Ana Sayfa Haberler STM ve Turkcell dijital dönüşüm için güçlerini birleştirdi

STM ve Turkcell dijital dönüşüm için güçlerini birleştirdi

stm-globaltechmagazineSTM ve Turkcell, Türk Sanayisi’nin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmak için “Dijital Dönüşüm Platformu”na öncülük edecek.

Platform iki yerli şirketin sahip olduğu ve milli imkanlar ile geliştirilen teknolojileri sayesinde “akıllı fabrika, ulaşım ve enerji çözümleri, büyük veri analitiği, endüstri 4.0, nesnelerin interneti (IoT) ve siber güvenlik” konularında Türk sanayi kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerine katkıda bulunacak.

Anlaşmaya ilişkin imza törenine STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Davut Yılmaz ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu katıldı. 

Türkiye’nin iki büyük kuruluşu STM ve Turkcell, Türk sanayisinin dijital dönüşümüne öncülük etmek amacıyla işbirliğine gitti. Ankara’da imzalanan stratejik işbirliği anlaşması çerçevesinde STM ve Turkcell Türk Sanayisi’nin verimliliğini ve rekabetçiliğini artırmak için Dijital Dönüşüm’de inisiyatif alıyor. Bu işbirliği sayesinde milli imkanlarla geliştirilecek teknolojiler ile sanayide üretim verimliliğinin artırılması hedefleniyor.

Anlaşmanın detaylarına ilişkin bilgi veren STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, “Turkcell ile yaptığımız stratejik işbirliği kapsamında Turkcell’in iletişim alt yapısı üzerinden üretim, enerji, otomotiv ile tarım ve hayvancılık gibi sektörlerden toplanacak ‘ham veri’, STM’nin Optimizasyon ve Büyük Veri Analitiği Platformu (OVERA) kullanılarak işlenecek. Ortaya çıkan ‘işlenmiş veri’yse IoT platformu üzerinden süreç iyileştirme, optimizasyon ve tahminsel bakım konsepti gibi başlıklarda sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunacak. Sağlanacak bu dijital dönüşüm ile sektörlerin “akıllanmaları” ve dönüşüm maliyeti açısından yüzde 10-15’lik bir verimlilik artışıyla sanayi üretiminde yıllık yüzde 3’e varabilecek bir büyüme hedefleniyor” dedi.

Kaan Terzioğlu: “Verimlilik için temel şart dijitalleşme”

İmzalanan stratejik işbirliği anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyanın ilk dijital operatörü olarak teknoloji odaklı bir altyapı şirketinden hizmet odaklı bir deneyim oyuncusuna dönüştüklerini belirterek şunları söyledi:

“Turkcell olarak içerisinde internet ve bağlantı olan tüm alanlarda müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmayı amaçlıyoruz. Biliyoruz ki verimlilik için temel şart dijitalleşme sürecinin doğru bir şekilde hayata geçirilmesi. Dijitalleşmenin gerçekleşmemesi verimlilik artışındaki problemleri de beraberinde getiriyor. İşte bu problemlerin önüne geçerek özellikle sanayide ve ilgili üretim alanlarında dijitalleşmeye katkıda bulunmak istiyoruz. STM ile yaptığımız bu yeni ortaklık sayesinde, Turkcell altyapısını kullanarak dar bant nesnelerin interneti (nb-IOT) ile toplanan verileri analiz ederek, toplam üretim maliyeti açısından verimliliğe büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz.”