Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

eFinans yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyor

eFinans globaltechmagazineeFinans, tüm e-Dönüşüm ürünlerinde yenilikçi çözümler sunmaya devam ediyor.

eFinans, daha önce Basware ile yapmış olduğu iş ortaklığının kapsamını genişleterek Türkiye’de dış ticaret alanında entegrasyon sağlayan ilk e-Fatura hizmet sağlayıcısı oldu.

eFinans’ın Avrupa açılımı kapsamında Basware ile yaptığı bu işbirliktelik anlaşması doğrultusunda eFinans müşterileri, eFinans sistemi üzerinde oluşturdukları Türk Mevzuatı’na uygun, farklı dillerdeki ihracat e-Faturalarını tam entegre bir şekilde ve anında T.C. Gümrük kapılarına ve Avrupa’nın 21 ülkesinde 175 farklı e-Fatura hizmet sağlayıcısına ulaştırabilecek.

Bu anlaşma ile, eFinans’tan ihracat faturası kesen firmalar, Basware ağında yer alan ve Türkiye’den mal ithal eden tüm Avrupalı müşterilere bu ihracat faturasını gönderebilecekler. 

Global Blue ile Tam Entegre Olan İlk ve Tek Firma: eFinans

e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, e-İrsaliye ve KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) başta olmak üzere tüm hizmetleri tek bir portalda sunan eFinans’tan bir yeni özellik de Tax Free uygulaması oldu. 

Türkiye’de ilk Tax-Free (yolcu beraberi) e-Fatura işlemini yapan eFinans, Tax-Free dünyasının devi Global Blue ile müşterilerine tam hizmet vermeye başladı. 

Türkiye’de Global Blue ile tam entegrasyon sağlayan ilk ve tek özel entegratör firma olan eFinans, perakende sektöründe faaliyet gösteren firmaların Tax-Free e-Fatura işlemleri için hızlı ve kaliteli hizmet sunuyor.

Tax-Free e-Fatura Sistemi Nasıl Çalışıyor?

eFinans sistemiyle, perakende mağazasından yapılan alışveriş sonrası kesilen Tax-Free e-Fatura GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) aracılığı ile dijital ortamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gönderilmekte, GTB tarafından onaylanan Tax-Free e-Fatura, yine eFinans sistemi üzerinden Global Blue’ya iletilmektedir.

Tax-Free Faturası/ Yolcu Beraberi Eşya İhracı

Gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen KDV iade edilmektedir. Bu şekilde yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılması amaçlamaktadır. Yolcu beraberi eşya faturaları satılan malın cinsini, miktarını, fiyatını ve toplam tutarını belirten ve satıcı tarafından düzenlenerek Türkiye’de ikamet etmeyen yolcuya verilen belgeyi ifade eder.

Teknoloji Makaleleri