Pazartesi, Nisan 15, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

NGN Star of Bosphorus ile IDC’de

ngn_globaltechmagazineTürkiye’nin lider bilişim şirketlerinden NGN, IDC’nin 14 Mayıs tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek “Veri Merkezi” etkinliğinin ana sponsoru oldu. NGN, yatırımı devam eden ve tamamlandığında Türkiye’nin en iddialı veri merkezlerinden biri olacak “Star of Bosphorus Veri Merkezi” ile bu dev etkinliğe katılıyor. NGN’in çatısı altında bulunduğu Rusya’nın lider IT şirketi CROC’un veri merkezleri konusunda uzman üst yöneticisi Ruslan Zaedinov ise, veri merkezleri konusunda “CIO’ların öncelikleri” konusunda bir sunum yapacak. En önemli karar verme kriterlerini bu sunumda vurgulayacak olan Zaedinov, konuya sistematik bir yaklaşım için rehberlik edecek bilgileri katılımcılarla paylaşacak.

Zaedinov etkinlikte, son çeyrekte faaliyete geçmesi beklenen Star of Bosphorus yatırımının yanı sıra CROC’un tüm dünyaya yayılmış veri merkezleriyle ilgili geniş deneyimini anlatacak. Veri merkezi yatırımlarında adeta bir üsse dönüşen ve yerli, yabancı yatırımcıların büyük ilgisini çeken İstanbul için büyük önem taşıyan bu etkinliğe, bilişim sektörünün önemli oyuncularının yanı sıra finans, lojistik, telekom ve kamu gibi diğer alanlardan da karar vericiler ve fikir önderlerinin de katılacağı vurgulanıyor.

SON ÇEYREKTE FAALİYETE GEÇECEK

IDC tarafından bu yıl gerçekleştirilen CIO anketinin sonuçlarının da değerlendirileceği buluşmada, veri merkezi özelinde felaket kurtarma ve veri merkezi yatırımları değerlendirilecek. Akıllı veri merkezleri, büyük veri ve mobil temelli altyapı mimarisi, yazılım tanımlı veri merkezi stratejileriyle veri merkezi enerji verimliliğinin masaya yatırılacağı bu büyük etkinlikte, Türkiye’de Uptime Enstitüsü Tier III tasarım ve tesis sertifikasına sahip “operatör bağımsız” bir ticari veri merkezi olacak Star of Bosphorus da başrolde olacak.

İstanbul Tuzla’da teknolojinin ulaştığı son noktada veri merkezi yatırımını sürdüren NGN, 2015’in son çeyreğinden itibaren bu veri merkezinde Türkiye’nin en büyük firmalarına, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran uçtan uca veri merkezi çözüm ve hizmetleri sunarak sektörde önemli bir boşluğu dolduracak. Yaklaşık 24 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyüğü olmayı hedefleyen merkezde, 2 binin üzerinde standart kabinetin işletimi gerçekleştirilecek.

Teknoloji Makaleleri