Ana Sayfa Haberler Önce kadın diyen Armut, teknoloji devlerini solladı

Önce kadın diyen Armut, teknoloji devlerini solladı

armut globaltechmagazineArmut, kadınların iş dünyasına katılımı ve desteklenmesi için 5 yıldır yürüttüğü çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı.

Bir kadın girişimci Başak Taşpınar Değim’in kurduğu ve Türkiye’nin son yıllarda çıkardığı sayılı başarılı girişimlerden Armut, kadınların iş dünyasına katılımı ve desteklenmesi için 5 yıldır yürüttüğü çalışmaların meyvelerini toplamaya başladı. Türkiye’de kadın istihdamı TÜİK raporlarına göre %30’larda görülürken, Armut’un 60 kişiyi geçen ekibinin %55’ini kadın çalışanlar temsil ediyor ve yönetim kademesinde bu oranın %80 gibi oldukça yüksek olduğu dikkat çekiyor. 

Dünyada çok sayıda ülkede olduğu gibi Türkiye’de kadınların iş hayatına katılımı konusunda hala çok geride olunduğu gerçeği bir çok platformda konuşuluyor. Bu sorunun teknoloji sektöründeki boyutu ayrı bir tartışma konusu haline gelmiş durumda. Son yıllarda, büyük teknoloji şirketlerinde kadın çalışanların oranını artırmak için sürekli projeler gündeme alınıyor ve raporlar yayınlanıyor.

Armut, Kadın Çalışan Oranında Teknoloji Devlerini Geride Bıraktı

Türkiye’de de bu konuda yapılan çalışmalar gün geçtikçe artıyor. 2011 yılında Başak Taşpınar Değim’in kurduğu Armut, kadın çalışanların teknoloji sektöründe desteklenmesi için 5 yılı aşkın süredir yürüttüğü çalışmalara yönelik güncel verileri açıkladı. Türkiye’de kadın istihdamı son TÜİK raporlarına göre %30’larda görülürken, Armut’un 60 kişiyi geçen ekibinde kadınlar, tüm çalışanların %55’ini temsil ediyor ve yönetim kademesindeki kadın çalışan oranı ise %80’le dikkat çekiyor. Dünyadaki bazı teknoloji şirketlerine bakıldığında ise oranlar çok daha düşük seyrediyor. Airbnb’nin 2016 çeşitlilik raporuna göre kadın çalışan oranı %43, kadın yöneticilerin oranı %29; Google’daki toplam çalışanların %31’i kadın ve kadın yöneticilerin oranı ise %24. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir açıklama yapan Armut Kurucu Ortağı Başak Taşpınar Değim, ülkemizde teknoloji sektöründe kadın oranının yeterli seviyede olmadığına ve kadınların iş hayatında eşit şartlar sunulduğunda büyük başarılar kazandığına değinerek, ‘‘2000’i aşkın kategoride, 130 bini aşan hizmet verenimiz ile alanımızda hizmet almak isteyen 17 milyon tüketiciye dokunmayı başardık. Yönetim kadromuzun %80’i kadın, şirketimizde tüm çalışanları düşündüğümüzde ise %55 gibi yüksek bir kadın çalışan oranına sahibiz. Yani bizim başarımızda kadınların payı çok büyük. ABD’de iş dünyası raporlarına bakıldığında Facebook, Twitter, Apple gibi dünya teknoloji devlerinin üst yönetiminde kadın çalışan oranlarının %18-20 arasında olduğunu görüyoruz ve bu şirketler bu oranları artırmak için önemli politikalar geliştiriyor. Biz de 5 yılı aşkın süredir bu inançla çalışıyoruz. Armut olarak kadınların iş hayatına katılımı konusunda destek vermekten, kadınların yönetici kadrolarında çoğunluk olarak yer almalarından ve Armut’ta yazdığı başarı hikayelerinden gurur duyuyoruz.” dedi.