Perşembe, Temmuz 18, 2024
Veeam

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Yazılım testlerinde dikkat edilmesi gerekenler

tester-you-globaltechmagazineHer gün yeni yazılımların geliştirildiği günümüzde, kurumsal uygulamalar ve sistemler, normal yazılımların aksine daha karmaşık bir yapıya sahip oluyor. Bu süreçte kurumlar, altyapı sistemlerini en az maliyetle, en verimli şekilde devam ettirmek için yazılım testlerine ihtiyaç duyuyor. Teknoloji sektörüne inovatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, kurumsal yazılım testlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyor.

Kuruluşlar, diğer işletmelerle rekabet halinde kalabilmek ve müşterilerine daha verimli hizmet sunabilmek için yeni teknolojiler çerçevesinde uygulamalarını geliştirmeye devam ediyor. Ancak bu durum, birçok farklı uygulamanın bir arada çalışmasını gerektiren karmaşık bir yapıyı beraberinde getiriyor. Kurumsal yazılım testleri, sistem içerisinde oluşabilecek sorunların tespit edilmesi ve gerekli aksiyonların alınabilmesi için yazılımların verimli bir şekilde test edilmesini sağlıyor. Test sürecini yönetmek için yapılandırılmış bir yaklaşım sağlamak, genel yönü ve yönergeleri tanımlamaya yardımcı olan üst düzey bir strateji oluşturmaya yardımcı oluyor. Teknoloji sektörüne inovatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, ”Şirketlerin pazar paylarını artırabilmesi için ürün kalitesini ve iş değerini artıran kurumsal yazılım testlerini kullanması, son derece rekabetçi olan iş ortamında kuruluşları bir adım öne taşıyor.” açıklamasında bulunarak konunun önemine dikkat çekiyor.

Kurumsal yazılım testleri genellikle, tüm test yönlerini etkili bir şekilde ele almak için programlama ve komut dosyası yazma dillerinde güçlü bir temele sahip olmayı gerektiriyor. Bu nedenle, görevlendirilen kurumsal yazılım test ekibinin, farklı gereksinimler için kapsamlı test planları ve test senaryoları tasarlama becerisine sahip olması önem taşıyor. Yetkin bir test ekibine sahip olan şirketler, artan proje karmaşıklıkları veya sıkı teslim tarihleriyle karşılaşıldığında dahi iş yükünü etkili bir şekilde yöneterek, test kalitesini koruyabiliyor ve zaman çizelgelerini karşılayabiliyor.

Farklı Yazılımlar, Farklı Test Ortamlarına İhtiyaç Duyar

Kaliteli kurumsal test hedefleri için farklı kurumsal yazılımların, farklı test ortamlarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Doğru test aracının seçilmesi, özellikle otomasyon testi söz konusu olduğunda, işletmelerin çabalarını optimize etmelerini ve etkili test çıktıları elde etmelerini sağlar. Seçilen test aracı, işletmelerin değişen teknolojilere uyum sağlamasında ölçeklenebilirlik ve esneklik sağlayarak, diğer araç ve sistemlerle kolay entegrasyona olanak tanımalı.” açıklamasında bulunuyor.

Kurumsal yazılım testleri, yüksek kaliteli ve güvenilir yazılımların teslim edilmesini sağlamak için çeşitli faktörlerin dikkatle değerlendirilmesini gerektiriyor. Bu hususlar test sürecini kolaylaştırmaya, verimliliği artırmaya ve önceden tanımlanmış ihtiyaçları ve beklentileri karşılayan yüksek kaliteli yazılımların tercih edilmesine olanak sağlıyor.

Teknoloji Makaleleri