Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Huawei Akademi Desteğiyle Operatörler 4G’ye Hazırlanıyor

huawei_globaltechmagazine2008 yılında kurulan ve bugüne kadar 3.050 kişiye eğitim veren Huawei Akademi; Avea, Turkcell ve Vodafone çalışanlarına yönelik LTE eğitimlerine, Ocak 2015’te başlandı. Nisan 2015’te tamamlanması hedeflenen eğitim süreci, toplamda 1.150 saat olarak planlandı.

Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri alanının lider şirketi Huawei, 2008 yılında hayata geçirdiği eğitim merkezi ile bilişim dünyasına katkı sağlamaya devam ediyor. Huawei Akademi, 2015 yılının başından itibaren Avea, Turkcell ve Vodafone çalışanlarına yönelik LTE eğitimlerine başladı. İlk fazının Nisan sonunda tamamlanması beklenen eğitim programı çerçevesinde, GSM operatörlerinin 4G teknolojisi ile ilgili konularda uzmanlığının artırılması hedefleniyor.

Huawei Türkiye Akademi Direktörü Yücel Aslanbaş, LTE eğitim programını değerlendirirken; “Network uzmanlarına duyulan ihtiyaç, gün geçtikçe artıyor. Operatörler, şebekelerini yeni teknolojiler doğrultusunda sürekli olarak yeniliyorlar. Çalışanların sadece bir alanda, rutin işleri yapması değil, tüm şebekeyi uçtan uca yönetmesi gerekiyor. Bunun yanında iletişim teknolojileri de sürekli olarak yenileniyor. Yeni servisler ve yeni alanlar açılıyor. Bu yenilenmeye eşlik edebilmek ve içinde yer alabilmek için, operatörler nezdinde görev yapan network uzmanlarının da sürekli ve eş zamanlı olarak kendilerini geliştirmeleri gerekiyor” dedi.

Yücel Aslanbaş, akademinin amaçlarını ve eğitim programı stratejisini ise şu sözlerle değerlendirdi; “Huawei Akademi olarak faaliyetlerimizde yerel ekonominin ve sosyal gelişimin desteklenmesine büyük önem veriyoruz. Eğitim çalışmalarımızla, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza, öncelikli olarak sektöre yeni, genç ve donanımlı profesyoneller kazandırmayı amaçlıyoruz. Eğitim programlarımızı oluştururken, öncelikle yeni teknolojileri yakından takip ediyoruz. Sonrasında oluşturulan programlarla birlikte müşterilerimizin ve mevcut pazarın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bu yıl itibarıyla başladığımız LTE 4G eğitim programıyla, en yeni iletişim teknolojilerine yönelik ihtiyaçların, operatörlerce karşılanmasını amaçladık.”

Huawei Akademi bugüne kadar 11 ülkede, 3 farklı dilde eğitim programlarına imza attı. Günden güne genişleyen eğitim merkezi ve büyüyen ekibiyle Huawei Akademi; Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Belarus ve diğer Orta Asya ülkelerine de eğitim desteği sunarak, daha geniş coğrafyalara hitap etmeye başladı.

Bilgi teknolojileri alanındaki eğitimler için gereken ikinci ve üçüncü nesil iletişim altyapısına, sahip olan Huawei eğitim merkezinde, bugüne kadar toplamda 4 bin eğitim gününü (24 bin saati) aşan eğitimler verildi.

Huawei Akademi, teknoloji eğitimlerinin yanı sıra, sertifika eğitimleri ile yöneticilik ve liderlik eğitimleri konularına da odaklanıyor.

Huawei Akademi, IP ve LTE alanlarındaki sertifika programı ihtiyaçlarına yönelik olarak ODTÜ ile işbirliğine gitti.

Huawei Akademi; 2011 ve 2013 yıllarında, Huawei Global Çapında Büyüme, Müşteri Memnuniyeti ve Yetkinlik kategorilerinde başarı ödüllerinin sahibi oldu.

Teknoloji Makaleleri