Ana Sayfa Haberler PSD2 uyumlu güvenlik çözümleri finans sektörünün gelişmesine yardımcı olacak

PSD2 uyumlu güvenlik çözümleri finans sektörünün gelişmesine yardımcı olacak

güvenlik çözümleri-globaltechmagazinePSD2 uyumlu güvenlik çözümleri, banka müşterilerinin ödeme yapma şeklini tamamen değiştirecek.

BT güvenliği alanında uzman Almanya merkezli KOBIL, PSD2 konusundaki regülasyonlara uyumlu esnek çözümler sunarken, sadece KOBIL’e özgü ve eşine rastlanmayan Çift 7 Katmanlı Güvenlik (Dual 7 Layers of Security) ile de bankaların müşterileri için daha sıkı kimlik doğrulaması yapabilmelerini sağlıyor.

Günümüzün bankacılık sistemleri halen müşteriyle doğrudan etkileşim üzerine kurulu. Bir işlemin sahte olduğunu belirlemek için gereken tüm bilgiler bankalarda bulunuyor. Müşterileri dolandırıcılığa karşı koruyup bu sorumluluğu sağlarken güvenli bir ortam sunabilmek ve finans hizmetleri geliştirmek bankalar için büyük bir zorluk teşkil edecek.

Almanya merkezli lider BT güvenliği şirketi KOBIL, yeni Payment Services Directive 2 (PSD2) yönergesinin uygulamaya geçtiği tarihten itibaren, bu yönergeyle uyumlu bir güvenlik çözümü sunuyor. Yeni çözüm, bankaların ve finans kurumlarının güncellenen AB yönergesindeki sıkı gereksinimleri yerine getirmesine ve başarılı bir şekilde uygulamasına yardımcı oluyor. Çözümün merkezinde, KOBIL tarafından geliştirilen “Çift 7 Katmanlı Güvenlik” yaklaşımı yer alıyor. Bugüne kadar eşine rastlanmayan bu yaklaşım, son kullanıcı deneyimini kısıtlamadan daha yüksek güvenlikli müşteri kimlik doğrulaması yapılabilmesini sağlıyor. Yaklaşımın temelinde ise KOBIL’in mIDentitiy Application Security Technology (mAST) teknolojisi yatıyor.

KOBIL CEO’su İsmet Koyun, “PSD2, banka müşterilerinin ödeme yapma şeklini tamamen değiştirecek. Sektör bu gerçeği göz ardı edemez. Endüstri 4.0 nasıl endüstri sektörüne büyük etki ettiyse, AB düzenlemeleri de tüm finans sektöründe devrim yapacak. BT güvenliği sektöründe 30 yılı aşkın deneyim ve uzmanlığa sahip bir teknoloji ortağı olarak, güncel AB talimatlarının sunduğu fırsatlara ve engellere ‘Çift 7 Katmanlı Güvenlik’ yaklaşımıyla cevap veriyoruz. Bu cevabı Avrupa’daki tüm iş ortaklarımızla paylaşmak istiyoruz. Temelde, PSD2 bankaların heyecan verici yeni iş modelleri oluşturmasına olanak tanıyor. KOBIL bu çerçevede PSD2 ile uyumlu yenilikler sunmaya kendini adamış durumda” dedi.

Yedi farklı katmanda güvenlik sağlıyor

Güvenli iletişimle birlikte güçlü müşteri kimlik doğrulaması, bu zorluğu aşmayı mümkün kılıyor. KOBIL’in “Çift 7 Katmanlı Güvenlik” çözümü bütünsel bir yaklaşımla sağlam, esnek ve uyumlu bir sonuç sunuyor. KOBIL, müşterilerin kimlik bilgilerini yedi farklı katmanda koruyor ve dolandırıcılık teşebbüslerini neredeyse imkânsız hale getiriyor.  KOBIL’in mIDentity Application Security Technology adlı teknolojisi burada kullanılıyor. mAST sayesinde KOBIL; güçlü müşteri kimlik doğrulaması ve yetkilendirmesi sunma amacıyla bankalar, üçüncü taraflar ve onların müşterileri arasında sürekli, bağlayıcı ve güvenilir bir iletişim için güvenli kimlikler kullanan uçtan uca bir güvenlik platformu sunuyor. KOBIL’in uzun süredir kullanılan ve pazarda başarıya ulaşan Public Key Infrastructre (PKI) çözümü ise koruma, önleme, tespit ve raporlama yöntemleri kullanıyor.

Titanium güvenlik seviyesi

KOBIL, sisteme giriş sürecinin öncesinde cihazı ve uygulamayı koruma altına almaya başlıyor. Örneğin, KOBIL ilgili uygulamanın güvenli bir şekilde çalıştığı cihazı, uygulama başlamadan önce kontrol ediyor ve uygulamayı cihazla eşleştiriyor. Böylece cihazı kullanıcı için kişiselleştiriyor. Ek olarak, çözümler güvenliğin teknik açılarının ötesine de geçerek gerçek zamanlı bağlam, zaman, mekân ve durumu da göz önünde bulundurarak değerlendirme yapıyor. KOBIL, “Çift 7 Katmanlı Güvenlik” sayesinde KOBIL Digitanium Channel ile Titanium güvenlik sunuyor. Çift iletişim teknolojisi, hassas veriler için kullanıcı ve banka arasında güvenli bir yol oluşturuyor.

PSD2’nin bankalara bazı zorluklar çıkaracağı kesin. Bu nedenle, bankalar ve diğer finansal hizmet sağlayıcılar stratejik seçeneklerini dikkatlice değerlendirmeli. Bu durum iki farklı yaklaşımın gelişmesine neden olabilir: Bankalar minimum çabayla PSD2 uyumlu hale gelmeyi tercih edebilirler veya PSD2’yi, esneklik ve müşteri bağlılığına yatırım için bir araç olarak da kullanabilirler. İsmet Koyun, “Open Banking yani Açık bankacılığın birçok avantajı bulunuyor. Özellikle kendi ekosistemlerini oluşturup kendi işlerini kuran bankalar ileri görüşlü oluyorlar” diyerek PSD2’nin sunduğu fırsatları vurguluyor.