Ana Sayfa Haberler Citrix NetScaler SD-WAN ile şirketler Ağ Devrimine katılabilecek

Citrix NetScaler SD-WAN ile şirketler Ağ Devrimine katılabilecek

citrix globaltechmagazineKurumlar dijital dönüşümü benimsedikçe IT departmanları da giderek modernleşiyor ve iç ağlarını yeniden düzenliyor.Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN), IT’nin bu dönüşümü gerçekleştirmek için yararlandığı; yerel ve uzak ofislerin kritik verilere ve uygulamalara en güvenli şekilde ulaşabilmesini sağlayan önemli bir teknoloji olarak öne çıkıyor.

IDC’nin tahminlerine göre SD-WAN, 2021’de ağ ve servis sağlayıcıları için 6 milyar dolarlık bir pazar fırsatı temsil ediyor olacak1. Zira bu teknoloji, kurumsal uygulamaların şu an ihtiyaç duyduğu gelişmiş esnekliğe, güvenliğe ve güvenilirliğe sahip olmasının yanında sermaye maliyetlerini düşürüyor ve operasyonları basitleştiriyor.

SD-WAN’da yeni gelişmeler

SD-WAN pazarının liderlerinden Citrix, NetScaler SD-WAN platformuna yaptığı geliştirmeleri duyurdu. Platform, güvenli uygulama dağıtımını ve akıllı şube yönlendirme teknolojisini geliştiren özellikler sunuyor. Citrix, NetScaler SD-WAN ile şirketlere SD-WAN’ın geniş çaplı kurulumuna hızlı ve düşük maliyetle başlayabilmek; ağ karmaşıklığını azaltmak; ve uygulamaları bulut üzerinden kesintisiz ve daha güvenli şekilde kullanmaya hazırlanmak için basit ama sofistike bir çözüm sunuyor. NetScaler SD-WAN entegre görünürlük ve kontrole sahip, tek bir ekonomik cihaz üzerinde kurulumu ve kullanımı kolay, yazılım tanımlı ve kapsamlı bir WAN çözümü.

Bu anahtar teslim çözüme uygulamaları tanıyan sanallaştırılmış WAN bağlantısı, dinamik yönlendirme, ayrı yönlendirme alanları, WAN optimizasyonu, uçtan uca görünürlük, en yeni Citrix HDX protokolleri için destek ve güvenli internet izolasyonu da dahil. Kurulumu kolaylaştırma ve maliyeti düşürme yolunda Citrix, yeni cihaz seçenekleri ve yeni, bulut tabanlı, güvenli “Zero Touch Deployment-ZTD” servisleri aracılığıyla kurumsal şubelere daha uygun fiyatlar sunuyor. “Zero Touch Deployment-ZTD” yerel teknik ekibe ihtiyaç olmadan kurulum sürecini otomatikleştiriyor ve piyasadaki birçok çözümün taşıdığı, yetkisiz cihazların ağa erişim riskini engelleyen bir araç sunuyor.

NetScaler SD-WAN 9.1’in yeni özellikleri, işletmelerin kurumsal ağlarını SD-WAN ile modernize ederken karşılaştıkları şu zorlukları kolaylaştırıyor:

  • Farklı Kurulum Modları – NetScaler SD-WAN eski nesil şube yönlendiricilerine alternatif bir çözüm sunmasının yanı sıra, uygun yerlerde eldeki yönlendiricilerin değerlendirilip diğer yerlerde tam yerleşik yönlendirme kapasitesine sahip, operasyonları aksatmadan sürdürebilen NetScaler SD-WAN’a geçiş yapma imkanı vererek müşterilerin şubeler arasında hibrit bir yaklaşım sergileyebilmelerini sağlar.
  • Uygulama Ayırma – İşletmelere çoklu sanal ağlar oluşturabilme yeteneği ile misafir Wi-Fi ağı, satış noktası bilgisi uygulamaları, hasta kayıt bilgileri uygulamaları vb hassas veri trafiğinin tüm iş kolları için ayrıştırılabilmesi imkanını ve gücünü verir. Bu özellik, müşterilerin her uçtan uca ağ için farklı kurallar uygularken uygulamaların genel güvenliğini artırmalarını sağlar.
  • Şube Servisi için Cazip Fiyat – Müşterilerin bir SD-WAN çözümü ile tanışabilmesi için, onlara oldukça uygun fiyatlı şube cihazı NetScaler SD-WAN 410’u sunarak hızlı bir başlangıç yapmalarına ilk adımdaki zorlukları hafifletir. Bu cihaz, özellikle yaygın şube ağına sahip müşteriler için tasarlanmıştır ve bant genişliğini yeni donanıma gerek kalmadan 7 kata kadar ölçeklendirebilir.
  • Hızlı, Düşük Maliyetli Kurulum – Yeni bulut tabanlı, güvenli “”Zero Touch Deployment- ZTD” hizmeti, kurulum sürecini otomatikleştirerek IT ekibini şube kurulumuyla alakalı karmaşık lojistik işlemlerinden kurtarır. ZTD hizmeti, satın alınan veya bir müşteriye tahsis edilen cihazların belirlenen şubede doğru konfigürasyon ile kurulduğunu doğrulayan, hassas düzeyde güvenlik sağlar.
  • Verimli ve Güvenli Web ve Bulut Bağlantısı – ZScaler gibi şirketler tarafından basitleştirilmiş bulut güvenlik hizmetlerine erişilerek, şubenin internet ağından güvenli bir şekilde izole edilmesini sağlar. Şubeden arındırılan internet trafiği Secure Web Gateway (SWG), bulut güvenlik duvarı, sandboxing ve şubeler için gerekli diğer güvenlik ihtiyaçlarını sağlayan bulut güvenlik platformuna, güvenli bir tünel aracılığıyla yönlendirilebilir. Benzer şekilde NetScaler SD-WAN, Amazon Web Services ve Microsoft Azure gibi büyük bulut hizmeti sağlayıcılarına güvenli bağlantı desteği vermektedir.

(1) IDC Research – Cloud and Drive for WAN Efficiencies Power Move to SD-WAN Sayfa 5, Mart 2016 #US41101416

Citrix NetScaler SD-WAN Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Chalan Aras, şunları söyledi: “Bugünün piyasasında birden fazla cihaz, karmaşık entegrasyon ve çeşitli yönetim sistemleri gerektiren, aslında ‘bir dizi teknolojiden oluşan’ çözümler yer almakta. NetScaler SD-WAN ise müşterilerin SD-WAN’ı hızlı ve düşük maliyetle kurabilmelerine, ağ karmaşıklığını azaltmalarına ve çalışanların veri merkezi ya da bulut üzerindeki uygulamaları sorunsuz bir şekilde kullanmalarına yardımcı olan; basit ama sofistike bir çözüm.”

IDC Ağ Altyapıları Başkan Yardımcısı Rohit Mehra’nın yorumları ise şöyle; “Biz yaygın şube ağı üzerinde daha yüksek bant genişliğine olan doyumsuz isteğimizle birlikte bulut yolculuğumuza ve SaaS uygulamalarını benimsemeye devam ederken, SD-WAN hızlı bir şekilde hem işletmelerin hem de servis sağlayıcılarının dikkatini çekti. Bulut tabanlı uygulamalar ve servislere geçiş ve bununla alakalı güvenlik endişelerine ilişkin karmaşık durum nedeniyle mevcut WAN mimarileri ve kurulum modelleri, yeni özellik ve servisler sağlayıp bunlara düşük maliyetle adapte olabilme konusunda baskı altında.”