Pazar, Haziran 23, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Yazılımda kalite standartları nasıl yükselir

tester-you-globaltechmagazineDeğişen kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda yazılım sektörü gelişmeye devam ederken, ortaya çıkan programlamaların hatasız ve güvenilir olması kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Yazılım uygulamalarının kalitesini değerlendirmek için kullanılan manuel ve otomatik test tercihleri ise projenin gereksinimlerine, bütçesine ve zaman çizelgesine bağlı olarak değişebiliyor. Teknoloji sektörüne inovatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen TesterYou’nun Kurucusu Barış Sarıalioğlu, gelişen teknolojiyle birlikte yazılım programlarındaki hataları test etmenin kolaylaştığını belirterek, “Manuel ve otomatik testlerin birlikte kullanılması, yüksek kaliteli ve güvenilir yazılımlar sunmamızı ve müşteri memnuniyetini artırmamızı sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Teknoloji dünyasında sürekli gelişen yazılım proje ve uygulamaları, kalite ve verimlilik açısından büyük önem taşıyor. Test süreçlerine özel bir önem veren ve test otomasyonları gibi kolay çözümler kullanan yazılım şirketleri, müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmak için teknolojiyi ve insan gücünü en etkin şekilde birleştiriyor. İnsan müdahalesine ihtiyaç duymadan manuel tasarım test senaryolarını otomatikleştirmek için kullanılan otomasyon test çözümleri, senaryoların yazılım araçları veya kod tarafından otomatik olarak yürütüldüğü bir yaklaşımı temsil ediyor. Yazılım test süreçlerini en üst seviyeye çıkarmanın öneminden bahseden TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Manuel ve otomatik yazılım testi arasında bir denge sağlamayı, başarının anahtarı olarak değerlendiriyorum. Manuel testler, insan dokunuşunun ve uzmanlığının doğurduğu duyarlılık sayesinde karmaşık kullanıcı senaryolarını etkin bir şekilde değerlendirmemizi sağlıyor. Otomatik testler ise tekrarlanabilir ve büyük ölçekli test süreçlerinde hız, güvenilirlik ve verimlilik sağlamamıza yardımcı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Yüksek Kalitede Güvenilir ve Hızlı Sonuçlar

Yazılım testinin, otomasyon testi kullanılarak daha verimli, etkili ve kapsamlı hale geldiğini belirten Sarıalioğu, “Manuel test, kullanıcı dostu olma veya müşteri memnuniyetini artırmada faydalı olabilecek insan gözlemine olanak tanıyor. Kullanıcıya sunduğu avantajların yanı sıra zaman alan ve maliyetli bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Otomatik test ise insan hatalarını minimalize ederek yüksek hız ve verimliliği korurken daha fazla sonucu ortaya çıkarmanıza olanak tanıyor. Test sürecini kayıt altına almak mümkün olduğundan aynı test görevlerini tekrar kullanıp çalıştırabilirsiniz. Hızlı ve doğru sonuçlar ile üretkenliği artıran otomatik testler en küçük birimi doğrulamakta bile başarılı sonuçlar verir ve test kapsamı daha geniştir. Yine de manuel ve otomatik testlerin stratejik kombinasyonu sayesinde yüksek kalite standartlarına uygunluğu garanti edebiliriz.” açıklamalarında bulundu.

Birleşik Yaklaşım Erken Hata Tespitini Hızlandırıyor

Otomasyon testleri tekrar eden işlemleri insan müdahalesi olmadan hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bu sayede test verimliliği artarken yazılım değeri de gelişiyor. Sistemler sadece manuel olarak kontrol edildiğinde, fazla kod ve detay içerdiğinden hatalar yapılabiliyor. Otomasyon, test ekibinin insan hatalarından kaçınmasına yardımcı oluyor ve daha hızlı sonuçlar ortaya koyuyor. Geliştirilen sistemlerde, yapılan regresyon testlerinin sayısının arttığını belirten Barış Sarıalioğlu, “Yazılım geliştirme süreçlerimizde manuel ve otomatik test modellerini birleştirmenin sağladığı önemli faydaları görüyoruz. Manuel testler, kullanıcı deneyimini yakalamak ve gerçekçi senaryoları test etmek için kritik bir noktada duruyor. Otomatik testler ise hız, doğruluk ve sürekli entegrasyon için hayati öneme sahip. Bu birleşik yaklaşım, test süreçlerimizi verimli ve etkili bir şekilde yönetmemize, hataları daha erken tespit etmemize ve hızla değişen pazar taleplerine daha iyi yanıt vermemize olanak tanıyor.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Teknoloji Makaleleri