Cuma, Temmuz 12, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Kripto para piyasaları Powell’ın konuşmasını bekliyor

FED-globaltechmagazineBitcoin dar bant aralığındaki negatif hareketine devam ederek yeni güne 26.100$ seviyelerinde başladı. Ethereum ise 1.650$ seviyelerinden alıcı bulurken, diğer altcoinlerde de nispeten negatif seyir devam ediyor. Bugün gözler, Fed başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole Sempozyumu’nda yapacağı konuşmada. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto paraların 24 saatini değerlendirdi.

Makro gündemin ve haber akışının yoğun olmadığı bir haftanın sonuna yaklaşırken, dün ABD’de haftalık işsizlik maaşına başvuranların sayısı 230 bin kişi olarak gerçekleşti. Son üç haftanın en düşük düzeyi olan bu veri işgücü piyasasındaki güçlü seyrin devam ettiğini gösterdi. Ayrıca Jackson Hole Sempozyumu’nda Fed üyelerinin dün yaptıkları açıklamalar dikkat çekti. Fed üyeleri faiz artışlarının devam edebileceğini belirtirken bu artışların sonuna yaklaşıldığını belirtti. Bugün Türkiye saati ile 17:05’te Fed Başkanı Powell’ın Sempozyumdaki konuşmadaki sinyaller daha önemli olacak. Bununla birlikte dün ABD borsalarında Powell’ın konuşması öncesi negatif kapanışlar gözlemlenirken, son zamanlarda ABD borsalarıyla korelasyonu artan Bitcoin, ufak geri çekilmelerle ABD borsalarındaki düşüşe eşlik etti.

Yatay negatif hareketine devam eden kripto piyasasındaki zincir üstü veriler incelendiğinde; geçtiğimiz hafta gelen düşüşün ardından borsalardan Bitcoin çıkışları devam ediyor. Tüm borsalardaki Bitcoin bakiyesinin son beş yılın en düşük seviyelerinde olduğu bu dönemde, son bir haftada borsalardan 21.815 BTC çıkışı gözlemlendi. Tarihsel olarak incelendiğinde borsalardan Bitcoin çıkışı, fiyat üzerinde ciddi baskı oluşturmayacak bir haber akışı olmaması halinde genellikle yükseliş beklentisi oluşturuyor. Bununla birlikte Bitcoin’de üç yıldan uzun süredir hareket etmeyen arz yüzdesi %40’ı bularak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırımcı her ne kadar düşüşler olsa da Bitcoin’e güvenerek elinde tutmaya devam ediyor.

Kripto piyasasındaki genel görünüme bakıldığında; piyasanın toplam değeri, dün yaşanan düşüş ve bugüne negatif başlangıçla 1,02 trilyon dolar seviyelerine geri çekildi. Yeni günde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerde negatif bir seyir hakimken, son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan BONE %10’luk yükselişle en çok kazandıran kripto varlık olarak yerini alırken, PEPE coin’nin multisig kontratında gerçekleşen değişiklikle birlikte şüpheli hareketlerin gözlemlenmesi PEPE’nin %22 civarında değer kaybetmesine neden oldu.

Teknoloji Makaleleri