Ana Sayfa Haberler CIO’ların korkulu rüyası veri kayıpları

CIO’ların korkulu rüyası veri kayıpları

platin bilisim-globaltechmagazinePlatin Bilişim, son dönemde kamu, enerji ve bilişim sektöründe veri kayıpları vakalarının artığına dikkat çekiyor.

Verilerini korumayan şirketlerin, ticari faaliyetlerini de kaybetme riski taşıdığını belirten Platin Bilişim Satış Direktörü Pınar Bamyacı, son dönemde kamu, enerji ve bilişim sektöründe veri kayıpları vakalarının artığına dikkat çekti. Bamyacı “KOBİ’lerin çoğu yedekleme yapmıyor” dedi.

2001 yılından beri Türkiye’nin önde gelen kurumlarına “Veri Koruma”, “Arşivleme”, “İş Sürekliliği”, “IT Altyapı Yönetimi” ve “Güvenlik” konularında profesyonel çözümler sunan Platin Bilişim Yöneticileri, son dönemde finans, kamu, enerji ve bilişim sektöründe siber saldırıların arttığına dikkat çekti.  Platin Bilişim Satış Direktörü Pınar Bamyacı “Türkiye’de şirketlerin yaklaşık yüzde 90’ı dijital felaketlerle mücadele ediyor. Bugünlerde CIO’ların gündeminde daha çok veri kayıpları ile mücadele var” dedi.

Şirketler en yeni teknolojileri bünyesine entegre edip, rakipleri arasından sıyrılmak için müşteri memnuniyetini arttırmaya çalışıyor.  Artan rekabet nedeniyle firmaların  yeni müşteriler kazanmalarını  ise zorlaştırıyor.  Bu gelişmeler doğrultusunda kurumların mevcut müşterilerinden maksimum faydayı sağlamaları büyük önem taşıyor.  Etkin bir Müşteri İlişkileri Yönetimini (CRM) en doğru şekilde sürdürmenin yolu ise etkin veri analizi, korunması ve güvenliğinden geçiyor.  Platin Bilişim Satış Direktörü Pınar Bamyacı tüm kurumların ortak beklentisinin veriye kesintisiz ve kolay şekilde erişmek, güvenli şekilde verilerini depolamak, yedeklemek ve korumak olduğunu belirtiyor. Son altı ayda daha çok finans, bilişim, kamu ve enerji sektörüne ek olarak;  hizmet ve havacılık sektörünün de veri kayıplarından muzdarip olduğunu söyleyen Bamyacı, KOBİ’lerin çoğunun veri yedekleme yapmadığına dikkat çekti.

Siber atak sonrası şirketlerin hisse değeri düşüyor!

Veri kaybında hacker saldırılarının en önemli etken olduğunu vurgulayan Bamyacı şöyle konuştu:  “American Ponemon Institute tarafından yapılan bir araştırmaya göre siber suçluların neden olduğu bir veri kaybında açıklamanın yapıldığı günde, şirketlerin hisse fiyatı yaklaşık yüzde beş oranında değer kaybediyor. Bundan daha kötüsü ise şirket müşterilerin güveninin kaybedilmesi.  Öyle ki,  genelde tüketicilerin yüzde %10 u ilgili kuruma yüz çeviriyor, yüzde 31’i ise kararsızlaşıyor.

Öte yandan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yüzde 60’ı düzenli veri yedeklemesi yapmıyor. Veri kayıplarının ve iş sürekliliğinin sekteye uğramasının şirketleri iflasa kadar götürebildiğini unutmamak lazım.”

Bamyacı, Hard disk veri kaybı günümüzde en çok karşılaşılan veri kaybı olduğunu sözlerine ekledi.

Veri güvenliğinin oldukça kritik bir hal aldığı bugünlerde, firmaların edindikleri güvenlik stratejileri ile rakiplerinin önüne geçebileceklerini söyleyen Bamyacı şöyle konuştu:

“Ortaya çıkan tabloda veri güvenliğini sağlamak için kullanılan tool’lar da fark yaratabilmek ve daha güvenli bir ortam oluşturabilmek, üzerine düşünülmesi ve araştırılması gereken bir hale geldi. DLP (Data Loss Prevention) *Veri Kaybı Önleme, şirketlerin hassas verilerinin, şirket içinde nasıl yer değiştirdiğini gözleyen ve kontrollü bir şekilde; “dışarı sızmalarını” engelleyen bir teknolojidir. Veri nerede depolanacak, veri nasıl kullanılacak, kayıp ve hırsızlık durumundan nasıl korunacak DLP çözümleri ile mümkün. Platin Bilişim tarafından sunulan Symantec DLP adlı çözümümüz ; advanced machine learning, image recognition, fingerprinting ve describing technologies sayesinde False Positive sayısını çok başarılı bir şekilde minimize etmektedir. Hassas veriler 2.kişilerle paylaşıldıkça, yönetilen ortamın dışına çıktıkça, bulutta dolaştıkça korumasız hale gelir. Bu sebeple güvenliği genişletecek konseptlere ihtiyaç duymaktayız.”

Pınar Bamyacı, kuruların veri kayıplarının önüne nasıl geçebileceğini şöyle özetledi:

5 Adımda Veri Kaybının Önüne Geç

1.    Hard diskte herhangi bir nedenden dolayı veri kaybı meydana gelmişse hiçbir müdahale yapmadan işin uzmanı kurum ve kişilere danışın

2.    Analiz sürecinin ardından veri kurtarma işlemlerini gerçekleştirilmesini sağlayın

3.    Verileri düzenli olarak yedekleyin

4.    Veri kaybına uğramamak için ileri düzey güvenlik sistemlerine yatırım yapın

5.    Dijital dünyada ayakta kalmanın kaynağının veri olduğunu daima anımsayın. Verilerinize ulaşmakta güçlük çekiyorsanız dijital dünyada başarılı olamayacağını unutmayın!