Perşembe, Haziran 20, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Dijital girişim yatırımları her geçen yıl artıyor

kpmg-globaltechmagazineDünya genelinde dijital girişimlere yapılan yatırımlar her geçen yıl artarken insurtech sektörü de bu girişimler içerisinde ön sıralarda yer alıyor. Peki, 2028 yılına kadar yaklaşık 61 milyar dolara ulaşması beklenen bu yeni sektörün Türkiye’deki durumu nasıl? KPMG Türkiye Sigorta Sektörü Lideri Tuğrul Uzun yaptığı açıklamada, “Büyük sigorta şirketlerinin insurtech de dahil olmak üzere startup’lara yatırım yapmak için belirli fonlar kurduklarını görüyoruz.” dedi.

Dijitalleşmenin yaşamın her alanına etki ettiği günümüzde, sigortacılık sektörü teknoloji kavramının vadettiği tüm yenilikçi özelliklerinden faydalanıyor. Bu anlamda kişiler tarafından internet sitelerinden ve mobil uygulamalardan sigorta hizmetlerine ulaşılması sigortanın dijitalleşmesinin ilk adımları olarak gösterilebilir. Dijitalleşmenin sektörde yaygınlaşması ile günümüzde sigortacılık teknolojisinin karşılığı olarak artık “Insurtech” ifadesi kullanılıyor.

Dünya genelinde dijital girişimlere yapılan yatırımlar her geçen yıl artarken insurtech sektörü de bu girişimler içerisinde ön sıralarda yer alıyor. Global Insurtech Market 2021 raporuna göre küresel insurtech pazar büyüklüğünün 2028 yılına kadar yaklaşık 61 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca 2021’den 2028’e kadar yüzde 48,8’lik bir yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) kaydetmesi öngörülüyor. Dünyada özellikle ABD, insurtech yatırımları konusunda ilk günden itibaren liderliği kimselere kaptırmıyor.

2022 yılında yatırımlar yavaşlasa da hala gözde

Buna karşın araştırma şirketi FT Partners Research tarafından Temmuz 2022’de yayımlanan “Q2 Quarterly Insurtech Insights” raporuna göre 2022 yılının ilk altı ayında küresel anlamda yapılan insurtech yatırımlarının 2021 yılındaki rekor zirveler ile karşılaştırıldığında yavaşladığı görülüyor. Bunun önemli nedenleri arasında yükselen faizler, ekonomik belirsizliklerin artması ve bunlara bağlı olarak şirketlerin yatırım değerlerinin eskiye nazaran azalması gösteriliyor. Raporda en büyük yatırımların yine ABD’de yapıldığına fakat hem sayı hem de parasal olarak yatırımların azaldığı da belirtiliyor. Yine 2022 yılının ilk yarısında herhangi bir fintech ya da insurtech halka arzının olmaması da dikkat çekiyor. Yine aynı raporda 2022 yılının ilk yarısında toplam 174 adet insurtech yatırımı ve fonlaması gerçekleşirken bunların toplam değeri 5,1 milyar dolar.

Ülkemizde insurtech’in büyük bir gelişme potansiyeli var

Dünyada yaşanan bu gelişmeler ışığında Türkiye’deki insurtech yatırımlarının durumu hakkında bilgi veren KPMG Türkiye Sigorta Sektörü Lideri Tuğrul Uzun, Türkiye’deki insurtech yatırımlarının diğer benzer ülkelerde olduğu gibi henüz tam anlamıyla olgunlaşmadığını söyledi. Uzun yaptığı değerlendirmede, “Son yıllarda kurulan kuluçka merkezleri, teknik üniversitelerin Ar-Ge merkezlerinde kurulan startup şirketleri, sigorta şirketlerinin teknolojik gelişimi ajandalarına daha fazla ön plana almaya başlamaları nedeniyle ülkemizde insurtech’in büyük bir gelişme potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Sektörde artan insurtech faaliyetleri, etkinlikler ve farkındalıklar ile sürekli gündemde tutulmaya ve sektörel raporlara konu edilmeye de başlandı ve hızlanacaktır. Temelde insurtech’in hedefini sigorta firmalarının ve bütün sigorta sektörünün faaliyetlerini geliştirecek yenilikçi teknolojik çözümler sunmak olarak söyleyebiliriz. Insurtech, geleneksel sigortacılıktan farklı olarak daha müşteri odaklı çözümler sağlıyor ve sabit maliyetlerin düşürülmesi için teknolojik çözümlerin geleneksel endüstriyle bütünleştirmeyi amaçlayarak yeni nesil sigortacılık anlayışını tasarlıyor.” dedi.

Türkiye’deki insurtech sektörüne 2019 sonrasında Covid-19 pandemisinin de etkisi ile en büyük katkının mobil bankacılık tarafından sağlandığını belirten Uzun, “Tüm bu rakamlara ve gelişmelere bakarak sektörün geleceği için bir değerlendirme yaptığımızda, büyük sigorta şirketlerinin insurtech de dahil olmak üzere startup’lara yatırım yapmak için belirli fonlar kurduklarını görüyoruz. Bu durum geleneksel sigorta şirketlerinin yapacakları stratejik yatırımların geleceğine de ışık tutuyor.” açıklamasında bulundu.

Teknoloji Makaleleri