Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Squid Game çılgınlığı Twitter’ı da salladı

squid-game-globaltechmagazineGerilim? Kaygı? Cesaret? Güney Kore’den çıkan Squid Game, bu yılın en etkili ve rağbet gören dizisi oldu. Twitter’da çok konuşulan dizi, Güney Kore çıkışlı diğer dizi ve filmlere gösterilen ilgiyi de bir hayli artırdı.

Tüm dünyada hala büyük bir izleyici kitlesine sahip olan TV medyası, popüler kültüre dair belirleyici nitelikte. Türkiye’de de durum aynı, finalini yapmış hatta yıllar öncesinin dizileri bile uzun bir süre konuşulmaya devam ediyor. İnsanlar, TV şovları hakkındaki düşüncelerini Twitter’da paylaşmak için can atıyor.

Bir Squid Game dizisi izlenen vakitte TV yapımları hakkında 20 bin tweet atılıyor

Gerçekten Twitter kullanıcıları TV’ye karşı takıntılılar. Twitter’da geçen her 1 saniyede TV şovları (dizi, film..vb) hakkında 6 tweet atılıyor. Bu, bir bölüm Squid Game izlediğiniz sürede TV şovları hakkında 19.800 yeni tweet atılmış olacağı anlamına geliyor. TV ile ilgili Tweet atan kullanıcılar, konuyu son derece heyecanlı bir şekilde tartışıyorlar. Tıpkı Seong Gi-hun’un yaşlı adamla oynadığı misket oyununu büyük bir heyecanla takip etmemiz gibi. Sonuç olarak, TV şovları ile ilgili inceleme ya da ek sahneler gibi video içeren Tweet’lerin görüntülenme sayısı geçtiğimiz yıla kıyasla göz ardı edilemeyecek derecede arttı.

Gençler Squid Game’i konuşuyor

En yaygın hashtag’leri #SquidGame ve #SquidGames olan dizi hakkında en çok konuşulan hesap, Galatasaray’ın hesabı @GalatasaraySK oldu. Bu hesabı @uykusuzdergi ve @netflixtürkiye hesapları takip etti. Demografik olarak, Squid Game hakkında en çok Tweet atan grubun gençler olduğu açıkça belli oluyor zira %37 ile en önde olan 18-24 yaş aralığını 35.7% ile 25-34 yaş aralığı takip etti.

Galatasaray ile Beşiktaş’ın Twitter’daki Squid Game atışması sansasyon yarattı

Squid Game ile ilgili en çok beğenilen ve ReTweet’lenen gönderi Galatasaray SK tarafından atıldı. Galatasaray, 4 yıldıza istinaden derbi maçı öncesi dizinin akılda kalan oyunu “şeker kalıbı”na referansla Tweet attı. Derbide Galatasaray’ı mağlup eden Beşiktaş da maç öncesi atılan Tweet’e cevaben yine Squid Game konseptli bir Tweet attı.

Gazeteci Güventürk Görgülü’nün diziyi analiz ettiği Tweet’i, en çok beğenilen üç Tweet’ten biri oldu.

Tabii Formula 1 de İstanbul’da gerçekleşecek yarışın tanıtımında dizide en çok ilgi gören, meme’lere konu olmuş “şeker kalıbı” oyununa atıfta bulundu.

Gittikçe daha çok popülerleşen Kore kültürü Squid Game’den ibaret değil. Revaçta olan diğer Koreli içeriklerden konuşacak olursak:

Squid Game’in yanı sıra Kore çıkışlı diziler, filmler, webtoon’lar (çizgi roman, manhwa) ve tüm dünyayı kasıp kavuran Kore popu Twitter’da en çok konuşulan konulardan oldu. #BeyondKpop (Kore popu’nun ötesinde) hashtag’li çalışmada yayınlanan verilere göre; müzikten diziye, webtoon’dan filme kadar Kore kültürüne dair en popular Twitter içerikleri şu şekilde:

Global çapta Twitter’da En Çok Bahsedilen 10 Kore Dizisi (Temmuz 2018 – Haziran 2021)

Kingdom (2019, Netflix original)

Itaewon Class (2020, JTBC)

True Beauty (2020, tvN)

Vincenzo (2021, tvN)

Sky Castle (2018, JTBC)

Hotel Del Luna (2019, tvN)

Start-Up (2020, tvN)

Hospital Playlist (2020, tvN)

Goblin (2016, tvN)

The Penthouse (2020, SBS)

Birçok Kore popu hayranı için Kore dizilerini Kore popuna olan ilgilerinin bir sonraki aşaması olarak gördüğü için revaçta olan listedeki dizilerde Kore popu hayranlarının büyük bir etkisi olmuştur.

Global çapta Twitter’da En Çok Bahsedilen 10 Kore Filmi (Temmuz 2018 – Haziran 2021)

Parasite (2019)

Minari (2020)

Snowpiercer (2013)

Oldboy (2003)

Space sweepers (2020)

Swing kids (2018)

Okja (2017)

Train to Busan: Peninsula (2020)

Train to Busan (2016)

Mother (2009)

2020’de büyük bir sansasyon yaratan Parasite filmi En İyi Film Oscar’ını almıştı. Twitter’da en çok bahsedilen Kore filmi olan Parasite’ın yönetmeni Bong Joon-ho, aynı zamanda Snowpiercer, Okja, Mother, gibi diğer filmleriyle de ilk 10’a girmeyi başardı. Park Chan-wook ve Yeon Sang-ho da eleştirmenlerden tam puan almış, sırasıyla, Oldboy ve Train to Busan and Peninsula, filmleriyle listeye girdiler.

Teknoloji Makaleleri