Ana Sayfa Haberler AMD dördüncü çeyrek ve 2017 yıllık finansal sonuçlarını duyurdu

AMD dördüncü çeyrek ve 2017 yıllık finansal sonuçlarını duyurdu

amd-globaltechmagazineAMD, yaptığı açıklamada 1,48 milyar $ gelir, 82 milyon $ işletme geliri ve 61 milyon $ net gelir ile hisse başına 0.06$ kar elde ettiğini duyurdu.

AMD başkan ve CEO’su Dr. Lisa Su, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ürün portföyümüzün yeniden şekillendirdiğimiz, yüzde 25 yıllı gelir büyümesi sunduğumuz, satış karımızı arttırdığımız ve tüm yıl boyunca karlılığa eriştiğimiz 2017 yılı, AMD için önemli bir dönüm noktasını simgeliyor. Yeni nesil yüksek performans ürünlerimizi piyasaya çıkartacağımız 2018 yılı için çok daha heyecanlıyız ve AMD’yi teknoloji endüstrisindeki uzun süreli büyümeye sahip, önde gelen şirketler arasında konumlandırmaya devam edeceğiz.”

Q4 2017 Sonuçları

•Birincil olarak Radeon™ grafik ve Ryzen™ işlemci ürünlerinin güçlü satışlar nedeniyle sağlanan 1.48 milyar $ gelir, geçtiğimiz sene aynı döneme göre yüzde 34 daha yüksek.
•Toplam kar, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 3 artışla yüzde 35.
•GAAP bazında işletme geliri bir yıl öncekine göre 3 milyon $ daha düşük olarak 82 milyon $ oldu. Bu rakam bir önceki çeyrekte 126 milyon $’dı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre olan artış, birincil olarak Bilgi İşlem ve Grafik segmentindeki yüksek gelirden kaynaklanırken, ardışık düşüş ise sezona bağlı Kurumsal, Tümleşik ve Yarı Özel segment gelirinden kaynaklandı. Net gelir ise bir yıl önceki 51 milyon $’lık net gidere oranla 61 milyon $’dı. Hisse başına kazanç ise bir sene önceki 0.06$ düşüşe oranla 0.06$ kara yükseldi.
•Bir önceki çeyrekteki 306 milyon $’lık nakit ve eşdeğer nakit ise çeyrek sonunda 1.18 milyar $ olarak ölçüldü.
•2016 sonundaki 1.26 milyar $’lık nakit ve eşdeğer nakit ise yıl sonunda 1.18 milyar $ olarak ölçüldü.
2017 Yıllık Sonuçlar
•Bilgi İşlem ve Grafik segmentindeki artışla beraber, yıllık bazda yüzde 25 artışla 5.33 milyar $ gelir.
•GAAP bazında toplam kar, bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla yüzde 34. İşletme geliri ise bir önceki yıla göre kaydedilen 372 milyon $’lık işletme giderine oranla, 204 milyon $ gelir olarak belirtildi. Net gelir ise bir önceki yıldaki $497 milyon $’lık gidere göre 43 milyon $ gelir olarak açıklandı. Hisse bazında ise 2016’daki 0.14$’lık düşüşe oranla, 0.17$ gelir olarak açıklandı.
Çeyreklik Finansal Segment Özeti
•Bilgi İşlem ve Grafik segmentinin geliri, bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak 958 milyon $ oldu. Bu yükseliş özellikle Radeon grafik ve Ryzen masaüstü işlemcilerin güçlü satışlarıyla sağlandı.
•Kurumsal, Tümleşik ve Yarı Özel segmentinin geliri ise bir önceki yıla oranla yüzde 3 artışla 522 milyon $ oldu. Bu yükselişte en büyük payı ise sunucu geliri alıyor.

◦ İşletme geliri, 2016’nın dördüncü çeyreğindeki 21 milyon $’lık işletme giderine ve 2017’nin üçüncü çeyreğindeki 70 milyon $’lık gelire oranla 85 milyon $ gelir olarak belirtildi.

◦ Müşteri ortalama satış fiyatı, bir önceki yılan daha yüksek Ryzen masaüstü işlemci ortalama fiyatları nedeniyle yükseldi.

◦ GPU ortalama satış fiyatı da yüksek masaüstü ve profesyonel grafik ürünleri ortalama satış fiyatı nedeniyle yükseldi.

◦ İşletme geliri, 2016’nın dördüncü çeyreğindeki 47 milyon $’lık işletme giderine ve 2017’nin üçüncü çeyreğindeki 84 milyon $’lık gelire oranla 19 milyon $ gelir olarak belirtildi. Düşüşün sebebi ise 2016’nın dördüncü çeyreğindeki 31 milyon $’lık lisans geliri ve daha zengin bir ürün karışımı sunmak için yapılan AR-GE maliyetlerindeki artış olarak gösterildi.

Öne çıkan kurumsal gelişmeler

• AMD, veri merkezlerindeki varlığını yeni AMD EPYC işlemci ile güçlendirilen çözümler ile genişletti.

◦ Microsoft Azure, veri merkezlerindeki L-Serisi Sanal Makineler için AMD EPYC işlemciler kullanan ilk küresel bulut bilişim sağlayıcısı oldu.

◦ Baidu, Yapay Zeka, big data ve bulut bilişim veri merkezleri için AMD EPYC tek soketli platformları kullandı.

◦ AMD EPYC CPU’larla güçlendirilen yeni yüksek performanslı platformların ASUS, GIGABYTE Technology ve Supermicro’nun bulunduğu ekosistem ortakları tarafından satış sunulduğu duyuruldu.

◦ AMD EPYC işlemci ile güçlendirilen HPE ProLiant DL385 Gen10 sunucu, rekor kıran SPEC CPU performansı ve sanal makine kurulumları için lider maliyetle Aralık 2017’de sunulmaya başlandı.

◦ EPYC CPU’ları Linley Group Analysts’ Choice Awards tarafından “En İyi Sunucu İşlemcisi” ve “Takip Edilmesi Gereken Top 5 Ürün veya Teknoloji” dallarında ödül aldı.

•AMD, PC pazarının her segmentine yenilik ve rekabet getirme sözünü tutmaya içerisinde dünyanın ultra ince notebook’ları için en hızlı işlemcisi olan AMD Ryzen™ 7 2700U’yu da barındıran Radeon Vega grafikli Ryzen Mobil İşlemciler ile devam ediyor.
•CES 2018’de AMD, içerisinde ilk 7nm ürünü olan ve özellikle makine öğrenimi uygulamaları için geliştirilmiş bir Radeon “Vega” GPU’sunun ve yeni nesil Ryzen işlemci ve masaüstü Ryzen APU’larının da bulunduğu bilgi işlem ve grafik ürünlerinin detaylarını duyurdu.
•AMD’nin yeni nesil “Vega” grafik portföyü, giderek büyümeye devam ediyor:
•AMD, Radeon grafik için gelişmiş GPU yazılım süiti için Radeon Software Adrenalin Edition büyük güncellemesini yayınladı.
•AMD, yönetim kuruluna Mark Durcan’ı eklediğini açıkladı.
•AMD üst yönetim kadrosunu, grafik endüstrisi liderleri Mike Rayfield’ı AMD Radeon Technologies Group (RTG) kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü, David Wang’ı ise RTG’de mühendislikten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı mevkilerine yerleştirerek genişletti. Rayfield AMD’nin tüketici grafiği, profesyonel grafik ve yarı özelleşmiş ürünler konusunda strateji ve iş yönetiminden sorumlu olacak. Wang ise teknik strateji, mimari, donanım ve yazılım konularında AMD grafik ürün ve teknolojilerinde grafik mühendisliğinden sorumlu olacak.

◦ “Zen” işlemci ve “Vega” GPU mimarilerinin güçlerini birleştiren Ryzen mobil işlemciler, önceki nesil AMD notebook işlemcilere göre 3 kata kadar CPU performansı, 2.3 kata kadar GPU performansı ve yüzde 58 daha düşük güç tüketimi sunuyor.

◦ Ryzen mobil tabanlı notebooklar, Acer, HP ve Lenovo tarafından satışa sunuldu, Dell ve diğer OEM üreticilerinin modellerinin ise 2018’in ilk çeyreğinde piyasada olması bekleniyor.

◦ AMD ve Qualcomm, tüketici ve kurumsal notebook’lar için yüksek performanslı AMD Ryzen mobil işlemcilere yönelik akıcı ve hızlı PC bağlantıları sağlayacak Qualcomm® Snapdragon™ LTE modem çözümleri yönünde iş birliğine gitti.

◦ Apple, içinde AMD Radeon Pro Vega grafik işlemcisini barındıran en güçlü Mac’i olan iMac Pro’yu tanıttı.

◦ AMD, Radeon RX Vega M Grafikli 8. Nesil Intel® Core™ işlemcilere entegre edilecek, yarı özel bir GPU tasarladı.

◦ AMD, ultra ince notebook’lar için Radeon Vega Mobil GPU’su ile “Vega” ailesini genişlettiğini duyurdu.

Öngörüler

2018’in ilk çeyreği için AMD, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artışla gelirinin ortalama 1.55 milyar $ olacağını, bu sonuca ise ise yeni Ryzen, GPU ve EPYC ürünleri ile ulaşacağını öngörüyor.