Ana Sayfa Kategoriler Ağ Ürünleri Bircom’dan Cebe Sığan Güvenlik Duvarı: Pika µFirewall

Bircom’dan Cebe Sığan Güvenlik Duvarı: Pika µFirewall

PikauFirewallIP PBX sistemlerini VoIP saldırılarından korumak üzere geliştirilmiş Pika µFirewall, Bircom güvencesiyle satışa sunuldu. Ağ üzerinde kendini belli etmeden ve performans kaybı yaşatmadan çalışabilen µFirewall, saldırıları daha IP santraline ulaşmadan engelliyor. Kullanım ve kurulum için özel bir teknik bilgi gerektirmeyen µFirewall, tüm kurumsal ve bireysel kullanıcıların VoIP güvenliğini sağlıyor.

1987 yılından beri iletişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren Pika Technologies tarafından geliştirilen VoIP güvenlik çözümü Pika µFirewall, Bircom güvencesi ile pazara sunuldu.
µFirewall, IP PBX sistemlerini VoIP saldırılarından korumak üzere geliştirilmiş bir güvenlik aracı. Herhangi bir IP adresine sahip olmayan µFirewall, bu sayede ağ üzerinde görünmeyen bir cihaz olarak çalışıyor. Ağ üzerinde görünmediği için saldırganlar, cihazın varlığı saptayıp önlem alamıyor. Hızlı paket işleme özelliği sayesinde, bağlı bulunduğu ağ yapısında herhangi bir saldırı anında bile, olması gereken kablo hızına çok yakın bir hızda performans gösteriyor.

Anında etkin koruma

µFirewall, SIPVicious, VoIPER, SiVus, SIPDoS gibi en çok bilinen VoIP saldırı araçlarının yöntemlerine karşı güvenlik duvarı vazifesi görüyor. Cihaz, herhangi bir özel beceriye ve mevcut yapıda değişikliğe gerek duyulmadan, tak-çalıştır yapısı sayesinde IP santraline kolayca kurulabiliyor. Ağ yapısına dahil olduktan sonra da bakım veya kontrol gerektirmeden IP santralini ve VoIP ağını anında korumaya başlıyor.

Teknik bilgiler

Layer-2 seviyesinde çalışması, bir IP adresi olmadığı için µFirewall’u ağ üzerinde görünmez yaparken, saldırganların fark etmesine ve önlem almasına da izin vermiyor. Pika µFirewall’un sistemi korumaya başlaması için santral ve VoIP hizmeti ile router arasına bir ağ kablosu ile bağlamak yeterli oluyor. İhtiyaç duyulduğu takdirde ön tanımlı ayarları değiştirilebiliyor ve parametreler kullanıcı ihtiyaçlarına göre tekrar düzenlenebiliyor.

Otomatik blacklist özelliğiyle, herhangi bir şüpheli erişim ve saldırı algılandığı durumlarda, erişmeye çalışan IP adresi tamamen engelleniyor ve kara listeye alınıyor. Bu sayede saldırgan IP santraline erişemeden engellenmiş oluyor.

USB yuvası sayesinde, bir USB flash bellek ile cihazın ayarları değiştirilebiliyor ve bütün Log kayıtlarına ulaşılabiliyor. Detaylı kayıt bilgileri ile hangi zamanlarda hangi IP adresinden ne tür bir saldırı yapılmış görülebilirken, bu bilgiler doğrultusunda farklı önlemler de alınabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, kayıt tutma seviyesi önem derecesine göre değiştirilebiliyor; yapılan çağrılarla ilgili istatistiki bilgiler de ayrı bir dosyada görüntülenebiliyor.

Bulut desteği de var

2.0 sürümü ile VoIP ağlar için bulut desteği de eklenen µFirewall bu sayede uzaktan erişim, IP blacklist yönetimi, anlık saldırı takibi, e-posta uyarı sistemi gibi birçok yenilik ve kolaylığı beraberinde getiriyor.

Yalnızca 10 santimetrelik küçük boyutuyla dikkat çeken Pika µFirewall, 400 Mhz işlemcisi, 32 MB 400 Mbps destekleyen RAM ve 4 Watt’lık düşük güç tüketimiyle beklenenin üzerinde bir güvenlik çözümü sunuyor.