Ana Sayfa Haberler Turkcell, Ericsson Radio Dot sistemiyle Gigabit LTE teknolojisini sunuyor

Turkcell, Ericsson Radio Dot sistemiyle Gigabit LTE teknolojisini sunuyor

Turkcell-globaltechmagazineEricsson ve Turkcell, Ericsson Radio Dot Sistemi aracılığıyla iç mekanlarda Gigabit hızda bağlantıyı kullanılabilir hale getiriyor.

Bu; ticari binalar, iç mekanlardaki hot spot alanları, konferans salonları gibi Internet erişiminin zor olduğu mekanlarda daha yüksek kapsama kalitesi ve kapasitesi sağlamak ve şebekedeki tüm abonelere gerçek gigabit deneyimini yaşatmak konusunda oldukça önemli bir adım teşkil ediyor.

Turkcell Tepebaşı Plaza’da tek bir lokasyonda iki adet çift bantlı Radio Dot aracılığıyla 3 LTE frekanslı taşıyıcı, 4×4 MIMO ve 256QAM ile taşıyıcı birleştirme (carrier aggregation) imkanı sunan Ericsson Radio Dot Sistemi vasıtasıyla veri indirmede gigabit hızlarına erişildi.

Bu çözümün getirdiği performansla birlikte son kullanıcılar; akıllı telefonlar, tabletler ve SIM kartlar da dahil olmak üzere piyasada bulunan en güncel hücresel teknolojileri tam kapasitede deneyimleyebilecekler. Gigabit LTE hizmeti, 2018 sonuna kadar daha fazla yerde bu hızda erişilebilir olacak.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin konuyla ilgili olarak, “İstanbul Tepebaşı ofisimizde Gigabit LTE hizmeti vermemiz bizlere Turkcell şebekesinin inanılmaz performansını gösterme şansı tanıyor. Aboneler ürünlerimizi Gigabit LTE şebekesi üzerinde deneyebilecek. Ortağımız Ericsson’la birlikte 5G uyumlu uygulamalar sunan tek Türk sağlayıcı konumundayız,” dedi.

Ericsson Global Şebeke Altyapısından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nishant Batra ise, “Radio Dot Sistemi, 5G’ye giden yolda sunduğumuz Gigabit LTE hizmeti için kilit bir öneme sahip. Aboneleri bugün ve gelecekte neyin beklediğini göstermek amacıyla, alışveriş merkezleri gibi geniş iç mekanlarda ve diğer kalabalık iç alanlarda Turkcell şebekesi üzerinden bu teknolojinin kabiliyetlerini görücüye çıkarıyoruz,” dedi.

Radio Dot Sistemi, sektörün en modüler ve en yüksek performanslı iç mekân radyo sistemini kullanarak iç mekanlardaki kapsama alanlarını genişletiyor ve “küçük hücre” konseptini baştan tanımlıyor.

Ericsson Radio Dot Sistemi dünya çapında 70’i aşkın ülkede havalimanları, oteller, hastaneler, alışveriş merkezleri ve ofis binaları da dahil olmak üzere birçok mekânda 120’den fazla operatör tarafından kullanılıyor.