Cuma, Haziran 21, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

NetApp verileri ile daha hızlı kararlar almak isteyen şirketlerin yanında

netapp-globaltechmagazineNetApp verileri ile daha hızlı kararlar almak isteyen şirketlerin yanında olduğunu açıkladı.

NetApp yaptığı açıklamada pazarda erişime sunulan ilk NVMe-erişimli çözümün ve NetApp Converged Infrastructure Solution for Data Analtyics’in (Veri Analitiği için Bütünleşik Altyapı Çözümü) de dahil olduğu büyük veri analitiği portföyüne yeni yazılımlar ekleyip fiyat/performans alanında rekorlar kıracak güçlü sistemini tanıttı. Geleceğe de hazır niteliklere sahip yeni çözümler ile analitik verinin daha hızlı, güvenli, etkin yönetilmesini sağlayacak temel yapılar ve yüksek hızlı performans sağlanacak.

Şirketler günümüzde ellerinin altında bulunan verinin etkin, stratejik ve geleceğe dönük bir şekilde kullanılabilmesi için kendilerini destekleyecek donanımlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden de anlamlı analitikler daha akıllı kararları verip rekabet avantajı kazanmak isteyen kurumlar için temel belirleyici etken haline geliyor. Kurumlar kendilerini rakiplerinden ayırıp farklarını ortaya koyabilmek ve pazarda daha geniş bir yer kaplamak için sürekli veri erişimi sağlayacak en yüksek uygulama performansı sunan hibrit bulut veri çözümlerine ihtiyaç duyuyorlar.

Bugün tanıtılan çözüm ve yazılımlar şunları kapsıyor:

  • NetApp E570 baştan aşağı flaş sistemi – depolama sektörünün SPC-1 ve SPC-2 temel ölçü testlerinin gösterdiği üzere fiyat/performans endeksinde lider olan bu çözüm. Özellikle büyük veri analitiği, teknik programlama ve video takip sistemi gibi performans yoğunluklu iş yükleri için tasarlanan 4. nesil baştan aşağı flaş düzeni 21 GBps’a çıkan bant genişliği, 1M aralıksız IOPS, 100-altı mikro-saniye gecikme süresi ve InfiniBand ile uygulama çevikliği ve analitiği artıracak 100 Gb NVMe desteğinden oluşan hepsi bir arada 2U paketini kullanıcılarına sunuyor. Sistem ayrıca 1.8 PB’ye kadar ölçeklenebilecek 2U modüler yapı taşı ile 367 TB ham flaş kapasitesini destekliyor.
  • NetApp E5700 Series hibrit-flaş sistemi – modern kurumsal uygulamalar ile mükemmel uyum içinde çalışan hibrit flaş sistemi sayesinde performansı yükseltip yoğunluğu artırırken InfiniBand üzerinde 100 Gb NVMe desteği sağlıyor.
  • SANtricity Cloud Connector – Data Fabric yetkinliklerini E/EF Series sistemlerinden buluta düşük masraflı yedekleme ve kurtarma seçeneğiyle ulaştırıyor.
  • NetApp Converged Infrastructure Solution for Data Analytics – En son depolama, ağ oluşturma ve sunucu teknolojilerini bir araya getiren bu çözüm testleri yapılmış, ön onaylı referans mimarisi ile veri analitik ortamlarının kurulumunu basit hale getiriyor.

IDC, Büyük Veri ve Analitik için Altyapı Araştırma Bölümü Direktörü Ritu Jyoti konuyla ilgili olarak “Kurumlar daha önce yoğun iş yüklerinde yetersiz kalan altyapılar ile çoğu zaman çıkmaza giren verilerini değerli işletme kazanımlara dönüştürecek çözümler arıyorlar. Üçüncü taraf platform verilerini analiz edecek hızdan yoksun olup gerçek zamanda önemli işletme çıkarımlarına erişemeyen şirketler altyapılarını pahalı güncellemeler ile iyileştirmenin sorunlarını çözmediğini görüyorlar. Kurumlar artık zorlukları aşarken kendilerine en iyi fiyat/performans oranını sunan çözüme yönelmeliler.” dedi.

NetApp Genel Müdür Yardımcısı ve Hiper Ölçekli Depolama Grubu Genel Müdürü Eric Stoltman ise “Modern işletmelerin kalbinde veri yer alıyor. NetApp’in yeni çözümü daha iyi performans, verimlilik ve esneklik ile dağıtık, dinamik ve çeşitlenmiş verilerini kontrol etmek isteyen kurumlara gerekli donanımları sağlıyor.” dedi.

NetApp EF570 baştan aşağı flaş düzeni önceki versiyonlarla kıyaslandığında iki kat üretim sağlayan orta boyutlu bir depolama sistemidir. Kurulum esnasında EF570 video işleme sürelerini yüzde 95 oranında azaltırken veri seti analizlerini ise haftalardan saatlere çekip diğer sistemlerle karşılaştırıldığında finansal alım-satım işlemlerinde yanıt sürelerini 4 kat hızlandırıyor.

NetApp E5700 Series ise çok sayıda uygulama iş yükü için ön bellek algoritmalarına uyum sağlayan NetApp SANtricity işletim sistemi ile birlikte tasarlanmış bir hibrit-flaş sistemi. Sadece 2U veya 4U’luk panel alanına ihtiyaç duyan E5700 serisi yüksek IOPS ve 100-altı mikro saniye cevap süreleri ile uygulama cevap hızını ve analitiği iyileştiriyor. Müşteriler ayrıca kusursuz yedekleme ve kurtarma seçeneklerine NetApp Data Fabric’e entegre hibrit bulut ile sahip olacaklar. E5700 ve EF570 32 Gb Fibre Channel, 25Gb iSCSI, 100 Gb InfiniBand, 12Gb SAS ve InfiniBand üzerinde 100 Gb NVMe gibi çok sayıda yüksek hızlı host arayüzlerini destekleyip EF570 ve E5700 Series’i NVMe’yi destekleyen ilk 2U düzenleri haline getiriyor.

Yedekleme, kurtarma, teknik programlama, video takip ve büyük veri analitiğinin de arasında bulunduğu uygulama ortamları için tasarlanan NetApp E-Series ve EF-Series depolama düzenleri SANtricity yazılımı ile yüksek performans, paha biçilemez değer ve kanıtlanmış sadeliği bir arada sunuyor. SANtricity System Manager müşterilere NetApp EF570 ve E5700 Series sistemlerini istedikleri zaman istedikleri yerden web-tabanlı, kolay kullanımlı ara yüz ile herhangi bir noktadan yönetme esnekliğini veriyor. SANtricity Cloud Connector ise direkt olarak AWS S3 hedefine bağlanabilen veya NetApp StorageGRID ile AltaVault depolama sistemleri üzerinden çalışan düşük masraflı yedekleme ve kurtarma seçeneklerini bulut için sunuyor.

SPC-1 ve SPC-2 testlerinde fiyat-performans lideri

NetApp SPC-1 ve SPC-2 temel ölçü testlerinde fiyat-performans oranında en iyi sonuçları yakayıp bu alanda dünya liderliğini ispatladı. 0,13 USD/SPC-1 IOPS, SPC-1 Fiyat/Performans ve 3,69 USD/SPC-2 MBPS, SPC-2 Fiyat/Performans sonuçları ile NetApp depolama endüstrisinde işlemler arası ve bant genişliği iş yükleri alanlarında fiyat/performans lideri olarak yerini perçinledi.

Teknoloji Makaleleri