Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Intel 13. Nesil Intel Core işlemcilerini piyasaya sürdü

intel-blue-globaltechmagazineIntel bugün Intel Innovation’da, dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisi olan 13. Nesil Intel Core i9-13900K’nın başını çektiği 13. Nesil Intel Core işlemci ailesini tanıttı. Yeni 13. Nesil Intel Core ailesi; en iyi oyun, akış ve kayıt deneyimi için 24 çekirdeğe ve 32 iş parçacığına kadar ve 5,8 GHz’e kadar çarpıcı saat hızlarına sahip altı yeni masaüstü işlemcisini içeriyor.

Intel Core ‘K’ işlemcilerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, 13. Nesil Intel Core masaüstü ailesi 22 işlemci ve 125’ten fazla ortak sistem tasarımından oluşacak ve ne uygulama performansından ne de platform uyumlundan taviz veren bir deneyim sunacak. Teknoloji tutkunları, 13. Nesil Intel Core işlemcilerin performans iyileştirmelerinden mevcut Intel® 600 ya da yeni Intel® 700 serisi yonga setli anakartlarla yararlanabilirler. Hem en yeni DDR5 bellek desteği hem de devam eden DDR4 bellek desteği ile birlikte, kullanıcılar 13. Nesil Intel Core’un avantajlarından yararlanırken, kurulumlarını kendi özellik ve bütçe tercihlerine göre özelleştirebilirler.

Intel Başkan Yardımcısı ve İstemci Bilgi İşlem Grubu Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus; “Amiral gemisi 13. Nesil Intel Core İşlemcilerimizin en yeni nesliyle bilgisayar performans standartlarını bir kez daha yükseltiyoruz. 13. Nesil Intel Core ailesi, Intel’in bilgisayarda -geniş ölçekte ve tüm bilgisayar ürünü segmentlerinde- inanılmaz deneyimlerin gerçekleşmesini sağlamasının en son örneğidir. Bunu endüstri lideri bir iş ortağı ekosistemi ve Intel Unison gibi yeni çözümlerle birleştirdiğimizde, ileriye doğru giden bilgisayar deneyiminde gerçekten nelerin mümkün olduğunu tüm dünyaya göstermiş oluyoruz.” dedi.

Oyun Oynamak ve Yaratıcılık için Eksiksiz ve Çok Yönlü Bir Platform

Olgunlaşmış bir Intel 7 prosesi ve x86 performans hibrit mimarisi üzerine inşa edilen 13. Nesil Intel Core masaüstü işlemciler, en zorlu çoklu görev iş yüklerinde bile daha iyi sistem performansını sağlıyor. Bu, %15’e kadar daha iyi tek iş parçacıklı performans ve %41’e kadar daha iyi çok iş parçacıklı performansı da içeriyor.

Intel’in performans hibrit mimarisi, bu nesille, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı Performance çekirdek (P-çekirdek) ile iki katına kadar sayıda Efficient çekirdeği (E-çekirdek) bir araya getirerek, aşağıdakilere olanak tanıyan gelişmiş tek iş parçacıklı ve çok iş parçacıklı performans sağlıyor:

 • Dünyanın en iyi oyun deneyimi: 24’e kadar çekirdek (8 P-çekirdek, 16 E-çekirdek) ve 32 iş parçacığı ile sunulan yeni Core i9-13900K; oyun, akış ve kayıt için en iyi deneyimi sağlıyor. 5,8 GHz’e kadar ve %15 daha iyi tek iş parçacığı performansı ile yüksek kare hızlarına çıkabilir ve en iyi oyunlarda inanılmaz oyun deneyimlerine olanak tanıyor.
 • İçerik oluşturma performansında devam eden ilerlemeler: Nesil Intel Core masaüstü işlemci serisi, insanları yaratıcı akışta tutmak için çoklu, yoğun işlem iş yüklerinin üstesinden gelebilecek daha fazla E-çekirdek ve %41’e kadar daha iyi çok iş parçacıklı performans sağlıyor.
 • Benzersiz Bir Hız Aşırtma Deneyimi: Nesil Intel Core işlemci, uzmanlardan yeni başlayanlara kadar herkes için eşsiz bir hız aşırtma deneyimi sunuyor. 13. Nesil Intel Core işlemciyi kullanlar; P-çekirdeklerde, E-çekirdeklerde ve DDR5 belleklerde daha yüksek ortalama hız aşırtma hızlarına ulaşabilirler. Intel ayrıca kullanıcıların en düşük çabayla hız aşırtma yapabilmeleri için tek tıkla kolay hız aşırtma özelliği olan Intel® Speed Optimizer’ı 13. Nesil işlemcileri destekleyecek şekilde güncelledi. Ve güçlü Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 3.0 ekosistemi, geniş bir hız aşırtma modülü yelpazesi sunuyor. Intel® Dynamic Memory Boost ile birleştiğinde, bu özellik hem DDR4 hem de DDR5 ile sorunsuz bir bellek hız aşırtma deneyimi sağlıyor.

Creative Assembly’nin Baş Ürün Sorumlusu Rob Bartholomew, “Intel CPU’larda inanılmaz bir Total War deneyimi sunmak için on yıldan uzun bir süredir Intel ile birlikte çalışıyoruz. Total War: WARHAMMER III’ü hibrit 12. Nesil mimari için optimize ettik ve yeni 13. Nesil Intel Core İşlemcilerle çalışmaya devam edeceğimiz için heyecanlıyız,” diye konuştu.

Masaüstü Platformları İçin Endüstri Lideri Özellikler

 1. Nesil Intel Core masaüstü işlemciler, aşağıdakiler de dahil birçok yeni ve geliştirilmiş özellik ile kullanıcılara oyun, içerik oluşturma ve çalışma alanlarında lider performans ve deneyimler sunuyor:
 • Intel® Adaptive Boost Technology ve Thermal Velocity Boost – belirli bir iş yükü sırasında güç ve termal boşluğa bağlı olarak işlemci saat frekanslarını oportünist bir şekilde artırıyor. Intel Core i9 SKU’larda mevcuttur.
 • Intel Core i5, i7, i9’da daha fazla E-çekirdek, çok iş parçacıklı performansta büyük bir sıçrama ve kullanıcılar için daha iyi çoklu görev/mega görev deneyimi sağlıyor.
 • İşlemci dışında on altı şeride kadar PCIe Gen 5.0 desteği.
 • DDR4 uyumluluğunu korurken, DDR5-5600 ve DDR5-5200’e artan bellek desteği.
 • 2 kata kadar L2 önbellek ve artırılmış L3 önbellek.

Geriye Dönük Uyumluluğa Sahip Intel 700 Serisi Yonga Seti

Intel, 13. Nesil Intel Core masaüstü işlemcilerin yanında, artan güvenilirlik ve performans için ileri özellikleri bulunan yeni Intel 700 Series yonga kümesini piyasaya sürüyor. PCI Gen 3.0 ile birlikte sekiz ek PCIe Gen 4.0 şeridi yonga setinin dışında toplam 28 şerit sağlarken, artırılmış USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gbps) bağlantı noktaları gelişmiş USB bağlantı hızı sağlıyor ve DMI Gen 4.0, çevre cihazlara ve ağa hızlı erişim için yonga setinden CPU’ya aktarım hızını artırıyor. Ayrıca Intel, ileriye ve geriye dönük uyumluluk getiriyor. Mevcut Intel 600 yonga seti tabanlı anakartlarla 13. Nesil Intel Core işlemci performans iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.​

Bulunurluk

 1. Nesil Intel Core masaüstü ‘K’ işlemciler ve Intel Z790 yonga seti; kutulu işlemciler, anakartlar ve masaüstü sistem satışları dahil olmak üzere 20 Ekim 2022’den itibaren satışa sunulacak.
 1. Nesil Intel Core işlemci ailesinin geri kalanıyla ilgili diğer ayrıntılar daha sonra paylaşılacak.

Açık Bir Ekosistem Sağlayan Sorunsuz Çoklu Cihaz Deneyimi

CES 2022’de sergilenen Screenovates’in satın alınmasının ardından Intel, işletim sistemleri arasında evrensel, kullanımı kolay bir deneyim için bilgisayarınızı ve cihazlarınızı sorunsuz bir şekilde birbirine bağlayan bir yazılım çözümü olan Intel® Unison™’u sunuyor.

Intel Unison’ın ilk sürümü, iOS ve Android’den başlayarak bilgisayar ile telefon arasında sürekli ve kesintisiz bir bağlantı deneyimi sunacak. Kullanıcılar, basit bir eşleştirme işleminin ardından şunları yapabilecek:

 • Dosya aktarımı – Kullanıcılar, bilgisayar ile Android ya da iOS cihaz arasında dosya ve fotoğraf aktarırken zamandan tasarruf edebilir, bilgisayarın gücünü artırabilir ve telefonda fotoğraf ya da video çekip PC’de sorunsuz bir şekilde düzenlemenin keyfini çıkarabilir.
 • Metin mesajı – Kullanıcıların cihaz değiştirmesini önlemek için bilgisayarlarından metin mesajları gönderip alabilmesini ve tam bir klavye ve monitörün konforunun ve kolaylığının tadını çıkarmasına olanak tanır.
 • Telefon görüşmeleri – Telefonların tüm kişi listesine erişim sayesinde, kullanıcılar doğrudan bilgisayarlarından sesli arama yapabilir ve gelen aramalara cevap verebilir.
 • Telefon bildirimleri – Kullanıcıların bilgisayarlardan telefon bildirimlerini alıp ve yönetmesine olanak tanıyarak, bağlantıda kalabilmelerini ve kontrolü ellerinde tutabilmelerini sağlar.
 • Intel Unison, bu yıl Acer, HP ve Lenovo’nun 12. Nesil Intel Core işlemcilerine dayanan belirli Intel® Evo™ dizüstü bilgisayarlarında piyasaya sürülecek ve önümüzdeki yılın başlarından itibaren 13. Nesil Intel Core tabanlı tasarımlara ölçeklenecek. Intel Unison, gelecekte ek form faktörleri, işlevsellik ve işletim sistemleriyle gelişmeye devam edecek.

Unison™ çözümü şu anda yalnızca Windows tabanlı bilgisayarlardaki uygun Intel® Evo™ tasarımlarında kullanılabilir ve yalnızca Android ya da iOS tabanlı telefonlarla eşleştirilebilir; tüm cihazlar desteklenen bir işletim sistemi sürümünü çalıştırmalıdır.

Teknoloji Makaleleri