Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

VMware ’den Kurumlar için Güvenli Bir Platform Workspace ONE

VMware Global Tech MagazineVMware’in Workspace ONE ürünü dijital çalışma alanı, entegre kimlik, cihaz yönetimi ve uygulama dağıtımı ile birlikte basit ve emniyetli bir kurumsal platform sunuyor. 

Bulut altyapısı ve kurumsal mobilite alanının küresel lideri VMware, Inc. (NYSE: VMW), çalışanların kendi cihazlarını işyerine getirebildiği (KCG-Kendi Cihazını Getir) esnek çalışma tarzlarına yardımcı olurken emniyetli çalışma alanları sağlayacak yeni bir platformu gün ışığına çıkardı.

Kullanıcı için kolay, kurum için güvenli prensibine bağlı kalan VMware bu dijital çalışma alanı ile son kullanıcının ve kurumsal BT alanındaki mobilite ihtiyaçlarını karşılamakla kalmıyor, tüm cihazları, hizmetleri ve uygulamaları bir araya toplayarak birleştirilmiş, ortak bir erişim ve kimlikle güvenli bir şekilde yönetilmelerini sağlıyor.

VMware Başkan Yardımcısı ve Son Kullanıcı Bilgi İşlem Genel Müdürü Sanjay Poonen, “İçinde yaşadığımız mobil bulut çağında çalışanlar, cihazlar, uygulamalar ve veriler artık ağların, işyerlerinin ve veri merkezlerinin fiziksel duvarlarının ötesinde işlev görüyorlar. Dijital kurumlar, birbirinden kopuk teknoloji ve ekipler nedeniyle birleştirilmiş tek bir dijital çalışma alanı sağlama mücadelesi içine girmiş durumda. VMware olarak bizler, kimlik, cihaz yönetimi ve uygulama dağıtımını entegre edip tek bir platform üzerinde toplayarak işlerin, platformdan, konumdan, cihazdan veya uygulamadan bağımsız bir şekilde mobil son kullanıcılar tarafından yürütülmesini sağlayan ilk şirket olmaktan gurur duyuyoruz” diyor.

Dijital çalışma alanları kullanıcıları, cihazları ve uygulamaları yönetme konusunda BT’ye daha etkin ve daha basitleştirilmiş bir yol sunuyor. Sağladığı bu sadelikle son kullanıcılara, cihaz tipine bağlı olmaksızın tüm kurumsal kaynaklara sorunsuz bir şekilde erişme olanağı veriyor. Ayrıca kurumsal iş kollarında, pazarda rekabet avantajı kazandıracak daha etkin bir mobil işgücü verecek kurumsal süreçlerin kurulabileceği emniyetli ve güçlü bir platform sağlıyor.

Dijital çalışma alanı getiren bir platform

Günümüzde kurumlar mobil kullanıcıları etkin kılacak sınırlı seçenekler arasında kalmış durumda ve kimlik, cihaz yönetimi ve uygulama dağıtımı çözümlerine yönelik mevcut seçeneklerden birini seçmek zorunda. VMware Workspace ONE™ cihaz yönetimi, uygulama dağıtımı ve kimlik yönetimi teknolojilerinin hepsini entegre eden dijital bir çalışma alanı sunuyor. Tüm faydaları tek bir platformda bir araya toplayan bu bileşke, kurumsal BT’nin, kritik iş kaynaklarını çalışanlarına güvenli bir şekilde ulaştırmasını sağlayarak emniyetli yönetimi mümkün kılacak, son kullanıcılar ise kolay erişim sunacak. Bu çözüm, kendi KCG-kendi cihazını getirenlerden kurumsal ölçekte yönetilen cihazlara kadar her tip kullanıcı için çeşitli seçenekler içeriyor.

VMware Workspace ONE’ın özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Tüketici tarafında buluta, mobiliteye, Windows uygulamalarına kendi kendine erişim– Bu çözüm, yeni uygulamaların ve çalışanların basit bir şekilde katılımını sağlar. Çalışanlar,  kullanıcı, cihaz, kurum ve bulut arasında güven ortamı yaratan, patent başvurusu yapılmış Uygulama ve Sistem Güvenliği (SATS-Security App Token Systems)  avantajı veren, sektörde ilk, tek dokunmalı,  tek oturum açmalı mobil erişimi keyifle kullanacaklar. Kimlikleri doğrulanır doğrulanmaz çalışanlar, kişiselleştirilmiş kurumsal uygulama portaline anında erişip herhangi bir mobil, bulut veya Windows uygulamasını diledikleri gibi kullanacaklar.
  • Cihaz konusunda esnek seçenekler: KCG veya Kurumun Cihazlarında – Bu yeni, birleştirilmiş yönetim platformu sayesinde self-servis, kutulu ve ambalajlı cihaz tedariki, mobil işletim sistemi (iOS, Android ve Windows10) yönetimi arabirimlerini güçlendirerek dizüstü bilgisayarları, akıllı telefonları ve tabletleri derhal kurumsal kullanıma alacak şekilde yapılandırıyor. Çalışanlar, diledikleri hizmet seçimlerinden ve BT kısıtlamalarından seçimler yaparak KCG kapsamındaki cihazlarının kontrollerini ellerinde tutacaklar; böylece KCG programlarının benimsenmesi ve üretkenlik artarken, veri kaybı riski azalmış olacak.
  • Güvenilir uygulamalar: Posta, Takvim, Kişiler ve Sohbet– Çalışanlar, tüketici uygulamaları gibi çalışan kurumsal mobil uygulamalarını tercih ederler. VMware Workspace ONE tüketiciler için basit e-posta, takvim, kişiler ve sohbet uygulamaları içerirken, görünmez güvenlik önlemleri sayesinde kurumdan veri sızması önlenir. Workspace ONE ayrıca Evernote, Gmail and Yahoo! Mail dahil pek çok web uygulamasının yanısıra geliştirici operasyon ekiplerinin diledikleri yerden müdahale edebilecekleri Atlassian Jira, GitHub and Jenkins gibi üçüncü taraf Saas (hizmet olarak yazılım) uygulamalarını da dahil edebiliyor.
  • Veri güvenliği ve Koşullu Erişim ile uç noktada uyum ­– VMware Workspace ONE, en hassas bilgileri korumak için kimlik ve cihaz yönetimini, sektörde ilk ComplianceCheck Conditional Access ile bir araya getirerek her türlü uygulama veya cihazda kullanılan erişim kararlarına güç katıyor. Bu yaklaşım; doğrulama gücü, ağ kapsamı gibi geleneksel kimlik politikalarındaki koşulların yanısıra, GPS konumu, uygulama beyaz liste/kara listeleri gibi cihaz uyum politikalarını ve AirWatch® Mobile Security Alliance ortaklarından üçüncü  taraf eklentilerini temel alıyor. Bu arada Airwatch uyum motoru, bir dizi özelleştirilebilir, otomatik iş akışı aracılığıyla uyum sorunlarını çözerek güvenliği artırıyor.
  • Gerçek zamanlı uygulama dağıtımı ve otomasyon – Sektör; masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler arasında yakınsamaya tanık olurken Windows 10 gibi işletim sistemleri de mobil tarz kullanımını ve uygulama yönetimini birbirine yakın kılıyor. VMware Workspace ONE™ uygulama paketini, dağıtımını ve süregelen yönetimi basitleştirerek uygulama ömrü yönetimini modernleştiriyor. Sistem yöneticileri, uygulama dağıtımını otomatikleştirebiliyor ve diledikleri an güncelleme alabiliyor; kullanıcılar ise tüm cihazlarda Windows uygulamalarına erişebiliyorlar. Workspace ONE endüstri lideri VMware Airwatch mobil yönetimi ve VMware Horizon®’ın yanısıra VMware App Volumes uygulama dağıtım teknolojisini son noktaya taşıyor

Ürün fiyatı ve satış yerleri

VMware Workspace ONE’ın bu çeyrek içerisinde genel olarak ulaşılabilir olması bekleniyor. Bu çözüm standart, gelişmiş ve kurumsal versiyonlar olarak, bulut aboneliği için ayda 8 dolardan, kurumlarda daimi lisanslı olarak ise 150 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Teknoloji Makaleleri