Ana Sayfa Haberler Lenovo, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

Lenovo, üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

lenovo-globaltechmagazineLenovo yılın üçüncü çeyreğinde de gelirlerini arttırmaya devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanında sürdürdüğü güçlü stratejisi ile Lenovo, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde de gelirlerini artırdı. Lenovo’nun yıldan yıla yüzde 5, geçen çeyreğe göre ise yüzde 18 artan gelirleri 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Lenovo, 30 Eylül 2017’de sona eren üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Lenovo; veri merkezi, mobil ve bilgisayar ve akıllı cihazlar olmak üzere üç ana iş kolunda gelir artışı elde ederek güçlü büyümesine devam etti. Sonuçlara göre, yıldan yıla yüzde 5, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 18 artışla 11,8 milyar dolar gelir elde etti. Şirketin brüt karı ise çeyrek bazında yüzde 18,2 artış sağladı.

Çeyrek sonuçlarına göre, her coğrafyada kar elde eden Lenovo’nun Bilgisayar/Akıllı Cihazlar iş grubu, çeyrek bazında yüzde 20’lik bir gelir artışı elde ederek EMEA Bölgesinde yüzde 21,3’lük rekor seviyede bir pazar payına ulaştı. Lenovo’nun bilgisayar satışları 14,5 milyon adet olarak gerçekleşirken, tablet satışları ise yüzde 9,4 küçülen pazarda yıllık yüzde 8,9 artarak 2,97 milyon adete ulaştı.

Lenovo Mobil İş Grubu ise Moto markalı telefonların ana pazarlardaki güçlü performansıyla birlikte Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’da yüksek bir ivme yakaladı. Yıllık bazda gelir artışının yanı sıra son çeyrek gerçekleşen yüzde 19’luk artışla da art arda üç çeyrektir toplam gelirlerde artış elde edildi. Moto G ve Moto E modellerinde yıllık bazda önemli bir talep artışı yaşanırken  Moto Z aktivasyonu ise çeyrek bazında yüzde 18 arttı. Moto Mod kullanım oranı da önceki yılın yüzde 30’luk oranının üzerine yüzde 37 artış sağladı.

Sunucu, depolama, ağ, yazılım ve hizmet ürünlerinden oluşan Veri Merkezi Grubu ise geçen yıl yapılan ve Lenovo’nun tarihindeki en kapsamlı lansmanın ardından, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da art arda ikinci çeyrekte gelir artışı elde etmeyi başardı.

Lenovo CEO’su Yang Yuanqing üçüncü çeyrek sonuçları ile ilgili şunları söyledi: “Son çeyrekte 3 dalga stratejimizi uygulayarak işimizin dönüştürülmesi anlamında ilerlemeye devam ettik. Bilgisayar işinde karlılığımızı koruduk ve yıllık bazda pazar ortalamasından daha fazla büyüdük. Veri Merkezi işimizdeki dönüşüm daha güçlü bir satış gücü, yeni global kanal yapısı ve programları ve ürünlerimizin rekabet gücüyle etkisini gösterdi. Mobil işimizdeki dönüşüm devam ediyor ve bu alanda birçok pazarda güçlü bir büyüme yakaladık. Stratejimiz ve temel yapımız, Lenovo’nun gücü olmaya devam ediyor.”

Lenovo ayrıca bugün itibariyle Fujitsu ile ortak girişim anlaşmasını sonuçlandırdı. Bu yeni ortak girişimin, Lenovo’nun bilgisayar alanındaki dünya liderliğini pekiştirmesi bekleniyor.