Perşembe, Şubat 29, 2024

İlgili İçerikler

Bu hafta gündemdekiler

Google’ın Yeni Nesil Project Tango Geliştirme Platformu Qualcomm İşlemci ile Çalışacak

qualcomm_globaltechmagazineBir Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) iştiraki olan Qualcomm Technologies, Inc., Google I/O etkinliğinde Google’ın yeni nesil Project Tango akıllı telefon geliştirme platformunun, üst sınıf Qualcomm® Snapdragon™ 810 işlemcisi ile çalışacağını duyurdu.  Project Tango cihazları kamera, jiroskop ve hızölçeri aynı bünyede toplayarak altı serbestlik düzeyi hareket takibi yapıyor ve geliştiricilere bir cihazın 3D hareketini takip ederken aynı anda ortamın haritasını çıkarma imkânını tanıyor.  Bu beceri, özellikle gerçek dünya 3D oyun, iç mekân navigasyonu, sanal ve zenginleştirilmiş gerçeklik deneyimleri gibi uygulamalar için oldukça kullanışlı oluyor. Geliştirme platformu 2015’in üçüncü çeyreğinde kullanıma sunulacak.

Video, görüntüleme ve grafik alanlarında en gelişmiş bağlantılı mobil bilgi işlem deneyimlerini sunmak için tasarlanan Snapdragon 810 işlemci özellikle karmaşık 3D haritalama gerektiren uygulamalar için ideal.  Hızlı grafik ve işlem performansı sunarken güç tüketimini azaltmak için tasarlanan Qualcomm® Adreno™ 430 GPU, kamera görüntüsü ve video çekim sonrası işlemi, donanım süslemesi, geometrik gölgelendirme ve programlanabilir harmanlama işlemlerinin yanı sıra Premium video ve diğer multimedya içeriklerinin güvenli bir şekilde oluşturulup yönetilebilmesi için gelişmiş GPU güvenliğini destekliyor. Snapdragon 810 işlemci üstün kamera işlevselliğini de destekliyor. Bu işlevselliğin içerisinde hızlı otomatik odaklama özelliğine sahip çift 14-bit Görüntü Sinyal İşlemcilerinin (ISP) yanı sıra özellikle düşük ışık koşullarında gelişmiş kamera özelliklerinin kullanımına imk’an tanıyan gelişmiş bir görüntüleme yazılımı bulunuyor.  Yüksek kaliteli 4K HEVC Ultra HD video şifreleme ve şifre çözme de Snapdrahon 810 tarafından destekleniyor.

Qualcomm Technologies, Inc. Ürün Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Raj Talluri, konuyla ilgili şu görüşü paylaşıyor: “Qualcomm olarak yeni nesil Project Tango geliştirme cihazına güç vereceğimiz için mutluyuz. Derinlik algılama teknolojilerini mobil cihazlarda kullanarak yeni, yenilikçi ve görsel deneyimler sunmak için Android geliştiricileri ve Google ile birlikte çalışacağımız için heyecanlıyız.”

Geliştiriciler Qualcomm Geliştirici Ağı içerisinde yer alan ve üst sınıf Snapdragon 810 işlemcinin avantajlarından faydalanmalarını sağlayacak araçları kullanabilecek ve Qualcomm® Hexagon SDK üzerinden Hexagon™  DSP ve Qualcomm® Vuforia™ mobil görüş platformu gibi Android uygulamalarının performansını artırabilecekler.

Teknoloji Makaleleri