Ana Sayfa Haberler Vodafone Türkiye 2018 mali yılının birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

Vodafone Türkiye 2018 mali yılının birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

vodafone-globaltechmagazineVodafone Türkiye, Nisan-Haziran 2018 arası dönemi kapsayan 2018-2019 mali yılı birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlar, Vodafone’un Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik yolunda yürüttüğü stratejik yatırım programı sayesinde güçlü büyümesini sürdürdüğünü ortaya koydu.

Birinci çeyrek sonuçlarına göre, Vodafone Türkiye’nin servis gelirleri çift haneli olarak büyümesini sürdürdü. Yaklaşık 2,5 milyar TL’ye ulaşan servis gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %14 büyüdü.

14 milyon 4.5G abonesi

Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 0,57 milyon net artış ile yaklaşık 23,4 milyona ulaştı. Şirketin faturalı abone sayısı ise toplam bazın %53,1’ine çıktı.

Vodafone’un 4.5G abone sayısı da birinci çeyrek sonu itibariyle 14 milyona ulaştı. Türkiye’nin 81 ilinde 14 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye böylece 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü.

Akıllı telefon penetrasyonu %76

Şirketin akıllı telefon penetrasyonu birinci çeyrek sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 4 puan artarak %76’ya yükseldi. Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, 2018-19 mali yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %70,6 artış ile 248 petabyte’a ulaştı.

Sabit genişbant hizmetlerinde 144 bin net abone artışı

Vodafone Türkiye’nin sabit genişbantta hızlı büyümesi ise devam etti. Birinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 144 bin net abone artışı sağlayan şirketin sabit genişbant abone sayısı 737 bine ulaşırken sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise aynı dönemde %27,6 arttı. Vodafone Türkiye’nin “eve kadar fiber” gibi yeni nesil erişim teknolojileri kullanan abone sayısı ise bu çeyrekte 154,6 bine ulaştı.

Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla çalışan Vodafone Türkiye, kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdü.

2018-19 mali yılı birinci çeyrek sonuçlarını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan şöyle dedi:

“2018-19 mali yılının birinci çeyreği, şirket performansımız açısından istikrarlı büyümemizi sürdürdüğümüz bir dönem oldu. Servis gelirlerimizde devam eden çift haneli büyüme Türkiye telekom pazarının sağlıklı gelişimini sürdürdüğünün, özellikle mobil internet kullanımında ürün ve hizmetlerimize olan güçlü talebin devam ettiğinin göstergesi. Bu dönemde veri kullanımları geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %70,6 artış kaydetti.

Ülkenin en büyük uluslararası doğrudan yatırımcılarından biri olarak, uzun vadeli büyüme vizyonumuz doğrultusunda, Türkiye’yi dijitalleşmeye taşıyacak yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Genç ve teknolojiye meraklı bir nüfusa sahip olan Türkiye’nin sunduğu büyüme fırsatlarından heyecan duyuyoruz. Bu heyecanla, ekonomiye katkımızı artırarak sürdürürken, dijitalleşmenin tüm Türkiye’yi kapsaması için çalışmaya devam edeceğiz.”