Perşembe, Nisan 18, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

TmaxSoft, Mainframe yükünü buluta taşıdı

TmaxSoft-globaltechmagazineGüney Koreli veritabanı yazılım devi TmaxSoft, Mainframe yükünü buluta taşıyarak kurumlara daha fazla özgürlük kazandırdı.

Kaldır ve kaydır mantığı ile modernizasyon imkanı sunan OpenFrame, işletmelere %70’lere varan oranda tasarruf sağlıyor. Kurumlar, Openframe ile dijital dönüşüm projeleri için bütçe yaratabilirken, mevcut yüklerini bulut ortamına taşıyabiliyor. 

Perakende, bankacılık, finansal hizmetler, lojistik ve imalat gibi endüstrilerde yoğun bir biçimde kullanılan mainframe teknolojisi ve mimarisi, bugün halen arka uç işlem sistemlerinin çoğunda baskın durumda. Sadece toplu işlemler ve eski verilere hızlı erişim için değil, aynı zamanda büyük veri kontrol yetenekleri için de benzersiz bir çözüm olarak görülüyor.

Mainframe yükünü buluta taşıyarak kurumlara daha fazla özgürlük kazandıran Güney Koreli veritabanı yazılım devi TmaxSoft, Openframe ürünü ile ölçeklenebilirlik, uyumluluk ve destek gibi konularla rakiplerinden ayrılıyor. Bugüne kadar dünya çapında 70 müşterisi için modernizasyon ve taşıma projeleri gerçekleştiren Tmaxsoft, başladığı her projeyi başarılı bir şekilde tamamlamasıyla da mainframe modernizasyon alternatifleri arasında öne çıkıyor.

Eski sistemlerin, mainframe içine gömülmüş uygulamaların ve kodların bu ihtiyaçların giderilmesine engel olan veya yavaşlatan unsurların başında geldiğini belirten TmaxSoft Türkiye Genel Müdürü İlker Saltoğlu, “Mainframe’inizi yükseltmek, size geçici bir süre hareket alanı sağlasa da bir süre sonra tekrar maliyetlerinizi yukarıya çekecek ihtiyaçların doğması kaçınılmaz. İş mantığını değiştirip, tüm uygulamaları yeniden yazmak ise, alternatifler arasındaki en riskli yöntem. Yeniden yazma seçeneğini deneyip, 3 yıl sonra vazgeçen veya planladığı sürenin 2 katından fazla bir sürede projesini tamamlayan örnekler Türkiye’de de bulunuyor. TmaxSoft, kurumları Intel ve Unix tabanlı sistemlere sorunsuz bir biçimde taşıyabiliyor. Bu sistemler için de defalarca denenmiş, tavsiye ettiğimiz konfigürasyonlar bulunuyor” dedi. 

Sisteminizi hiçbir sorun yaşamadan buluta taşıyın 

OpenFrame, mevcutta kullanılan uygulamalarda herhangi bir kodlama veya değişiklik yapmadan, kurumları kendi veri merkezinizdeki açık sistemlere veya buluta sorunsuz bir biçimde taşıyabiliyor. Üstelik toplam 12 ila 18 ay gibi kısa bir sürede proje gerçekleşirken, kullanıcılara karşı herhangi bir olumsuz etkisi de olmuyor. Açık sistemlerin özgürlüğünü, çevikliğini ve ölçeklenebilirliğini sağlayan Openframe, hem yüksek mainframe bakım maliyetlerinden kurtarıyor hem de oldukça yüksek oranlarda tasarruf yapılmasını sağlıyor.

Süreç nasıl işliyor?

  • Kaynak kod analizi ve sistem analizleri yapılıyor ve yol haritası belirlenerek önemli maliyet ve performans avantajları ortaya çıkarılıyor.
  • Kaynak kod mevcut sistemi üzerinden kaldırılıyor ve açık sistemler üzerine taşınıyor. Taşınma, Tmaxsoft’un kendi geliştirdiği araçlar ile yeniden formatlama yapılmasına gerek kalmadan gerçekleştiriliyor.
  • Veriler ve kaynak kodlar aynı şekilde kalıyor. Daha modern bir mimaride çevik, yeni teknolojilerin kullanılabildiği, gelecekteki büyüme ihtiyaçlarının daha kolay ve daha az maliyetlerle karşılanabildiği bir sisteminiz ulaşılıyor.

Teknoloji Makaleleri