Ana Sayfa Haberler Vodafone Dünya CEO’sundan Gigabit Toplumu Çağrısı

Vodafone Dünya CEO’sundan Gigabit Toplumu Çağrısı

vodafone globaltechmagazineDünya GSM Birliği (GSMA) tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında konuşan Vittorio Colao, bilişim sektöründeki oyunculara ve karar alıcılara çağrıda bulundu.

Bireylerden kurumlara tüm dünyanın Gigabit Toplumu’na dönüştüğünü belirten Colao, “Hem rekabetçi hem de yatırımı destekleyen politikalara odaklanmamız ve sektörümüzde bazı oyuncuların tekelleşmesini engellememiz gerekiyor” dedi. 

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan ve 461 milyon müşteriye mobil hizmet veren Vodafone Grubu’nun Dünya CEO’su Vittorio Colao, “Gigabit Toplumu” için çağrıda bulunarak tüm bilişim sektöründeki karar vericilerin rekabetçi ve yatırımı destekleyen politikalar üretmesi ve sektör oyuncularının tekelleşmesinin önüne geçmesi gerektiğini belirtti. Vittorio Colao, “Gigabit Toplumu’na dönüşüm, adil ve sürdürülebilir eğitim, çalışma ve yaşam için bir fırsattır” dedi. 

“5G ile saniyede 10 Gigabit’e kadar hızlara ulaşılacak” 

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nin açılış töreninde konuşan Vittorio Colao, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın 4G, 5G ve fiber teknolojilerle  Gigabit Toplumu’na dönüşeceğini söyledi. Önümüzdeki 5 yılda veri trafiğinin 6 kat artacağını öngördüklerini ifade eden Vittorio Colao, 4G teknolojileri ile mobilde saniyede 10 Gigabit hıza ulaşılabildiğini belirterek, “Mobil Dünya Kongresi’ndeki Vodafone standında 4G’de saniyede 1 Gigabit hızı bugün canlı olarak görebilirsiniz. 5G ile bu hızların saniyede 10 Gigabit’e kadar ulaşabileceğini öngörüyoruz” dedi.

“Mobil ile gelen esneklik kârlılığı artırıyor” 

Colao, bireylerin ve toplumların Gigabit Toplumu’na giden yolda dönüştüğünü belirterek iş modellerinin de böylece daha esnek hale geldiğine dikkat çekti. Vodafone’un esneklik konusunda dünya çapında yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin %75’inin esnek çalışmaya başladığını kaydeden Vittorio Colao, bu yöntem ile yine şirketlerin %61’inin daha yüksek kâr, %83’ünün daha yüksek verimlilik, %58’inin pozitif itibar kazandığını ifade etti.

“Nesnelerin İnterneti ile yaşam değişiyor” 

KPMG’nin Kasım 2015’te dijitalleşmenin faydalarına dair yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Vittorio Colao şöyle konuştu: “Nesnelerin İnterneti (IoT) her geçen gün gelişiyor. Nesnelerin İnterneti ile daha akıllı hale gelen otomobiller sayesinde kaza oranlarının %8 azalacağı, otomobillerin %18 daha az karbon emisyonu üreteceği ve hastane başvurularının %74’e varan oranlarda azalacağı tahmin ediliyor.”

“Önümüzdeki 5 yılı bu odadakiler belirleyecek” 

Mobil Dünya Kongresi’nin katılımcılarına hitaben teknoloji, telekomünikasyon gibi sektörlerin karar vericilerinin bu fuarda olduğunu belirten Vittorio Colao, “GSMA artık sadece teknolojiye değil ekonomiye, iş modellerine de odaklanmalı. Önümüzdeki 5 yılı bu odadakiler belirleyecek. Şunu unutmamak gerekiyor; ‘dijital devrim’ iş dünyasını değiştiriyor. Fortune 100 listesindeki şirketlerin yarısı dijitalleşemediği için artık burada değil. Dolayısıyla, bir taraftan rekabete odaklanılırken diğer taraftan yatırımı destekleyen politikaların hayata geçirilmesi önem taşıyor. Ben bu konuda çok iyimserim” diye konuştu.