Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kişisel veri değerini temel alan yeni para birimi Data Dollar

data dollar-globaltechmagazineKaspersky, kişisel verilerin değerini temel alan yeni bir para birimi Data Dollar ile kişisel verinin değerine dikkat çekti.

Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın geçici olarak açtığı ve geçerli tek para biriminin Data Dollar (Veri Doları) olarak tanımlanan kişisel veriler olduğu dükkanda, geleceğin alış-verişlerinde kişisel verilerin sahip olabileceği maddi değere dikkat çekiliyor.

Kaspersky Lab tarafından açılan Data Dollar Store adlı dükkan, Londra’da teknolojinin kalbinin attığı Old Street’te bir hayli ilgi gördü – ilgili videoyu burada görebilirsiniz. Özel üretim sanat eseri baskıları satın almak isteyen müşteriler, istedikleri ürünleri edinmek karşılığında kendi kişisel fotoğrafları veya videolarıyla, yani Data Dollar (Veri Doları) ile ödeme yapmaları gerektiğine şaşırsalar da, dükkanın çoğu ziyaretçisinin bundan çekinmediği görüldü. Bu dükkanı açarak verinin gerçek değerine dikkat çekmeyi hedefleyen Kaspersky Lab, pazarın diğer oyuncularını da Data Dollar sembolünü kullanarak buna dahil olmaya çağırıyor.

Kişisel verilerin miktarı katlanarak artmaya devam ederken, tüketiciler hiç farkında olmasalar da, dünya üzerinde nerede bulunduklarına veya döviz kurlarına göre değeri değişmeyen çok değerli bir para birimine sahip olabilirler. Kaspersky Lab’a göre, insanların sahip oldukları verilerin gerçek değeri konusunda farkındalığa sahip olmaması, verilerini neden korumaları gerektiğini anlamalarını da zorlaştırıyor. Şirket, Data Dollar adını verdikleri para biriminin söz konusu farkındalığı artırmasını ve dolayısıyla herkesin çevrimiçi deneyimini daha güvenli hale getirmesini umuyor.

Kaspersky Lab Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, “Data Dollar’ı esasen verinin değeri konusunda farkındalığı artırmak için bir araç olarak görüyoruz” diyor ve ekliyor: “Yani bir web sitesi ücretsiz bir şekilde hizmet sunuyor, fakat bunun karşılığında kullanıcılarının verileri üzerinden para kazanıyorsa, Data Dollar sembolünü kullanarak burada aslında bir tür alış-veriş gerçekleştiğini belirtmeliler.”

Kaspersky Lab, Londra’da iki günlüğüne açtığı geçici dükkanda verinin nasıl para birimi yerine geçebileceğini gösterdi. Tanınmış sokak sanatçısı Ben Eine tarafından yaratılan özel baskıların ve sanat eserlerinin satıldığı dükkan, birçok kişinin ilgisini çekti. Alış-verişin, ürünlere bir göz gezdirmek, en beğendiklerinizi seçmek ve ödeme yapmak için kasaya gitmekten oluşan kısmı beklendiği gibi geçse de; sıra ödemeye geldiğinde kendilerinden istenen, cüzdanlarında taşıdıkları bir şey değildi. Ödeme için vermeleri gereken, Kaspersky Lab tarafından yaratılmış olan ve bir müşterinin akıllı telefonunda bulundurduğu kişisel fotoğrafları, videoları veya metinlerinden oluşan, Data Dollar (Veri Doları) adındaki yeni para birimiydi.

“Her gün paylaştığımız büyük miktardaki veriyi unutmak kolay. Verilerimiz isteğimiz dışında elimizden alındığında hissettiğimiz kaybetme duygusu, birisi telefonunuzu eline alıp hangi verileri alacağına karar vermeye çalışırken çok daha gerçek bir hale geliyor. Bu etkiyi Data Dollar Store’da gözlemlemek ilginç oldu. Küresel bir araştırmaya göre, dünya çapındaki insanların %29’u bir siber saldırı kurbanı olmuş olsa da, %39’u cihazlarını saldırılara karşı korumasız bırakıyor.

Cebimizdeki para kadar, verilerimize de değer vermemiz gerekiyor. Eğer bir değeri varsa, bir şey satın alırken veya takas için kullanılabilir. Ancak söz konusu değerli veriler kaybedildiğinde, çalındığında veya kötüye kullanıldığında zarara uğramış gibi hissetmek istemiyorsak, çözüm korunmakta.”

Kaspersky Lab, Data Dollar adlı para biriminin başarısını kayda geçirmek amacıyla, müşterilerin bu yeni alış-veriş deneyimine verdiği tepkileri ve yeni bir para birimini ilk deneyenler olmaya olan istekliliklerini gösteren bir video çekti. Videoyu görmek için www.datadollarstore.com adresini veya YouTube’u ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji Makaleleri