Cuma, Haziran 21, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Mynet mobil oyun şirketi Rare Forge’un yüzde 50 hissesini satın aldı

mynet-globaltechmagazineTürkiye’de önemli potansiyel taşıyan oyun stüdyolarına finansal ve pazarlama ihtiyaçlarının yanı sıra mentorluk, koçluk, oyun tasarımı gibi alanlarda verdiği destekle lider bir ekosistem kurmayı hedefleyen Mynet, son olarak yeni nesil oyun mobil şirketi Rare Forge’un yüzde 50 hissesini satın aldı.

Mynet Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Aksoy, amaçlarının Türkiye’deki oyun ekosistemini desteklemek olduğunu belirterek, ”Ülkemizdeki sektöre baktığımızda birçok yetenekli oyun stüdyosu ve bu işe gönül vermiş gençle karşılaşıyoruz. Bunların büyük çoğunluğu oyun stüdyosu olarak ekonomik kar ve büyümenin sınırlı kalacağını bilmelerine rağmen, finansal sıkıntılar nedeniyle hypercasual dediğimiz kısa soluklu oyunlar yapmak zorunda kalıyor. Mynet olarak bu stüdyoların hayallerini gerçekleştirerek uzun dönemli marka oyunlar yaratması gerektiğine ve bu sayede Türk oyun sektörünün bir üst seviyeye çıkabileceğine inanıyoruz. Mynet vizyonumuz hem içimizde bulunan hem de ortak olduğumuz kardeş oyun stüdyolarıyla birlikte casual ve midcore oyun kategorilerinde uzun ömürlü, katma değeri yüksek ve orijinal global mobil oyunlar üretmek. 2021 yılında 5 yeni oyunun global lansmanını planladık ve bunların bazıları üzerinde iki yıldır çalışıyoruz” diye konuştu.

Mynet’in finansal gücünün yanı sıra mentorluk, koçluk, oyun dizaynı, pazarlama ve kod yazımı gibi teknik alanlarda Funpac markasıyla sağladığı destekle oyun stüdyolarının arkasında durduğunu vurgulayan Aksoy, “Mynet burada tüm gücünü bu stüdyolar için kullanıyor. Oyunun yapım aşaması ve sonrasında ihtiyaç duyulan tüm destekleri, dünya çapında yayınlanması dahil Funpac aracılığıyla veriyor” dedi.

Bu tipte başka ortaklıklara da açığız

Beş kişilik çekirdek bir ekiple yola çıkan ve ileride ekibi hızlı bir şekilde büyütmeyi planlayan Rare Forge’un çok dinamik bir şirket olduğunu söyleyen Gökhan Aksoy, “Bize fikirlerini anlattıklarında vizyon ve ekibi çok beğendik. Birlikte çalışmak için ortaklığın en doğru yol olduğuna karar verdik. Bu tipte başka ortaklıklara da açığız!” dedi.

Rare Forge oyun dünyasında marka olmak istiyor

Rare Forge’u arkadaşları Batuhan Işık ve Erim Ergin ile kuran Buğra Yahya Arasıl da amaçlarının oyun dünyasında kalıcı bir marka haline gelmek olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Mynet’in vizyonu, bizim hayallerimizle çok eşleşti. Konuştuğumuz dilin aynı olduğunu gördüğümüz noktada da her şey pozitif ilerledi. Rare Forge’ta hepimiz oyun yazılımı üzerine diploması ve tecrübesi olan kişileriz. Kendimizin de eğleneceği oyunları yapmak, bunların arkasında durmak istiyoruz. Bu alanda fabrikasyona dönüşmeden gerçekten oyuncular için oyun tasarlayan, yaptığı işten zevk alan, sektörde bilinirliği olan iddialı işlere imza atan bir yöne doğru gitmeyi hedefliyoruz. Bu sektörde iddialı şirketler yeni bir oyun çıkaracağı zaman bütün oyun dünyası merakla bekliyor. Bizim de amacımız, bu alanda bir marka haline gelmek. Hem sektöre yön vermek hem de ürettiğimiz oyunların sektörde bilinir olmasını sağlamak…”

Teknoloji Makaleleri