Bu hafta gündemdekiler

İlgili İçerikler

Spotify’dan Markalara Yeni Hizmet Müzik Listesi Hedefleme

spotify_globaltechmagazineİnternetten kesintisiz müzik dinlemeyi seven nesille markaları bir araya getirmek amacıyla müzik dinleyicileri hakkında derinlemesine bilgiler sunan Markalar için Spotify platformu, “Müzik Listesi Hedefleme” adlı yeni hizmetini duyurdu. Sektördeki ilk hedefleme çözümü olarak dikkat çeken Müzik Listesi Hedefleme çözümü, sunduğu ilk elden Spotify verisi ile markaların en çok hedefledikleri kitlelere ulaşmalarını sağlayacak.

Kullanıcılar Spotify’daki milyarlarca listeden birini çalmak için tuşa bastıklarında, bu çoğunlukla onların ortak bir aktivite yaptıklarının veya benzer bir ruh halinde olduklarının mesajını veriyor. 1 Mayıs’tan itibaren markalar, Spotify’ın 1,5 milyarın üzerindeki müzik listesi seçimlerini baz alarak spor tutkunlarından gezginlere, milenyum kuşağından ebeveynlere kadar müzik keyfi süren farklı tüketici kitlelerini hedefleyebilecek. Hedef odaklı tüm kampanyalar, Spotify üzerinde günde ortalama 148 dakika geçiren aktif kullanıcılara farklı cihazlar üzerinden yüzde 100 etkileşim ile iletilebilecek.

Güncellenmiş Spotify Dinleyici Hedefleme çözümünün bir parçası olan “Müzik Listesi Hedefleme” özelliği sayesinde markalar, hem mobil hem masaüstü platformları üzerinden detaylı hedefleme kampanyaları yürütebilecek. Bu yeni özellik sayesinde markalar erişimlerine ivme kazandırırken, kampanyanın hedefe uygunluğunu da artırmış olacak. Markalar artık hedef kitleleri yaş, cinsiyet, bulundukları coğrafya ve konuştukları dil gibi demografik özelliklerinin yanı sıra, dinledikleri tür ve çalma listeleri ve günün hangi aralığında hangi platform ya da cihazdan dinledikleri gibi detayları baz alarak hedefleyebilecek. Farklı noktalarda dinleyicilerle iletişimi devam ettirmek için platformlar arası yeniden hedefleme yapmak ve aynı zamanda mesajları iletmeye devam etmek de mümkün olacak. Spotify Dinleyici Hedefleme çözümü, kayıtlarındaki yaş, cinsiyet, konum ve davranış, ruh hali, müzik zevkleri ve daha birçok veriyi yüzde 100 kullanan bir platform.

Geliştirilmiş hedefleme, Spotify’ın markalara sunduğu, görünürlük için ses, video ve banner formatlarından markaya özel geliştirilmiş kampanyalara kadar farklı çözümler ailesinin en yeni güncellemesi. Spotify, markalara, mobil ve masaüstü üzerinden tüketicilere ses, görüntü ve hareketle ulaşabilecekleri özel bir ortam sunan “Video Takeover” ve “sponsorlu tarifeler” adlı ilk video reklam ürünlerini 2014’ün Ekim ayında pazara sundu. Yıldan yıla reklam geliri yüzde 53 oranında artan Spotify’ın mobil reklam geliri de yüzde 380 oranında artış gösterdi.

Müziğin günlük hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getiren Spotify Kıdemli Gelir Müdürü Jeff Levick, “Tüketicilerin davranışlarını baz alan yeni hedefleme çözümlerimizin 58 pazardaki aktif varlığımız ile bir araya gelmesi kullanıcılara ulaşmak açısından markalara eşi görülmemiş seçenekler sunuyor” diyor.

Teknoloji Makaleleri