençlerin yeni teknolojiler geliştirmesine katkı sağlayarak, çığır açacak projeleri ortaya çıkarması için dev bir adım atan Intel Türkiye, “Intel Galileo – İcat Kiti” programı dâhilinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle toplam 37 üniversiteden 60 akademisyene, 1050 adet Galileo Geliştirme Platformu gönderimini tamamladı. 2020’de 19 trilyon dolarlık bir pazar olması beklenen giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin Interneti (IoT) alanında yeni icat ve ürünlerin ortaya çıkması için atılan bu adım sonrasında hedef, Türkiye’nin trilyon dolarlık pazardan yeni fikirlerle pay alması ve bu fikirleri dünyaya ihraç etmesi.

Intel, öğrencileri inovasyona teşvik etmek amacıyla geliştirdiği “Intel Galileo  – İcat Kiti Programı”nın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye ayağında, toplam 37 üniversiteden 60 akademisyene, 1050 adet Galileo Geliştirme Platformu gönderimini tamamladı. Proje, üniversitelerle özel şirketler arasındaki işbirliğinin Galileo sayesinde artırılmasını ve Türkiye’den milyar dolarlık şirket çıkmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

“Türkiye’den Milyar Dolarlık Şirket Çıkması İçin Vites Büyütmemiz Şart”

Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Gelişim ve girişimcilik insanın doğasında var, bugüne kadar farklı şekilde ilerleyen oyunun kuralları, son yirmi yıldaki teknolojik gelişmelerle yeniden tanımlandı. Herkesin teknoloji sayesinde eşit seviyeye geldiği yeni dünyada keşfedilecek çok şey var. Artık dünya ekonomisi girişimcilik üzerine dönüyor, dünyayı değiştiren fikirler dev şirketlere dönüşmüş durumda. 19 trilyon dolarlık giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin Interneti (IoT) pazarı yeni keşifler, yeni kaşifler bekliyor. Akıllı sistemler pazarı tüm sektörlerdeki iş yapış modellerini değiştirecek. Türkiye’den de milyar dolarlık şirket çıkması için vites büyütmemiz gerekiyor. Intel olarak bu konu üzerinde ısrarla çalışıyoruz, hayallerimiz büyük, yapacak çok işimiz var. Başarılı olmak zorundayız, çünkü biliyoruz ki, en güçlü toplumlar, girişimci toplumlardır” şeklinde konuştu.

Intel Ar-Ge Merkezinden Çıkan Projeler Gençlere Örnek Olacak

Türkiye’nin trilyon dolarlık pazardan pay alması için çalıştıklarını ifade eden Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “İstanbul, İTÜ Teknokent’te açtığımız Ar-Ge merkezimiz dünyadaki 3. açık Ar-Ge merkezi konumunda.  Bu merkezde Nesnelerin Interneti ve giyilebilir teknolojiler üzerine çalışıyor, yeni projelere destek veriyoruz. Bunların yanı sıra ABD`de SMS Audio ile birlikte ürettiğimiz akıllı kulaklık yazılımının bir bölümü ve girişimcilere yönelik geliştirilen Edison platformu da Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde üretildi. Merkezimizden çıkan projelerin global arenada başarı kazanarak gençlere örnek olmasını hedefliyoruz” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Intel Türkiye olarak İstanbul Ar-Ge Merkezi’nde yapılan çalışmalarla birlikte çok kısa zamanda 2 adet patent başvurusunda bulunduk. Merkez daha birinci yılını doldurmadan ilk ürünleri görebildik. Bunun yanında düzenlediğimiz birçok Ar-Ge ve inovasyon odaklı yarışma ve etkinlikle Türkiye’deki genç girişimcilerin yeteneklerini ortaya çıkartmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede Türkiye’deki, genç girişimcilerin Silikon Vadisi deneyimi yaşamasına ve dünyanın en büyük risk sermayesi şirketleriyle buluşarak küresel pazarlara açılma fırsatı edinmesine destek olmak amacıyla farklı projeler yürütüyoruz.”

Türkiye’den Girişimci Gençler Çıkması İçin Özel Sektör – Üniversite İşbirliği

Intel, girişimci gençlerin önünü açmak amacıyla gerçekleştirdiği “Intel Galileo – İcat Kiti” projesini bir adım ileri taşımak amacıyla, ODTÜ Teknokent’le de işbirliği gerçekleştirildi. İşbirliği kapsamında, Galileo geliştirme platformları ile ortaya çıkarılan projeler, ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen “Yeni Fikirler, Yeni İşler” yarışmasına katılabilecek. Birinci seçilen fikrin 10 bin dolar para ödülüyle ödüllendirilmesinin yanı sıra, dereceye giren fikirlerin sahipleri ODTÜ Teknokent bünyesindeki kuluçka merkezini 2 yıl boyunca ücretsiz olarak kullanabilecek. Ayrıca, birinci seçilen proje, Intel EMEA Yenilikçilik Zirvesi kapsamında düzenlenen “Challenge-Up” yarışmasına doğrudan katılma hakkı elde ederek, Intel Capital ve benzeri yatırım şirketleri ile buluşma şansına sahip olacak.

İşbirliği ile ilgili bilgi veren Burak Aydın “Intel Galileo İcat Kiti, Türkiye’nin teknoloji yarışında gençlerimize, akademisyenlerimize yeni bir heyecan getirecek. Bu platform, öğrencilerin bitirme tezlerinde, projelerinde, yeni fikir üretim aşamalarında, üniversite ve sanayi işbirliklerinde kullanılabilecek. Galileo İcat Kiti, öğrencilerin daha nitelikli, donanımlı, tecrübeli hale gelmelerini sağlayacak ve böylelikle gençlerimiz iş hayatına bir adım önde başlayacak, ülkemizdeki rekabetçi teknoloji üretimine kısa sürede katma değer katabilecekler. Bu da, Türkiye’den milyar dolarlık şirket çıkması için önemli bir adım olacak” dedi.

Intel Galileo nedir?

Intel Galileo, kendin-yap tasarımcılar, mühendisler, sanatçılar, ve hobi severlerden oluşan “maker” (amatör geliştirici) toplulukları için tasarlanan Intel® Galileo, 32-bit Intel® Pentium® sınıfı SoC tabanlı, Arduino uyumlu bir geliştirme kartıdır. Intel Galileo x86 ve Linux yazılım ortamları desteği ile geliştirmek olaylığı sağlar.

Teknoloji Makaleleri