Ana Sayfa Haberler HPE ile Red Hat NFV teknolojisi için el ele verdi

HPE ile Red Hat NFV teknolojisi için el ele verdi

red hat globaltechmagazineHPE ile Red Hat NFV çözümlerini hızlandırmak için birlikte çalışmaya başladıklarını duyurdu.

Açık kaynak liderleri arasındaki işbirliği, Red Hat OpenStack Platformu ve Red Hat Ceph Depolama çözümünü de içine alarak HPE’nin çoklu-yığın stratejisini genişletiyor.

Hewlett Packard Enterprise ile Red Hat tamamen açık, prodüksiyona hazır ve standartlara dayalı altyapıları temel alan ağ fonksiyonları sanallaştırma (NFV) çözümlerini hızlandırmak için birlikte çalışmaya başladıklarını duyurdu. HPE, kullanıma hazır ve önceden-entegre HPE NFV Sistem çözümleri ve RED Hat OpenStack Platformu ile Red Hat Ceph Depolama çözümünü (iletişim hizmet sağlayıcıları için) içeren HPE onaylı konfigürasyonlar sunmayı planlıyor.

Şirketin çoklu-bulut ve çoklu-yığın (multi-stack) stratejisi ile daha geniş bir açık kaynak yazılım taahhüdüne paralel olarak hareket eden HPE, Red Hat ile işbirliğine girerek, dünya genelinde iletişim hizmet sağlayıcılarının OpenStack’e geçişini hızlandırıyor. Böylece hem HPE Helion OpenStack Taşıyıcı Sınıfı hem de Red Hat OpenStack Platformu içeren çoklu ticari dağıtımlar aracılığıyla müşterilerine daha çok seçim fırsatı tanıyor. Red Hat, OpenStack Platformu da dahil olmak üzere ürün geliştirmede ‘önce üretim artışı’ yaklaşımını kullanan bir açık kaynak lideri. Buna bağlı olarak Red Hat OpenStack Platformu, NFV yayılımı için tamamen açık bir kaynak temeli sunuyor.

“Bu ilişki ile haberleşme sektörüne odaklı ve bu alanda köklü bir geçmişe sahip iki lider bir araya gelerek iletişim hizmet sağlayıcılarının ağ dönüşümlerine yardımcı olacak”, diyen HPE başkan yardımcısı ve iletişim çözümlerinden sorumlu genel müdür David Sliter şöyle devam ediyor: “Red Hat ile HPE NFV çözümlerinin zengin bir ekosistem içinde yaygınlaşması yönünde ortak bir vizyon ve taahhüdü paylaşıyor. Bu işbirliği, bizim birlikte sunduğumuz geniş seçeneklerin avantajından müşterilerimizin en iyi şekilde faydalanmalarını hedefliyor.”

Bu yeni ürün ve hizmetlerle HPE ile Red Hat mevcut güç birliğini pekiştirerek veri merkezi, uygulama ve BT yayılımıyla yaratılan esneklik eksikliği ve yüksek maliyet gibi dezavantajları aşmada müşterilerine yardımcı oluyor ve bunu yaparken kurumsal inovasyona dönük kaynaklar kullanıyor. Büyüyen bu işbirliği Red Hat’in sanal ağ fonksiyonları  (VNF) doğrulaması için HPE OpenNFV Laboratuvarlarından faydalanmasına ve Red Hat OpenStack müşterilerinin de HPE VNF Onboarding Hizmetlerine erişmesine olanak veriyor. HPE OpenNFV Çözüm Portalı da ayrıca genişletilerek Red Hat ortaklarının VNF’lerini içine alıyor ve böylece müşterilerinin bu teknolojiye geçişlerini basitleştirecek ön-doğrulamalı çözümlere erişmelerini sağlıyor.

Red Hat OpenStack genel müdürü Radhesh Balakrishnan konuyu şöyle değerlendiriyor: ”İletişim hizmet sağlayıcıları, NFV uygulamalarını açık bir temel üzerinde yaptıklarında daha esnek, daha çevik ve ölçeklenebilir bir platforma erişim sağlıyor ve böylece hem bugün hem de gelecekte dinamik ihtiyaçlarını karşılayabilir hale geliyorlar. Red Hat OpenStack Platformu ile Red Hat Ceph Depolama çözümlerini HPE’nin NFV Çözümü ile bir araya getirerek, ağlarını dönüştürmek ve modernleştirmek isteyen iletişim hizmet sağlayıcılarına daha da fazla seçenek sunuyoruz.”

HPE ile Red Hat buna ek olarak, HPE NFV operasyon çözümlerinin sertifikalandırılması için de işbirliği yapıyor. Buna yönetim ve orkestrasyon için HPE NFV Director (MANO), operasyon ve destek sistemleri için HPE Service Director (OSS) ve uçtan uca HPE tarafından desteklenen, Red Hat OpenStack Platformu üzerindeki HPE OpenSDN çözümü de dahil.

Red Hat OpenStack Platformu ve Red Hat Ceph Depolama entegrasyonu, HPE NFV Sisteminin piyasaya sunulduğu tarihe göre planlandı. HPE NFV Sistemi, NFV uygulamalarını basitleştirmek ve hızlandırmak için en verimli donanım ve yazılım karmasını içeren ön-entegrasyonlu bir çözüm kümesi.

HPE NFV Sistem üzerindeki Red Hat açık kaynak teknolojileri için kılavuz bilgi, sistem entegrasyonu ve destek isteyenler için HPE Teknoloji Hizmetleri tarafından strateji planlama, kavramsal kanıtlama, ölçme-değerlendirme, doğrulanmış aktif tasarım, entegrasyon, çözüm desteği ve kapsamlı program yönetimi sağlanıyor. Böylece müşteriler sipariş, uygulama, operasyon, yaşam döngüsü yönetim ve hizmetleri alanlarında uçtan uca sadeleştirilmiş bir deneyim yaşayacaklar. Önce küçükten başlayıp ihtiyaç oldukça ölçeklerini büyütülmesine izin veren yapı taşları olan bu kümeler baştan aşağı test edilerek tasarlandı. Hem HPE Helion OpenStack Taşıyıcı Sınıfı hem de Red Hat OpenStack Platformu ile birlikte gelen HPE NFV 1.4, Nisan 2017’de kullanıma sunulacak.