Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Elon Musk’ın mavi tik politikası ortalığı karıştırdı

twitter-globaltechmagazineElon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra getirdiği para karşılığında ‘mavi tık’ özelliği ortalığı karıştırdı. Eski ABD Başkanı George W. Bush’un ismiyle para karşılığında mavi tık alan bir hesap, “Iraklıları öldürmeyi özledim” paylaşımı yaptı. Paylaşım, büyük tepki çekerken Twitter, hesabı kapattı. Ancak Bush’un yanı sıra Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi ve ünlü isim için sahte hesaplar açılmaya başlandı.

Kullanıcılar, para karşılığından alınan mavi tıklara sahip sahte hesaplar yüzünden yayılacak yanlış bilgilerin felakete yol açacağı konusunda endişeli.

Her adımda değişiklik

Elon Musk’ın Twitter’da yaptığı değişiklikler hakkında bilgi veren Hanersman Danışmanlık Kurucusu Akademisyen-Yazar Ecehan Ersöz, değişiklikleri şöyle sıraladı:

– Platformda ilk olarak giriş sayfası değiştirildi. Abone olmayan kullanıcılar da artık platformdaki popüler içerikleri görebiliyor. Bu değişikliğin Musk tarafından platformun daha da açık hale gelmesi için gerçekleştirilen bir başlangıç adımı niteliğinde.

– Onaylanmış rozet ücretli hale getirildi.

– Elon Musk, Twitter’ın bir tür halk meydanı haline geldiğini, bu yüzden insanların yasaların sınırları içinde özgürce konuşabilecekleri gerçeğine ve algısına sahip olmalarını önemsiyor.

– Tweetlerde 280 olan karakter sınırının artırılması düşünülüyor.

– Twitter’da paylaşılabilir video uzunluğunun artırılmasına Elon Musk sıcak bakıyor. Şu an bu süre 2 dakika 20 saniye ile sınırlı.

– Reklam konusu da Elon Musk’ın gündeminde. ‘Bazı reklamların iyi yapıldığında kaliteli içeriğe katkıda bulunabileceğini, diğerlerinin ise Twitter’ın spam sorununa katkıda bulunabileceğini’ açıkladı. Twitter’ın en saygın reklam platformu olmasını hedefliyor.

– Elon Musk, content creator olarak tanımlanan içerik üreticileri, influencerları Tiktok ve Youtube’dan Twitter’a çekmeyi planlıyor. Tüm araştırmalar zaten içerik üretici yani influencer ekonomisinin büyüyeceğini gösteriyor. Dolayısıyla influencerların Twitter’da daha etkin olmasını önemsiyor.

Süper uygulama yapacak

Twitter şimdikinden çok farklı bir platform olarak varlığını sürdüreceğine dikkat çeken Ersöz, “Buradaki esas önemli nokta Elon Musk’ın Twitter’ı daha entegre ve bütünleşik bir platforma dönüştürme niyeti. Musk daha önce bazı konuşmalarında Superapp yani ‘her şeyin uygulaması’ kavramından bahsetmişti. Bunun Çin’deki WeChat benzeri ya da Hindistan’da devreye giren TataNeu gibi adına X diyebileceği bir uygulama olarak telaffuz etmişti. Twitter’ın uzun vadeli potansiyelini şimdikinden çok daha yüksek görmesinin altında bu bakış açısının olduğunu düşünüyorum. Nasıl ki akıllı telefonlar birçok uygulamayı içinde barındırıyorsa, Musk’ın bahsettiği sistemde birçok hizmet uygulamasını içinde barındıran bir ‘Süper uygulama.’ Mesajlaşma, pazar yeri ve sosyal paylaşımların bir arada olması şeklinde. Böyle bir uygulamanın giderek bağlantılı ve entegre hale gelen, hızlanan dünya için tercih edilebilir olacağını düşünüyorum. Musk’ın örnek gösterdiği WeChat kiralama, gıda, konser, giyim alışverişlerindeki komisyonlardan gelir elde ediyor. Bir diğer detay da Musk’ın yatırımcı sunumunda 2028’e kadar ödemelerle 1,3 milyar dolar bir iş hacmi yaratılabileceğine yer vermiş olması.  Dolayısıyla influencer ya da içerik üreticiler tarafından tercih edilmesi Twitter’ın ivmelenmesine katkı sağlayabilir. Şu anda influencerlar ve içerik üreticiler için Twitter son sırada yer alıyor. Bu sebeple Web 3.0 ile sosyal medyayı bir araya getirmenin ana amaç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Twitter öldü mü?

Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra bazı kullanıcılar ‘Twitter öldü’ yorumu yaptı.  Konuyla ilgili ise Ersöz, “Twitter öldü yorumlarına katılmıyorum. Ölse ölse Twitter’ın eski iş modeli ölecektir. Twitter şu anda bir Web2.0 firması kategorisinde.  Fakat yeni nesil internet olan Web 3.0 üzerinde uzun zamandır çalışılıyor. Dolayısıyla Twitter yeni nesil internet altyapısı ve gelir yapısı noktasında iş modelini güncelleyecek. NFT lerde Web 3.0 ile ilişkili.  Twitter zaten NFT profil resimlerini desteklediğinden, bir Web3.0 şirketi olması için bazı ilave özellikler gerekiyor. İlaveten Elon Musk bildiğimiz gibi Tesla, SpaceX gibi önemli şirketleri olan bir seri girişimci. Teknolojiye de son derece hakim bir isim. Uzun vadede bu iş alanlarındaki bilgi ve birikimi bütünleştirecek projeler planladığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Teknoloji Makaleleri